Tadeusz Jodłowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tadeusz Jodłowski (ur. 13 czerwca 1925 w Piekarach Śląskich, zm. 31 października 2015 w Warszawie[1]) – polski grafik, plakacista, scenograf.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej uczęszczał do Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Po wojnie studiował na Wydziale Grafiki Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Krakowie (do roku 1948) równolegle studiując scenografię. Studia zakończył dyplomem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych 1951.

Od roku 1953 zamieszkał w Warszawie. Został asystentem, a następnie adiunktem w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykładał na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania PAN.

Dorobek twórczy prof. Jodłowskiego obejmuje głównie plakaty i grafikę książkową. Współpracował z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym i Krajową Agencją Wydawniczą oraz wydawnictwem „Nasza Księgarnia”. Był kierownikiem artystycznym czasopism: "Przeglądu Kulturalnego", "Made in Poland", "Almanachu Polonii". Brał udział w wielu wystawach plakatu, m.in. w Biennale Plakatu w Warszawie. W roku 2010 w Muzeum Plakatu w Wilanowie odbyła się wystawa monograficzna Tadeusza Jodłowskiego. Jest zaliczany do twórców polskiej szkoły plakatu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Jodłowski. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2015-11-05]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]