Telewizja TVR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TVR (telewizja))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy stacji telewizyjnej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
TVR
Data startu 19 grudnia 2010
(TVR HD: 1 lipca 2013)
Format obrazu 16:9 (TVR HD)
Właściciel Michał Winnicki Entertaiment[1]
Kraj nadawania  Polska
Siedziba ul. Chłodna 64

00-872 Warszawa[2]

Udziały w rynku 0,03%[3](grudzień 2012)
Strona internetowa

TVR – polska stacja telewizyjna o charakterze rozrywkowym. W latach 2010-2016 stacja poświęcona była tematyce rolnictwa, spędzania wolnego czasu i życia poza miastem[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja rozpoczęła testy 31 sierpnia 2010 roku, a z regularną emisją ruszyła 19 grudnia 2010. Emitowała programy informacyjne z rynku rolniczego, ceny w skupach, kursy walut, informacje pogodowe, magazyny dotyczące unowocześnienia gospodarstwa rolnego, wykładni przepisów prawa unijnego, plany ministerstw, porady prawne, informacje z regionów oraz muzykę taneczną, a także magazyny o koniach arabskich[5] czy golfie[6]. Później w ramówce kanału emitowane były również programy rozrywkowe, kulinarne, edukacyjne, o łowiectwie, myślistwie, wędkarstwie[7], dla odbiorców zawodowo lub hobbystycznie związanych z rolnictwem.

Właścicielem kanału była TVR sp. z o.o. 1 lipca 2013 roku została uruchomiona wersja wysokiej rozdzielczości stacji, której program jest tożsamy z wersją podstawową SDTV[8][9].

W grudniu 2016 roku firma Michał Winnicki Entertainment, została większościowym udziałowcem (51%) w spółce Nova Media, dotychczasowego właściciela kanału TVR. 22 grudnia 2016 stacja otrzymała nowe logo, a 24 grudnia 2016 został zmieniony charakter stacji na familijny, skierowany do widzów miejskich[10]. Uruchomiono nową ramówkę stacji, w której rozpoczęto emisję seriali animowanych, programów rozrywkowych oraz dokumentalnych[11].

W sierpniu 2017 r. prokuratura postawiła trzem byłym członkom zarządu TVR zarzuty prania brudnych pieniędzy i wyłudzenia środków ze SKOK Wołomin[12].

Odbieranie i przekaz[edytuj | edytuj kod]

Przekaz kanału dostępny jest w formacie obrazu 16:9 i ścieżką dźwiękową Dolby Digital 2.0. Od samego początku emisji sygnał kanału był dostępny z satelity Hot Bird. W dniu uruchomienia stacji w HDTV jednocześnie bezpłatnie udostępniono przekaz dla indywidualnych odbiorców przez satelitę. Do końca lipca 2013 kanał satelitarnie nadawał w dwóch jakościach SDTV i HDTV, później pozostał tylko w wysokiej rozdzielczości. Była to pierwsza polskojęzyczna stacja HDTV nadawana satelitarnie FTA[13]. Od 25 sierpnia 2014 roku kanał nie jest dostępny z satelity[14]. Stacja nadaje w sieciach kablowych, IPTV i usłudze Videostar.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]