Tajemnice domu Anubisa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tajemnice Domu Anubisa
House of Anubis
Tajemnice Domu Anubisa
Inny tytuł Dom Anubisa
Gatunek serialu serial młodzieżowy, dramat[1]
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Twórcy Hans Bourlon
Gert Verhulst
Liczba odcinków 190
Liczba serii 3
Lista odcinków serialu Tajemnice Domu Anubisa
Produkcja
Produkcja Studio 100
Lime Pictures
Nickelodeon Productions
Czas trwania odcinka 11 minut (sezon 1 i 2), 22 minuty (3 sezon)
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Nickelodeon
Polska Nickelodeon Polska
Lata emisji Stany Zjednoczone od 2011 do 2013
Polska od 2011 do 2013
Data premiery Stany Zjednoczone 1 stycznia 2011
Polska 11 czerwca 2011

Tajemnice domu Anubisa (ang. House of Anubis) – brytyjski serial telewizyjny Nickelodeon, który swoją światową premierę miał 1 stycznia 2011 roku, natomiast w Polsce odbyła się 11 czerwca 2011 roku na kanale Nickelodeon Polska. Na oficjalnej stronie Nickelodeon został potwierdzony drugi sezon serialu. Produkcja ruszyła 21 lipca 2011 w Liverpoolu. W Polsce premiera drugiego sezonu na kanale Nickelodeon Polska odbyła się 29 maja 2012. 16 kwietnia 2012 r. w Nowym Jorku Nickelodeon potwierdził trzeci sezon serialu, którego produkcja ruszyła 16 lipca 2012 r. w Liverpool, a zakończyła się 22 stycznia 2013 roku. Premiera 3 sezonu odbyła się na kanale Nickelodeon Polska 6 maja 2013 roku. Serial został zakończony po trzecim sezonie. Dnia 28 sierpnia 2013 roku stacja Nickelodeon ogłosiła, że czwarty sezon nie został potwierdzony. Jest także niemiecka wersja Das Haus Anubis i holenderska Het Huis Anubis.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Osiemdziesiąt lat temu pewne małżeństwo archeologów, państwo Frobisher-Smythe, wybudowało piękny dom, który nazwali Domem Anubisa. Wprowadzili się do niego razem z ich jedną jedyną córką Sarą. Oboje zginęli tragicznie w czasie prac przy wydobywaniu grobowca króla Tutanchamona. Sarah pozostała w domu rodziców pod opieką okrutnego i podstępnego opiekuna, Victora Rodenmaara Seniora. Kiedy dorastała, odkryła w domu znaki prowadzące do ukrytego przez jej ojca skarbu. Nigdy jednak go nie odnalazła, aż w końcu wyprowadziła się z Domu Anubisa.

Obecnie w domu Anubisa mieści się tradycyjna brytyjska szkoła z internatem. Victor wciąż tu mieszka, gdyż jego ojciec opracował bowiem eliksir, który sprawia, że nigdy się nie starzeje. Eliksir ten jednak nie jest w stanie zapewnić mu nieśmiertelności, dopóki nie zostanie wypity z Kielicha Ankh. To właśnie kielich był przedmiotem poszukiwań zarówno Sary, jak i Victora oraz jego poddanych pracujących w szkole w charakterze nauczycieli.

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Amerykanka Nina Martin wprowadza się do Domu Anubisa, spotyka Sarę (byłą mieszkankę Domu Anubisa), która prosi ją o odnalezienie Kielicha Ankh znajdującego się w jej byłym domu. Nina i czterech uczniów cały pierwszy sezon szukają kielicha Ankh.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Nina przez przypadek uwalnia z kielicha Ankh Egipską zjawę Senkharę, ta każe jej odnaleźć maskę Anubisa, albo ją i jej przyjaciół spotka wysoka kara – śmierć. Nina kontaktuje się ze zmarłą Sarą przez domek dla lalek. Sara pomaga jej odnaleźć maskę. Przez cały drugi sezon Sibuna rozwiązuje śmiertelne zadania, by zdobyć maskę.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Nina nie przyjeżdża do Domu Anubisa, ponieważ dowiedziała się, że wybrana i Osirion muszą być rozdzieleni. Do Domu Anubisa przyjeżdża nowa nauczycielka - Pani Demby. Planuje ona podczas zaćmienia wybudzić Roberta Frobisher-Smythe i rozpętać wielkie zło. Również są dwie nowe uczennice - Willow Jenks i K.T. K.T przyjechała w jednym celu - spełnić obietnicę dla swojego dziadka.

