TVP Kultura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TVP Kultura
TVP Kultura
Data startu 24 kwietnia 2005 godz. 17.00
Format obrazu 4:3 / 16:9 SDTV
Właściciel Telewizja Polska S.A
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba Warszawa, ul. Jana Pawła Woronicza 17
Udziały w rynku 0,50%[1] (czerwiec 2013)
Siostrzane kanały rozwiń szablon nawigacyjny u dołu strony
Strona internetowa

TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17.00. Od 1 stycznia 2015 roku TVP Kultura dostępna jest tylko na terytorium Polski: w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych i w Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Poza granicami kraju, najbardziej popularne programy TVP Kultura można oglądać w TVP Polonia.

Oferta programowa[edytuj]

Ramówka programu wygląda następująco:

Oprawa plastyczna[edytuj]

Autorem oprawy plastycznej kanału (animacje) jako pierwszy był Mariusz Wilczyński. Druga oprawa, stworzona przez Studio Projektowania Graficznego i Animacji UNIFORMA, zadebiutowała w 2007 roku. Od 9 kwietnia 2010 roku autorem oprawy plastycznej był Piotr Młodożeniec. Od 11 kwietnia 2015 roku autorką nowej oprawy plastycznej kanału jest Julia Mirny. W tym dniu zostało także wprowadzone nowe logo, które zastąpiło stare, funkcjonujące od początku istnienia kanału.

Emisja[edytuj]

Kanał TVP Kultura emitowany jest od 7:00 do 5.00. Dostępny jest drogą satelitarną oraz poprzez około 115 sieci kablowych bez dodatkowych opłat a także w III multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Konflikt z operatorami telewizji kablowej[edytuj]

TVP Kultura w pierwszych miesiącach nadawania zanotował bardzo słabą oglądalność. Stację w ciągu minuty według AGB Polska oglądało ok. 812 osób. Dla porównania: TVN Turbo i TVN Meteo – ok. 10 000 osób, TVN24 ponad 63 000 osób, a TVP1 1 200 000 osób. AGB nie potrafiła zapisać tak niskiego wyniku w procentach.

Było to wynikiem bojkotu stacji przez wiele największych sieci kablowych, m.in. UPC Polska. Bojkot związany był z konfliktem Telewizji Polskiej z kablówkami. TVP żądała od sieci kablowych dodatkowych opłat, bądź stworzenia darmowego pakietu, składającego się tylko i wyłącznie z kanałów TVP, co technicznie i finansowo jest niemożliwe do zrealizowania lub też dodatkowej opłaty od każdego gniazdka w wysokości 1,5 zł.

Ostatecznie konflikt został rozwiązany poprzez zawarcie 2 grudnia 2005 r. porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej na bezpłatne dostarczanie kanału. Na początku 2006 r. TVP Kultura zaczęła docierać do blisko 4 milionów abonentów obsługiwanych przez członków PIKE, głównie przez sieci UPC Polska oraz pakiet analogowy Basic Aster (poprzednio był tam dostępny tylko w pakiecie cyfrowym Basic+).

Kierownictwo[edytuj]

Jako pierwsi kanałem kierowali Jacek Weksler i Jerzy Kapuściński. W latach 2006 - 2011 dyrektorem był Krzysztof Koehler, zaś w latach 2011–2015 dyrektorem była Katarzyna Janowska, która po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji podała się do dymisji; od 2014 rok Janowska pełni także funkcję dyrektora artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”[7]. W roku 2016 dyrektorem anteny został Mateusz Matyszkowicz.

[edytuj]

Lata Opis Ilustracja
24 kwietnia 2005 - 10 kwietnia 2015 Czarne tło, na nim białe logo TVP, pod nim podpis „KULTURA”. Na ekranie w prawym górnym rogu bez tła. TVP Kultura logo.svg
od 11 kwietnia 2015 Różowe logo TVP, pod nim stylizowany czarny napis „KULTURA” (R jest różowe). Na ekranie krystaliczne w prawym górnym rogu. TVPkultura.png

Tymczasowe zmiany logotypów: Na czas Żałoby narodowej zmienia kolor loga na czarny.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

We wrześniu 2006 oraz w 2007 kanał TVP Kultura otrzymał nagrodę telewizyjną Hot Bird TV Awards, zwaną telewizyjnym Oscarem, w kategorii Kultura/Edukacja. O nagrodę w tej kategorii walczyły też niemiecka Deutsche Welle i włoski Rai Sat Nettuno. Nagroda Hot Bird przyznawana jest kanałom tematycznym emitowanym za pośrednictwem europejskich satelitów.

W maju 2011 kanał TVP Kultura otrzymał złoty medal w konkursie EBUconnect za najlepszą kampanię promocyjną w kategorii Best Comedy, Reality or Entertainment Promo za spoty promujące XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

W 2012 roku kanał TVP Kultura otrzymał nagrodę Sat Kuriera dla najlepszego kanału tematycznego.

We wrześniu 2014 roku kanał TVP Kultura został laureatem nagrody Muzeum Sztuki w Łodzi.

Gwarancje Kultury[edytuj]

 Osobny artykuł: Gwarancje Kultury TVP Kultura.

Co roku w rocznicę powstania TVP Kultura świętuje swoje urodziny przyznając nagrody – Gwarancje Kultury – dla wybitnych twórców polskiej kultury.

Teatr w TVP Kultura[edytuj]

TVP Kultura jako pierwszy kanał Telewizji Polskiej rozpoczął transmisje spektakli teatralnych na swojej antenie. Pierwszym w ten sposób pokazanym przedstawieniem było „Made in Poland” w reż. Przemysława Wojcieszka z Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Specjalnie na zamówienie TVP Kultura realizowane są przeniesienia telewizyjne najgłośniejszych w ostatnich sezonach przedstawień, dzięki czemu tworzone jest archiwum najnowszej historii teatru polskiego.

Dotychczas wśród premierowych realizacji telewizyjnych i transmisji znalazły się:

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

Przypisy