Tablica szmaragdowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tekst łaciński Tabula Smaragdina

Tablica Szmaragdowa (łac. Tabula Smaragdina) – tekst hermetyczny, za którego autorstwo tekst przypisuje Hermesowi Trismegistosowi. Do treści Tablicy odwoływali się średniowieczni alchemicy oraz różokrzyżowcy, a także adepci nauk okultystycznych i ezoterycznych. Alchemicy wierzyli, iż przekaz zawiera tajemnicę kamienia filozoficznego.

Utwór tradycyjnie uznawany był za starożytny, a jego odnalezienie przypisywano Apoloniuszowi z Tiany (I w. n.e.). Według badań historyków, prawdopodobnie powstał jednak w kręgu języka arabskiego między VI a VIII wiekiem n.e[1]. Po raz pierwszy poświadczony jest w Kitāb sirr al-ḫalīqa (Księdze tajemnic stworzenia i sztuki natury), kompilacji starszych tekstów zebranej przez Balinusa (VIII w. n.e.)[2]. Podawał on, że odnalazł tekst w grobowcu pod statuą Hermesa w Tianie. Był on zapisany na szmaragdowej tablicy, trzymanej w ręku przez zwłoki siedzące na złotym tronie[3]. Pierwszy przekład na łacinę pochodzi z XII w. i jest autorstwa Hugona z Santalli[4]. Jednego z późniejszych przekładów na język angielski dokonał Izaak Newton, który zajmował się też alchemią i okultyzmem.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Nicholas Goodrick-Clarke, The Western Esoteric Traditions : A Historical Introduction, Oxford: Oxford University Press, 2008, s. 34.
  2. Katharine Park, Lorraine Daston, The Cambridge History of Science: Volume 3, Early Modern Science, Cambridge: Cambridge University Press, 2006, s. 502.
  3. Florian Ebeling, The Secret History of Hermes Trismegistus: Hermeticism from Ancient to Modern Times, Ithaka: Cornell University Press, 2007, s. 46-47.
  4. Florian Ebeling, The Secret History of Hermes Trismegistus: Hermeticism from Ancient to Modern Times, Ithaka: Cornell University Press, 2007, s. 49.

Linki zewnętrzne[edytuj]