Przedmioty[edytuj | edytuj kod]

 • Kielich Ankh – główny przedmiot poszukiwań w sezonie 1. Tylko wybrany/wybrana, czyli osoba urodzona w siódmym miesiącu, o siódmej godzinie, siódmego dnia może go posiadać. Kielich należy poskładać z siedmiu części ukrytych w Domu Anubisa. Zgodnie z legendą, kapłanka Amneris ukradła kielich bogom i ukryła go w grobowcu Tutenchamona, a Anubis roztrzaskał kielich na siedem części.
 • Maska Anubisa – główny przedmiot poszukiwań sezonu 2. Jeśli założy ją osoba z czystym sercem, maska zacznie płakać łzami złota i ta osoba wejdzie do egipskich za światów. Osoba z nieczystym sercem zostanie zabita, gdy założy maskę. Przybiera złoty kolor, kiedy włoży się do niej klejnot Frobishera.
 • Domek dla lalek – przedmiot przez który Sarah komunikowała się z Niną. Kiedyś należał do Sary. Domek jest kopią Domu Anubisa. Uległ zniszczeniu.
 • Oko Horusa – medalion, który Ninie przekazała Sarah. Odgrywa wielką rolę w sezonie 1, ale mniejszą w sezonie 2 i 3. Otwiera tajny pokój na strychu, przejście do piwnicy w kuchni, słownik i ukrytą szafę na strychu.w 2 sezonie odtwarza napis informujący o fałszywej masce Anubisa.
 • Łzy złota – brakujący składnik eliksiru życia. Mogą uleczyć osoby bardzo bliskie śmierci.
 • Księga Izydy – księga zawierająca egipskie utwory literackie pisane hieroglifami.
 • Lalka Sarah – lalka przydała się w drugim sezonie jako odblask. Były też na niej nagrane przemyślenia Sarah.
 • Klucz – K.T. dostała go od umierającego dziadka. Otwiera drzwi w mieszkaniu pani Denby oraz nowe pomieszczenie w tunelu pod domem Anubisa.
 • Kapsuła – To największy sekret pani Denby. Jest w nim ciało. Denby próbuje przywrócić do życia tego człowieka, by rozpętać wielkie zło.
 • Kamień Frobisherów – Jerome zdobył go w meczu ping-ponga, dzięki kamieniu odkryło się kto jest Osirionem.
 • Bransoletka – część Krzyża Ankh. Wiktor dostał ją razem ze słowami, które trzeba wypowiedzieć podczas ceremonii. Podczas urodzin Amber, bransoletka znalazła się w jej rękach.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • Nina Martin (Nathalia Ramos) – Jest nieco nieśmiałą i naiwną dziewczyną, jednakże jest również sprytna i posiada silną osobowość. Jest Wybraną, osobą która może przejść do pozagrobowego świata i stać się bogiem. Na początku nie wszyscy darzą ją sympatią i zaufaniem, ze względu na to iż zjawiła się w Domu Anubisa w momencie tajemniczego zniknięcia Joy, jednocześnie zastępując ją. Jej najlepszą przyjaciółką jest Amber. W 3 sezonie nie wraca do domu Anubisa, gdyż dowiedziała się, że Osirian (Eddie) i Wybrana muszą trzymać się z daleka.
 • Fabian Rutter (Brad Kavanagh) – Jest inteligentnym, uczynnym, grzecznym i dobrze wychowanym chłopakiem. Na ogół ludzie twierdzą, iż jest kujonem, jednak on twierdzi, że to nie prawda. Jako pierwszy zaprzyjaźnia się z Niną, podczas gdy inni są dla niej nie mili, wręcz chamscy. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Nina, Mick, Amber i Joy. Jest byłym chłopakiem Niny. W 2. sezonie traci pamięć poprzez gniew Senkhary.
