Tafelspitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tafelspitz
danie główne
{{{alt grafiki}}}
Tafelspitz z sosem szczypiorkowym, chrzanem i pieczonymi jabłkami
Rodzaj

danie mięsne

Kuchnia

kuchnia austriacka, kuchnia bawarska

Miejsce powstania

Austria

Obróbka żywności

smażenie, gotowanie

Składniki

wołowina, wywar warzywny

Tafelspitz – danie mięsne charakterystyczne dla kuchni austriackiej i bawarskiej[1], zwłaszcza znane w Wiedniu, gdzie było popularyzowane przez jego amatora, cesarza Franciszka Józefa I. Pozostaje popularnym daniem austriackim (wcześniej austro-węgierskim)[2].

Danie zostało po raz pierwszy opisane w 1911 przez Adolfa Friedricha Karla Hessa w jego książce kucharskiej Servierkunde. Nazwa wywodzi się od trójkątnego kształtu plastra[3] wołowiny lub cielęciny (udziec[4], ligawa, dolna część zrazowa[5] lub rumsztyk zwężający się w kierunku ogona). Mięso (po usunięciu skóry i ścięgien[4]) jest gotowane do miękkości[5] w wywarze warzywnym[6] z dodatkiem liści laurowych, pieprzu i ziaren jałowca[4].

Tafelspitz serwowany jest tradycyjnie w miedzianym garnku[2], z pieczonymi ziemniakami (ewentualnie pokrojonymi w plasterki z marchewką i selerem[7]), sosem szczypiorkowym (jajeczno-szczypiorkowym w Tyrolu[2]) lub jabłkowo-chrzanowym[4][7], ale zdarzają się wersje ze szpinakiem w śmietanie, z gotowaną kapustą, fasolką szparagową albo gotowaną dynią[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Menu Europy na widelcu 2018: Tafelspitz – sztuka mięsa wołowego gotowana w warzywach podana z sosem chrzanowym (kuchnia Austrii), Smaki Wrocławia [dostęp 2020-06-23] (pol.).
  2. a b c Tafelspitz, MENU od Koko [dostęp 2020-06-23] (cz.).
  3. Duden | Tafelspitz | Rechtschreibung, Bedeutung, Definition, Herkunft, www.duden.de [dostęp 2020-06-23] (niem.).
  4. a b c d Tafelspitz mit klassischen Beilagen (Classic Tafelspitz - boiled beef), VIENNA – Now. Forever [dostęp 2020-06-23] (ang.).
  5. a b Turysta-Podroznik, Europy, Smaki, Tafelspitz, czyli kwintesencja austriackiej kuchni [dostęp 2020-06-23] (pol.).
  6. Peter Wagner, Tafelspitz-Rezept von Hobbykoch Peter Wagner - DER SPIEGEL - Kultur, www.spiegel.de [dostęp 2020-06-23] (niem.).
  7. a b c Tafelspitz, www.austria.info [dostęp 2020-06-23] (pol.).