Tadeusz Gierzyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Tadeusza Gierzyńskiego na Wojskowych Powązkach

Tadeusz Gierzyński (ur. 10 września 1905 w Przeradzu Małym, zm. 7 maja 1968 w Warszawie) – polski prawnik (adwokat i sędzia), dziennikarz, działacz społeczny i kulturalny związany z Płockiem, poseł na Sejm PRL II i III kadencji (1957–1965).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Płocku oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie i bezpośrednio po studiach pracował jako dziennikarz w pismach "Dziennik Płocki" oraz "Kurier Mazowiecki". W latach 30. odbył aplikację w Sądzie Okręgowym w Płocku. Na krótko przed wybuchem wojny objął funkcję sędziego grodzkiego. W okresie okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako adwokat. Po Powstaniu Warszawskim znalazł się w Małopolsce, jednak w 1945 powrócił do Płocka.

Był zatrudniony w charakterze sędziego i adwokata, działał również politycznie: tworzył struktury SD w mieście (był m.in. przewodniczącym WK i MK), sprawował mandat członka Miejskiej Rady Narodowej (był wiceprzewodniczącym Prezydium), a później Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie. Działał w Zrzeszeniu Prawników Polskich i Naczelnej Radzie Adwokackiej. Z jego m.in. inicjatywy zlokalizowano w Płocku Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne[1], a także przebudowano Zamek Książąt Mazowieckich na siedzibę Muzeum Mazowieckiego.

Był współzałożycielem "Notatek Płockich" oraz Mazowieckiego Towarzystwa Kultury w Płocku, jak również inicjatorem powstania pism "Jedność Mazowiecka" i "Wiadomości Płockie". Przez długi okres pełnił obowiązki prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego (1957–1968).

W 1957 uzyskał mandat posła na Sejm II kadencji w okręgu płockim. Pracował w Komisjach: Regulaminowej, Pracy i Spraw Socjalnych, Budownictwa i Gospodarki Komunalnej oraz Wymiaru Sprawiedliwości. W 1961 ponownie objął mandat poselski, zasiadając w Komisji Mandatowo-Regulaminowej (jako wiceprzewodniczący), Budownictwa i Gospodarki Komunalnej oraz Wymiaru Sprawiedliwości.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Imię Tadeusza Gierzyńskiego nosi jedna z ulic w Płocku, na osiedlu Międzytorze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]