 • Joy Mercer (Klariza Clayton) – W 1. sezonie została porwana przez Stowarzyszenie Ankh, zaś w 2. powróciła jako uczennica. Jest bardzo uparta i mściwa, ale potrafi być miła i przyjazna. Jest zakochana w Fabianie i z tego względu nie lubi Niny. Pod koniec 2 sezonu w połowie dołącza do Sibuny.
 • Amber Millington (Ana Mulvoy Ten) – Jest bardzo ładną, rozpieszczoną dziewczyną, pochodzącą z dobrego domu. Mimo iż w większości sytuacji jest lekko kojarząca fakty blondynką, nie jest wcale taką mało inteligentna, jak poniektórym się to wydaje. W 1 sezonie była dziewczyną Micka, o którego konkurowała z Marą. W 3 sezonie jest dziewczyną Alfiego. W połowie 3 sezonu wyjeżdża do szkoły mody.
 • Patricia Williamson (Jade Ramsey) – Zadziorna i pyskata dziewczyna. Z reguły bezczelna i złośliwa, lecz później się zmienia. Na początku 1 sezonu nie znosi Niny, z czasem się z nią zaprzyjaźnia. Jej zaufanie trudno zdobyć, za wszelką cenę chcę dopiąć swego. Jej najlepszą przyjaciółką jest Joy. Później jej przyjaciółmi są Nina, Amber, Fabian, Eddie, Alfie.
 • Mick Campbell (Bobby Lockwood) – Jest popularnym, wysportowanym chłopakiem. Nie radzi sobie najlepiej z nauką, jednak to nie jest jego największe zmartwienie. Przyjaźnił się z Fabianem. Chodził z Amber, ale zerwał z nią, gdyż dziewczyna nie miała dla niego czasu. Potem spotykał się z Marą. Nie wrócił w sezonie 3.
 • Mara Jaffray (Tasie Dhanraj) – Pochodzi z bardzo bogatej i sławnej rodziny sportowców. Jest bardzo mądra i inteligentna. W pierwszej serii spotyka się z Mickiem. W sezonie drugim zakochuję się w Jeromie. Dzięki Eddiemu zaczyna patrzeć na niego jako nie przyjaciela, tylko chłopaka. Martwi się kiedy Jerome znika, gdyż w tym samym momencie zamierzała wyznać mu swoje uczucia. Pod koniec serii stają się parą. W 3 sezonie zrywają.
 • Alfred „Alfie” Lewis (Alex Sawyer) – Lubi się bawić i wygłupiać. Z charakteru nieco infantylny, niepoważny. Jest nieszczęśliwie zakochany w Amber, która w 1. sezonie go nie dostrzega. W 2 sezonie zaczynają tworzyć parę. Najlepszy przyjaciel Jerome’a. Jest zauroczony siostrą Patricii, Piper.W 3 sezonie zakochuje się w Willow.
 • Jerome Clarke (Eugene Simon) – Jest samolubnym i egocentrycznym chłopakiem. Lubi kłamać i manipulować ludźmi. Pod koniec 1. sezonu zakochuje się w Marze, a z czasem jego uczucia względem niej wzrastają. Pomaga jej w zemście na Micku, lecz robi to tylko dlatego, że ją kocha i wierzy że dziewczyna odwzajemni uczucie. Ostatecznie wyznaje Marze swoje uczucia w finale sezonu 2.
 • Eddie Miller (Edison Sweet) (Burkely Duffield) (sezon 2) – Przybył niedługo po odejściu Micka. Jest synem pana Sweeta, ale z początku zachowuje to w tajemnicy. Eddie jest Osirionem – jedyną osobą, która może ochronić wybraną. Jego przyjaciółmi są Fabian, Nina, Jerome, Mara oraz Patricia. Pod koniec sezonu 2 dołącza do Sibuny, a w 3 sezonie zostaje jej liderem.
 • K.T. Rush (Kara Tatianna) (Alexandra Shipp) (sezon 3) – Nowa uczennica w domu Anubisa. Jest partnerką Eddiego w odkrywaniu tajemnic.
 • Willow Jenks (Louisa Connolly-Burnham) (sezon 3) – Kolejna nowa uczennica, na początku nie mieszka w domu Anubisa, lecz z małą pomocą Joy, zamieszkała tam. Ma bzika na punkcie Amber.

Drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 • Victor Rodenmaar, Jr. (Francis Magee) – pan domu, nie lubi nikogo, prócz swojego wypchanego kruka Korbiera. Jest członkiem tajemniczego stowarzyszenia.
 • Trudis „Trudy” Rehman (Mina Anwar) – gospodyni Domu Anubisa, w 2 sezonie zwolniona; staje się zastępcą kuratora wystawy. W sezonie 3. powraca do domu Anubisa jako opiekunka.
 • Eric Sweet (Paul Anthony-Barber) – dyrektor szkoły, ojciec Eddiego, świetnie zna się na hieroglifach. Wspiera Jerome’a w odzyskaniu tarczy Frobisherów. Jest członkiem tajemniczego stowarzyszenia.
 • Sarah Frobisher-Smythe (Rita Davies) – córka założycieli Domu Anubisa, mieszkała w domu opieki pod imieniem i nazwiskiem Emily Grand. Umarła w 1 sezonie.
 • Jason Winkler (Jack Donnelly) – nauczyciel. Początkowo pomaga Patricii, jednak zostaje wciągnięty do stowarzyszenia Victora. Najprawdopodobniej umarł między sezonami.
 • Daphne Andrews (Julia Deakin) – nauczycielka języka francuskiego, w 1. sezonie była członkiem stowarzyszenia Victora. W 2. sezonie rezygnuje z pracy.
 • Robbie (James Gandhi) – chłopak, kocha się w Patricii, lecz ona nie jest nim zainteresowana.
 • Poppy Clarke (Frances Encell) (sezon 2) – jest młodszą siostrą Jerome’a. Jej najlepszą przyjaciółką jest Mara.
 • Senkhara (Sophiya Haque) (sezon 2) – zjawa, egipska bogini, dotykiem rzuca na innych klątwę.
 • Vera Devenish (Poppy Miller) (sezon 2) – zatrudnia się jako gospodyni, po odejściu Trudy, lecz tak naprawdę współpracuje z Rufusem Zeno.
 • Piper Williamson (Nikita Ramsey) (sezon 2) – siostra bliźniaczka Patricii. Są takie same z wyglądu, ale mają różne charaktery.
 • Rufus Zeno (Roger Barclay) – czarny charakter. Jako mały chłopiec był przyjacielem Victora Rodenmaara Jr. i Sary Frobisher-Smythe. W 1. sezonie rywalizuje z Victorem, swoim dawnym przyjacielem, o zdobycie kielicha Ankh. W 2 sezonie podaje się za anonimowego „Zbieracza”. Jego głównym celem było posiadanie Maski Anubisa i zdobycie Życia Pozagrobowego.
 • Caroline Denby (Susy Kane) (sezon 3) – nowa nauczycielka. Podaje się za swoją siostrę Harriet. W dzieciństwie została adoptowana przez rodziców Harriet. Nie ma dobrych intencji.
 • Harriet Denby (Bryony Affersoon) (sezon 3) – przyrodnia siostra Caroline. Jest prawdziwą strażniczką. Caroline zamknęła ją w szpitalu psychiatrycznym aby ukraść jej tożsamość.
 • Robert Frobisher-Smythe (John Sackville) (sezon 3) – ojciec Sary i pradziadek K.T. człowiek w kapsule.

Obsada pierwszoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Bohater Aktor/Aktorka Obecny w odcinkach Sezony
Nina Martin Nathalia Ramos 1-150 1-2
Fabian Rutter Brad Kavanagh 1-191 1-3
Patricia Williamson Jade Ramsey 1-191 1-3
Amber Millington Ana Mulvoy Ten 1-160 1-2
Jerome Clarke Eugene Simon 1-191 1-3
Alfie Lewis Alex Sawyer 1-191 1-3
Mara Jaffray Tasie Lawrence 1–191 1-3
Mick Campbell Bobby Lockwood 1-72, 142-150 1-2
Joy Mercer Klariza Clayton 1-191 1-3
Eddie Miller Burkely Duffield 75-191 2-3
KT Rush Alexandra Shipp 151-191 3
Willow Jenks Louisa Connolly-Burnham 151-191 3

