Tańcz, tańcz, tańcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tańcz,tańcz,tańcz
ダンス・ダンス・ダンス

Dansu Dansu Dansu
Autor Haruki Murakami
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Japonia
Język japoński
Data wydania 1988
Wydawca Kōdansha
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2005
Wydawca Muza
Przekład Anna Zielińska-Elliott

Tańcz, tańcz, tańcz (jap. ダンス・ダンス・ダンス Dansu, dansu, dansu) – wydana w 1988 roku szósta powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego, kontynuacja powieści Przygoda z owcą.

Jej bohaterem jest trzydziestoczteroletni mężczyzna mieszkający w Tokio, zarabiający na życie pisaniem tekstów na zlecenie. Jego życie toczy się wokół pracy, nie ma praktycznie znajomych, zostawiła go żona. Za jedne z najlepszych lat swojego życia uznaje czas spędzony w hotelu Dolphin, gdzie przed 4 laty mieszkał z luksusową call girl Kiki. Teraz w snach czuje, że Kiki wzywa go z powrotem do tego hotelu. Bohater jedzie do niego i odkrywa, że na 16. piętrze kryje się wejście do innego świata, który może pomóc mu na nowo związać się z rzeczywistością. Od tego momentu jego życie ulega całkowitej zmianie.

W Japonii powieść po raz pierwszy została wydana przez wydawnictwo Kōdansha w październiku 1988 roku. W Polsce po raz pierwszy wydało ją Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza w maju 2005 w tłumaczeniu Anny Zielińskiej-Elliott (​ISBN 83-7319-599-8​).

Powieść pisana jest w narracji pierwszoosobowej i została podzielona na 44 rozdziały (także w polskim wydaniu).

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • X – główny bohater, trzydziestoczteroletni mieszkaniec Tokio, którego imię nie jest znane. Pisze na zlecenie wszystko, co zostanie mu zaproponowane. Rozwiedziony, bez przyjaciół, nagle zacznie na nowo żyć.
  • Yumiyoshi – dziewczyna pracująca w hotelu Dolphin w Sapporo. Pochodzi z hotelarskiej rodziny i lubi swoją pracę. Kiedyś udało jej się dostać na tajemnicze 16. piętro.
  • Yuki (jap. śnieg) – oryginalna trzynastolatka, której brak opieki rodziców, ale nie wolnego czasu. Jej ulubione sformułowanie to "To idiotyzm".
  • Ame (jap. deszcz) – matka Yuki. Artystka, która pochłonięta nowymi projektami zapomina o własnej córce.
  • Człowiek-Owca – tajemnicza istota zamieszkująca 16. piętro.
  • Gotanda – znajomy X z gimnazjum. Został aktorem i grywa kiepskie role w kiepskich filmach, ale ze względu na swą aparycję jest uwielbiany przez tłumy. Z X łączą go przynajmniej trzy rzeczy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]