Tadeusz Malina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Malina
Data i miejsce urodzenia 1856
Przeworsk
Data i miejsce śmierci 20 sierpnia 1933
Lwów
Zawód, zajęcie sędzia, prokurator
Narodowość polska
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Kawaler Orderu Leopolda

Tadeusz Malina z Gorzkowa herbu Poraj (ur. 1856 w Przeworsku, zm. 20 sierpnia 1933 we Lwowie) – polski prawnik, sędzia, prokurator.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Przeworsku. Był synem miejscowego lekarza[1]. W wieku dziecięcym brał udział w akcjach potajemnego przekazywania osadzonym powstańcom styczniowym przedmiotów, które miały doprowadzić do ich uwolnienia z więzienia[1]. Odbył studia prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Wstąpił do służby sądowniczej Austro-Węgier w ramach zaboru austriackiego i autonomii galicyjskiej. Odbywał praktykę sądową we Lwowie od 1881, następnie w Przemyślu, gdzie był c. k. adiunktem sądowym i działał w Towarzystwie Prawniczym[2]. Od 1897 był zastępcą prokuratora państwa w Złoczowie, a w tym samym roku został mianowany na urząd c. k. zastępcy nadprokuratora we Lwowie, który pełnił na przełomie XIX/XX wieku[3]. W 1898 został c. k. radcą sądu krajowego. W grudniu 1903 został orzekającym w Sądzie Krajowym we Lwowie otrzymując tytuł c. k. radcy wyższego Sądu Krajowego. Od 1908 do 1910 został wiceprezydentem Sądu Krajowego. W 1910 został c. k. radcą dworu przy Najwyższym Trybunale Sprawiedliwości w Wiedniu. Od stycznia 1913 pełnił urząd nadprokuratora we Lwowie i został mianowany c. k. radcą dworu[4].

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do służby II Rzeczypospolitej i pełnił nadal funkcję prokuratora Sądu Apelacyjnego we Lwowie. W połowie 1929 odszedł z pełnionych funkcji i został przeniesiony w stan spoczynku (wówczas na emeryturę przeszedł także prezes Sądu Apelacyjnego we Lwowie Adolf Czerwiński)[5]. Następnie był przewodniczącym Koła Rodzicielskiego III Gimnazjum we Lwowie.

Zmarł 20 sierpnia 1933 we Lwowie w wieku 76 lat. 23 sierpnia 1933 został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Jego żoną była Maria z domu Tarnawiecka, z którą miał syna Jerzego.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

austro-węgierskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]