TV Toya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TV Toya
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 1 marca 1997
Format obrazu 16:9 (HDTV, od 2014)
Właściciel Toya sp. z o.o.
Systemy
emisji sygnału
analogowy, DVB-C, IPTV, Internet
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Łódź
Slogan ...telewizja bliżej Ciebie
Strona internetowa

TV Toya (Telewizja Toya) (zapis stylizowany: TV TOYA) – polska lokalna stacja telewizyjna, skierowana do mieszkańców Łodzi i regionu Ziemi Łódzkiej. Stacja rozpoczęła nadawanie w 1 marca 1997 roku.

TV Toya jest producentem własnego programu, emitowanego wewnątrz własnej sieci, przez internet oraz spoza siecią, m.in. poprzez takich operatorów jak Multimedia Polska, Bał-Sat, Rej-Sat, Astral Media, TVK Zbiorcza.

Telewizja Toya dociera za pośrednictwem własnej sieci i sieci partnerskich do kilkudziesięciu miast w całej Polsce, m.in. do Kutna, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Krakowa, Mysłowic, Przemyśla, Koszalina, Kołobrzegu.

Program lokalny TV Toya ma charakter programu ogólnego, emitującego wiadomości lokalne, programy informacyjne, publicystyczne, rozrywkowe, kulturalne i edukacyjne. Flagowym programem kanału są Wydarzenia – łódzki serwis informacyjny[1].

Wiele z programów ma charakter interaktywny – widzowie mogą w nich uczestniczyć poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny ze studiem, z którego nadawany jest program, a także osobiście, jako zaproszeni goście. Rocznie do udziału w programach na żywo zapraszanych jest blisko dwa tysiące osób – są to osoby publiczne (politycy, pracownicy naukowi, artyści), jak i „zwyczajni” widzowie.

Codziennie od 17.15 do 22.45 co pół godziny nadaje serwisy informacyjne Wydarzenia, Wydarzenia Flesz, Łódź w minutę, Wydarzenia Sport, Sport Flesz.

Telewizja Toya jest współorganizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, jak np. „Energia Kultury” – plebiscyt wyłaniający najważniejsze łódzkie wydarzenie kulturalne roku oraz człowieka roku łódzkiej kultury.

Jako jedyna stacja telewizyjna w Polsce przeprowadziła transmisje koncertów Plácido Domingo i „Siedmiu Bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego – zarówno dla telewidzów, jak i dla kilku tysięcy widzów zgromadzonych na Placu Dąbrowskiego w Łodzi. Przeprowadziła również całodniową relację z obchodów 65. Rocznicy Likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto. Dla uczczenia obchodów wydała, przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, płytę DVD „Ślady”, która była prezentowana m.in. w Tel Awiwie. Stacja angażuje się w życie miasta i jego mieszkańców – co roku przeprowadza transmisje z wielu miejskich i regionalnych wydarzeń, np. Mixera Wojewódzkiego, Urodzin Łodzi, koncertów, imprez sportowych, konwencji politycznych i społecznych.

Telewizja Toya produkuje ponad 40 autorskich, cyklicznych programów.

TV Toya obok produkcji własnych, autorskich programów jest producentem programów sponsorowanych, spotów reklamowych, filmów promocyjnych zlecanych przez podmioty zewnętrzne.

Telewizja Toya realizuje edukacyjne programy telewizyjne, współfinansowane przez instytucje zewnętrzne, m.in. Narodowy Bank Polski, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Urząd Miasta Łodzi, Regionalne Centrum Polityki Społecznej, Narodowe Centrum Kultury, ZDiT, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Powszechny w Łodzi.

Telewizja Toya na stałe współpracuje z ogólnopolską Telewizja – Zoom TV.

Trzykrotnie wygrywała konkursy grantowe w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektów edukacyjnych i medialnych: Przedszkole równa szanse (2008-09), Telewizja na warsztacie (2010-11) i Tvoya Wizja (2012–13).

Programy TV Toya niejednokrotnie zdobywały nagrody w ogólnopolskim konkursie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej „To nas dotyczy”, w którym prezentowane są produkcje lokalnych telewizji nadających swoje programy w sieciach kablowych operatorów zrzeszonych w Izbie.

Telewizja Toya dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do produkcji materiałów telewizyjnych (spotów, programów tv) w tym: 14 kamer rejestrujących materiały w systemie HD, 8 stanowisk montażowych w systemie ADOBE PREMIERE PRO CS6, wirtualne studio Tri Caster 855, studio do udźwiękowienia materiałów filmowych.

