Tadeusz Rutowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadeusz Rutowski
Tadeusz Rutowski.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 listopada 1841
Lwów
Data i miejsce śmierci 13 listopada 1912
Lwów
poseł do Sejmu Krajowego Galicji
Okres od 1914
Przynależność polityczna 1913
Prezydent Lwowa
Okres od 1907
do 1911
Poprzednik Józef Neumann
Następca Józef Neumann
Odznaczenia
Komandor z Gwiazdą Orderu Franciszka Józefa (Austro-Węgry)
Grobowiec Tadeusza Rutowskiego na cmentarzu Łyczakowskim

Tadeusz Klemens Rutowski (ur. 2 grudnia 1852 w Tarnowie, zm. 30 marca 1918 w Krechowie koło Żółkwi) – polski dziennikarz, publicysta, poseł na Sejm Krajowy VI, VIII, IX i X we Lwowie i do Rady Państwa VII, VIII i IX kadencji, urzędnik Wydziału Krajowego, działacz samorządowy, prezydent Lwowa, ekonomista, mecenas kultury, członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1893 roku[1].

Życiorys[edytuj]

Pochodził z rodziny ziemiańsko-inteligenckiej, wychowywany na tradycjach romantycznych i powstańczych. Był synem Klemensa Rutowskiego i Karoliny z Treszkowskich. Studiował 8 lat w Wiedniu (na Politechnice Wiedeńskiej, następnie na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wiedeńskiego, od 1872 na Wydziale Filozoficznym tej uczelni, otrzymując tytuł doktora filozofii. Był dziennikarzem "Ekonomisty Polskiego", "Gazety Narodowej", "Muzeum", "Nowej Reformy", "Przełomu", "Słowa Polskiego". W swoich artykułach wskazywał na konieczność uprzemysłowienia zaboru austriackiego, propagował pracę u podstaw. W Sejmie Krajowym reprezentował centrum demokratyczne, walcząc o realizację reform gospodarczych i postęp dla kraju. W parlamencie wiedeńskim (1888-1901) przeciwstawiał się ugodowej polityce zdominowanego przez konserwatystów Koła Polskiego. Od 1905 przez szereg lat pełnił funkcję wiceprezydenta Lwowa, troszcząc się o rozwój przestrzenny oraz infrastrukturę dynamicznie rosnącego miasta, zaś podczas okupacji rosyjskiej (od 3 września 1914 do 22 czerwca 1915), pełnił funkcję prezydenta Lwowa. Starał się w tej ciężkiej sytuacji zapewnić w miarę normalne warunki życia wszystkim obywatelom miasta. Wycofujący się ze Lwowa Rosjanie internowali ponad 40 obywateli Lwowa, w tym także Rutowskiego wraz z całym Prezydium Rady. Powrócił on triumfalnie do Lwowa po 17 miesiącach – w 1917 i sprawował zarząd komisaryczny miasta.

Na uwagę zasługuje jego mecenat nad sztuką – był kolekcjonerem, redaktorem naczelnym miesięcznika "Sztuka", inicjatorem założenia Miejskiej Galerii Obrazów we Lwowie. Jego działalność na tej niwie wpłynęła stymulująco na rozwój życia kulturalnego Lwowa i budzenie uczuć patriotycznych wśród ludności polskiej.

Do kwietnia 1917 doznał dwóch ataków apopleksji[2].

Grób Tadeusza Rutowskiego znajduje się na cmentarzu Łyczakowskim.

Jego żoną była Jadwiga, z domu Bogdańska, z którą miał córkę (po mężu Stanek) oraz syna Andrzeja (1886-1940), który został ofiarą zbrodni katyńskiej[3].

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy

  1. Sprawozdanie z Zarządu Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu. 1909 R.40, s. 11.
  2. Kronika. „Gazeta Lwowska”, s. 4, Nr 79 z 6 kwietnia 1917. 
  3. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego: Katyń. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2000. [dostęp 12 sierpnia 2014]. s. 542.
  4. Hof- und Staatshandbuch der Österreichisch-Ungarischen Monarchie. Wiedeń: 1818, s. 163

Linki zewnętrzne[edytuj]