Tadeusz Drozda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadeusz Drozda
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 kwietnia 1949
Brzeg Dolny
Zawód aktor, konferansjer, satyryk
Lata aktywności od 1969
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Tadeusz Ryszard Drozda (ur. 3 kwietnia 1949 w Brzegu Dolnym) – polski satyryk, komik, aktor i konferansjer, brat cioteczny aktora Cezarego Żaka.

Życiorys[edytuj]

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, inżynier elektryk o specjalizacji wysokie napięcia.

Debiutował w stworzonym przez siebie i Jana Kaczmarka wrocławskim kabarecie Elita. W latach 70. XX w. rozpoczął współpracę z Telewizją Polską. W latach 90. był twórcą i prezenterem programu Dyżurny Satyryk Kraju w Polsacie, później prowadził również program Śmiechu Warte w TVP1, talk-show Herbatka u Tadka emitowany w TVP2 i TV Polonia.

Autor i kompozytor wielu piosenek, m.in. Parostatek wykonywanej przez Krzysztofa Krawczyka.

Były felietonista Angory, Życia Warszawy, Super Expressu i Nowego Dnia.

Jesienią 2008 prowadził ponownie program Dyżurny Satyryk Kraju, tym razem na antenie telewizji TV7 Szczecin, gdzie prezentował spostrzeżenia na temat rzeczywistości społeczno-politycznej. Natomiast kilka lat później, od grudnia 2014 roku prowadzi program Drozda na weekend na antenie Superstacji.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (8 listopada 2000)[1].

Życie prywatne[edytuj]

Syn Kazimierza i Janiny z d. Bułynko. Ma dwóch braci - Stanisława (wykładowcę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie) i Jerzego (właściciela firmy zajmującej się obsługą techniczną imprez estradowych). Jego kuzynem jest aktor Cezary Żak (ich matki były rodzonymi siostrami). W 1972 ożenił się z Ewą, z którą ma trzy córki: Małgorzatę, Joannę i Ewę[2].

Filmografia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]