W regionie łódzkim obejmuje swoim zasięgiem m.in. Łódź, Pabianice, Kutno, Piotrków Trybunalski.

Aktualnie zatrudnia ponad 60 pracowników i stałych współpracowników.

Według badań przeprowadzonych przez Socjoskop w marcu 2019 51,6% ankietowanych odpowiedziało, że ich telewizyjnym źródłem wiedzy o życiu mieszkańców jest TV Toya.

Władze TV Toya to jednoosobowy Zarząd, którego prezesem jest Barbara Mrozińska-Badura.

Logotyp stacji obowiązujący w latach 1997–2014

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia TV Toya
Rok Szczegóły
1997 1 marca – początek działalności TV Toya, stacja nadaje pół godziny programu dziennie, siedziba firmy mieści się przy ul. Strażackiej.

W ramówce emitowano reportaże.

W pozostałym czasie emitowała pasmo Twojej Telewizji Miejskiej.

1998 TV Toya zmienia siedzibę i przenosi się na ul. Podgórną 74.

W grudniu Toya uruchamia swoją pierwszą stronę internetową: toya.com.pl

1999 Pierwszy program na żywo: VII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Stacja rozwija się i rozpoczyna emisję serwisów informacyjnych, cyklicznych audycji, reportaży, programów publicystycznych i transmisji sportowych.

1999/2000 Pierwsza duża realizacja i transmisja – Miejski koncert sylwestrowy.
2000 TV Toya rezygnuje z pasma Twojej Telewizji Miejskiej.

TV Toya zmienia swoją oprawę graficzną.

16.X – premiera serwisu informacyjnego „Wydarzenia”

2001 TV Toya zaczyna publikować wydania Wydarzeń i Pogody dla Łodzi w internecie.

TV Toya emituje ponad 10 godzin własnych produkcji.

2002 1 marca TV Toya obchodzi swój 5. jubileusz.

Toya zmienia swoją stronę internetową na toya.net.pl

2004 Toya zmienia swoją stronę internetową na moya.toya.net.pl

Poprzez stronę internetową można oglądać na żywo program TV Toya.

Jesienią nastąpiła zmiana w dniach i godzinach emitowania wielu programów.

2005 Program Wydarzenia obchodzi swój 5. jubileusz.

TV Toya odświeża swoją oprawę graficzną.

2007 TV Toya staje się samodzielną spółką wchodzącą w skład Grupy Toya.

1 marca TV Toya obchodzi swój 10. jubileusz.

2010 Organizacja (wspólnie z łódzkim oddziałem Gazety Wyborczej, Klubem Wytwórnia oraz Narodowym Centrum Kultury) pierwszej edycji plebiscytu na najważniejsze łódzkie wydarzenie kulturalne poprzedniego roku oraz na człowieka roku łódzkiej Kultury – „Energia Kultury”.
TV Toya odświeża swoją oprawę graficzną.
Program Wydarzenia obchodzi swój 10. jubileusz.
2012 1 marca TV Toya obchodzi swój 15. jubileusz.
2013 We wrześniu TV Toya zmienia siedzibę i przenosi się na ul. Łąkową 29B. Do legendarnego Pałacu Dźwięku dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Telewizja wdraża pracę w wirtualnym studiu oraz kupuje nowe kamery zapisujące w formacie full HD.

2014 W marcu Telewizja rozpoczyna nadawanie programu w jakości HD.

TV Toya zmienia swoje logo oraz oprawę graficzną.

TV Toya zakłada Oficjalny Fanpage serwisu informacyjnego „Wydarzenia” na Facebooku.

2015 TV Toya realizuje transmisję Konwencji Zjednoczonej Lewicy. Poza emisją w na własnej antenie sygnał dystrybuowany jest do innych prywatych stacji oraz do telewizji publicznej.

Program Wydarzenia obchodzi swój 15. jubileusz.

TV Toya zmienia pozostałe elementy oprawy graficznej oraz ich programów.

2016 TV Toya nawiązuje stałą współpracę z ogólnopolskim kanałem Zoom TV, dla którego produkuje m.in. magazyn reporterów „Bliżej”.
2017 1 marca TV Toya obchodzi swój 20. jubileusz.

TV Toya zmienia Oficjalny Fanpage Serwisu na Oficjalny Fanpage telewizji.

2018 Telewizja nawiązuję współpracę z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi przy produkcji programu prezentującego archiwalne filmy WFO.
2019 Organizacja X, jubileuszowego, plebiscytu Energia Kultury.

Nawiązanie współpracy z ogólnopolską stacją telewizyjna TV Regio, który emituje wybrane, produkowane przez TV Toya, programy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]