Tańcz, tańcz, tańcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tańcz,tańcz,tańcz
Dansu Dansu Dansu
ダンス・ダンス・ダンス)
Autor Haruki Murakami
Miejsce wydania Japonia
Język japoński
Data I wyd. 1980
Wydawca Kōdansha
Data I wyd. polskiego 2005
Pierwszy wydawca polski Muza
Przekład Anna Zielińska-Elliott
poprzednia
Norwegian Wood
następna
Na południe od granicy, na zachód od słońca
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Tańcz, tańcz, tańcz (jap. ダンス・ダンス・ダンス, Dansu dansu, dansu) – wydana w 1988 roku szósta powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego, kontynuacja powieści Przygoda z owcą.

Jej bohaterem jest trzydziestoczteroletni mężczyzna mieszkający w Tokio, zarabiający na życie pisaniem tekstów na zlecenie. Jego życie toczy się wokół pracy, nie ma praktycznie znajomych, zostawiła go żona. Za jedne z najlepszych lat swojego życia uznaje czas spędzony w hotelu Dolphin, gdzie przed 4 laty mieszkał z luksusową call girl Kiki. Teraz w snach czuje, że Kiki wzywa go z powrotem do tego hotelu. Bohater jedzie do niego i odkrywa, że na 16. piętrze kryje się wejście do innego świata, który może pomóc mu na nowo związać się z rzeczywistością. Od tego momentu jego życie ulega całkowitej zmianie.

W Japonii powieść po raz pierwszy została wydana przez wydawnictwo Kōdansha w październiku 1988 roku. W Polsce po raz pierwszy wydało ją Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza w maju 2005 w tłumaczeniu Anny Zielińskiej-Elliott (ISBN 83-7319-599-8).

Powieść pisana jest w narracji pierwszoosobowej i została podzielona na 44 rozdziały (także w polskim wydaniu).

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • X – główny bohater, trzydziestoczteroletni mieszkaniec Tokio, którego imię nie jest znane. Pisze na zlecenie wszystko, co zostanie mu zaproponowane. Rozwiedziony, bez przyjaciół, nagle zacznie na nowo żyć.
  • Yumiyoshi – dziewczyna pracująca w hotelu Dolphin w Sapporo. Pochodzi z hotelarskiej rodziny i lubi swoją pracę. Kiedyś udało jej się dostać na tajemnicze 16. piętro.
  • Yuki (jap. śnieg) – oryginalna trzynastolatka, której brak opieki rodziców, ale nie wolnego czasu. Jej ulubione sformułowanie to "To idiotyzm".
  • Ame (jap. deszcz) – matka Yuki. Artystka, która pochłonięta nowymi projektami zapomina o własnej córce.
  • Człowiek-Owca – tajemnicza istota zamieszkująca 16. piętro.
  • Gotanda – znajomy X z gimnazjum. Został aktorem i grywa kiepskie role w kiepskich filmach, ale ze względu na swą aparycję jest uwielbiany przez tłumy. Z X łączą go przynajmniej trzy rzeczy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]