Tajemnica przedsiębiorstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tajemnica przedsiębiorstwa – termin prawniczy wprowadzony ustawą z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Tajemnicą przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy, są informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności [1]. Tajemne informacje muszą być jasno określone jako tajne[2].

Złamanie tajemnicy przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Dotyczy pracowników, którzy podpisali umowę lojalnościową. Zwykle przez okres 3 lat lub dłużej, jeśli wskazała tak umowa, muszą przestrzegać tajemnicy przedsiębiorstwa pod rygorem kar. Karalne są zachowania[2]:

  • przekazanie informacji osobie trzeciej
  • wykorzystanie tajemnicy w działalności gospodarczej, żeby odbić klientów.

Nie stanowi wykroczenia sama działalność w tej samej lub podobnej branży. Problem pojawia się tylko wtedy, gdy naraża się na straty byłego pracodawcę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2022 r. poz. 1233).
  2. a b Katarzyna Ślaska: Co grozi za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa?. bankier.pl, 2005-01-04. [dostęp 2017-09-23].

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.