TVT (stacja telewizyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVT
Data startu 2007
Format obrazu 16:9
Właściciel Telewizja TVT Sp. z o.o.
Kraj nadawania  Polska
Język polski, śląski
Siedziba 44-200 Rybnik ul. Rynek 1
Strona internetowa

Telewizja TVT - regionalna polskojęzyczna stacja telewizyjna skierowana dla mieszkańców Górnego Śląska. Nadawana z nadajników naziemnych oraz dostępna w sieciach kablowych (Broker, Orbisat, UPC[1] i Vectra, sieć Leon, Jambox i inne telewizje IPTV). Twórcami i pomysłodawcami TVT są: Jacek Stefaniak i Grzegorz Sypniewski. Redakcja mieści się w Rybniku przy ul. Rynek 1. Obecnie TVT tworzy własną ramówkę z czego od godz. 18.00 do 21.00 to program premierowy. Od godz. 13.00 do 17.00 nadawana jest telesprzedaż. W TVT w znakomitej mierze nadawana jest śląska muzyka.

Analogowe nadajniki telewizji TVT znajdowały się na dachu zakładu przeróbczego KWK Chwałowice oraz na nieczynnym zbiorniku węgla surowego KWK Żory. Swoim zasięgiem obejmowały miejscowości takie jak: Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Pszów, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Żory, gminy: Pawłowice, Suszec, Świerklany, Marklowice, Lyski, Gaszowice, Mszana.

Od 20 grudnia 2013 program dostępny jest w emisji cyfrowej z multipleksu lokalnego (MUX L2), którego jest operatorem aktywnym. Ponadto w multipleksie nadawane są inne stacje komercyjne (aktualna lista w szablonie).

Nadajniki analogowe Kanał Częstotliwość Moc ERP nadajnika Polaryzacja Kierunkowość
TON Rybnik/Chwałowice
(ul. 1 Maja 20)
22 479,25 MHz 0,2 kW pozioma dookólna
TON Żory
(ul. Szybowa/ul. Węglowa 11)
30 543,25 MHz 0,2 kW pozioma dookólna
Nadajniki cyfrowe Kanał Częstotliwość Moc ERP nadajnika Polaryzacja Kierunkowość Kompresja wizji
TON Rybnik/Chwałowice
(ul. 1 Maja 20)
47 682 MHz 1 kW pozioma dookólna MPEG-4 AVC
TON Ornontowice/Komin KWK Budryk
(ul. Zamkowa 10)
47 682 MHz 1,5 kW pozioma dookólna MPEG-4 AVC

W cyfrowym zasięgu MUX L2 telewizja TVT dociera do ponad 3 mln. mieszkańców Górnego Śląska.

Głównym programem informacyjnym TVT jest nadawany codziennie o godz. 18:30 "Raport". W ofercie programowej znajduje się również niedzielny program po śląsku "Niedziela po naszymu". Oprócz informacji w TVT znajduje się również sport, prognoza pogody, programy publicystyczne oraz codziennie propozycje do "Listy Szlagierów po Śląsku". Najbardziej kontrowersyjnym programem w TVT jest sobotnia audycja "Raport tygodnia", w którym prowadzący wytykają potknięcia lokalnej władzy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. dvbnews.pl: Nowy kanał w UPC na Śląsku. [dostęp 22 czerwca 2009].