Obsada drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Bohater Aktor/Aktorka Obecny w odcinkach Sezony
Victor Rodenmaar Jr. Francis Magee 1-191 1-3
Trudy Rehmann Mina Anwar 1-191 1-3
Daphne Andrews Julia Deakin 1-108 1-2
Eric Sweet Paul Anthony-Barber 1-191 1-3
Rufus Zeno Roger Barclay 13-60, 129-150 1-2
Sarah Frobisher-Smythe Rita Davies 3-60 1
Jason Winkler Jack Donnelly 5-60 1
Gran Gwyneth Powell 63-150 2
Senkhara Sophiya Haque 63-150 2
Poppy Clarke Frances Encell 61-150 2
Vera Devenish Poppy Miller 73-149 2
Jasper Choudhary Sartaj Garewal 67-150 2
Zoe Valentine Sarah Paul 110-150 2
Piper Williamson Nikita Ramsey 115-123, 186 2-3
Victor Rodenmaar Sr. Francis Magee 140-145 2
Caroline Denby Susy Kane 151-190 3
Harriet Denby Bryony Afferson 162-190 3
Robert Frobisher-Smythe John Sackville 151-90 3
Ben Reed Freddie Boath 177-180 3
Ammit Felicity Gilbert 189-190 3
Sophia Claudia Jessie 191 3
Dexter Jake Davis 191 3
Erin Kae Alexander 191 3
Cassie Roxy Fitzgerald 191 3

Pomieszczenia[edytuj | edytuj kod]

 • Tunele – Są pod domem, jest w nich ukryta maska Anubisa, kryją 7 śmiertelnych zadań.
 • Strych – Sibuna odbywa tu potajemne zebrania. Victor znalazł tu lalkę Sarah. W 2 sezonie jest to pokój Very.
 • Gabinet Roberta – Należał do Roberta Frobishera-Smythe. Jest w nim ukryta księga Izydy. Jest tu przejście do tuneli.
 • Piwnica – Jest w niej przejście do tajnego gabinetu Roberta Frobishera-Smythe. Victor robi tu próby eliksiru życia.
 • Gabinet Victora – Jest na piętrze. Victor prawie z niego nie wychodzi.
 • Stróżówka – Tam mieszka panna Denby, oraz Robert Frobisher-Smythe.
 • Krypta – Znajduje się tam grobowiec Frobishera.
 • Biblioteka Frobishera - Miejsce w którym odbywa się wystawa Egipska na wystawie jest między innymi zaprezentowana kopia Maski Anubisa i Krowi dzwonek

Miejsca kręcenia zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Serial kręcony był w kompleksie Allerton Priory w Liverpoolu, na terenie którego znajdował się Dom Anubisa oraz szkoła. Stróżówka znana z 3 sezonu jest w rzeczywistości stróżówką zamku Peckforton Castle w Chesterze.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W polskiej wersji występują:

oraz:

i inni

Wersja polska[2]: na zlecenie Nickelodeon Polska – Master Film
Reżyseria:

Dialogi: Karolina Anna Kowalska
Dźwięk i montaż:

Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Nadzór merytoryczny:

Fragment Romea i Julii Williama Szekspira w przekładzie: Józefa Paszkowskiego (odc. 5)

Lektor: Paweł Bukrewicz

Lista wydanych w Polsce płyt DVD z serialem[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo „Media Serwis Zawada” wydawało odcinki serialu na DVD.

Nazwa Data wydania Odcinki
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 1 26.05.2012 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 2 16.07.2012 9. 10. 11. 12. 13. 14.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 3 31.08.2012 15. 16. 17. 18. 19. 20.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 4 22.10.2012 21. 22. 23. 24. 25. 26.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 5 16.01.2013 27. 28. 29. 30. 31. 32.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 6 18.03.2013 33. 34. 35. 36. 37. 38.

Pomimo zapowiedzi siódmej płyty z kolejnymi odcinkami, która znajdowała się w szóstym numerze kolekcji, "Media Service Zawada" zrezygnowała z publikacji reszty epizodów.

Sezony[edytuj | edytuj kod]

Sezon Odcinki Pierwsza emisja Stany Zjednoczone Ostatnia emisja Stany Zjednoczone Pierwsza emisja Polska Ostatnia emisja Polska
1 60 1 stycznia 2011 19 lutego 2011 11 czerwca 2011 28 sierpnia 2011
2 90 9 stycznia 2012 9 marca 2012 29 maja 2012 2 listopada 2012
3 40 3 stycznia 2013 11 kwietnia 2013 6 maja 2013 28 czerwca 2013
Film 17 czerwca 2013 28 czerwca 2013

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]