Przejdź do zawartości

Tajemnice domu Anubisa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajemnice domu Anubisa
House of Anubis
Inny tytuł

Dom Anubisa

Gatunek

serial młodzieżowy, dramat[1]

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Hans Bourlon
Gert Verhulst

Główne role

Nathalia Ramos
Brad Kavanagh
Klariza Clayton
Ana Mulvoy Ten
Jade Ramsey
Bobby Lockwood
Tasie Dhanraj
Alex Sawyer
Burkely Duffield
Eugene Simon
Alexandra Shipp
Louisa Connolly-Burnham

Liczba odcinków

190 + Film specjalny (90 minut)

Liczba serii

3

Lista odcinków serialu Tajemnice domu Anubisa
Produkcja
Produkcja

Studio 100
Lime Pictures
Nickelodeon Productions

Czas trwania odcinka

11 minut (sezon 1 i 2), 22 minuty (3 sezon)

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Wielka Brytania

Data premiery

1 stycznia 2011

Stacja telewizyjna

Nickelodeon

Lata emisji

2011–2013

Status

zakończony

Strona internetowa

Tajemnice domu Anubisa (ang. House of Anubis) – brytyjski serial telewizyjny Nickelodeon, który swoją światową premierę miał 1 stycznia 2011 roku, natomiast w Polsce odbyła się 11 czerwca 2011 roku na kanale Nickelodeon Polska. Na oficjalnej stronie Nickelodeon został potwierdzony drugi sezon serialu. Produkcja ruszyła 21 lipca 2011 w Liverpoolu. W Polsce premiera drugiego sezonu na kanale Nickelodeon Polska odbyła się 29 maja 2012. 16 kwietnia 2012 r. w Nowym Jorku Nickelodeon potwierdził trzeci sezon serialu, którego produkcja ruszyła 16 lipca 2012 r. w Liverpoolu, a zakończyła się 22 stycznia 2013 roku. Premiera 3 sezonu odbyła się na kanale Nickelodeon Polska 6 maja 2013 roku. Serial został zakończony po trzecim sezonie godzinnym odcinkiem „Kamienny dotyk Ra”.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sto dwadzieścia lat temu pewne małżeństwo archeologów, państwo Frobisher-Smythe, wybudowało piękny dom, który później został nazwany Domem Anubisa. Wprowadzili się do niego razem z ich jedyną córką, Sarą. Oboje zginęli tragicznie w czasie zwiedzania grobowca Tutanchamona. Sarah pozostała w domu rodziców pod opieką okrutnego i podstępnego opiekuna, Victora Rodenmaara Sr. Kiedy dorastała, odkryła w domu znaki prowadzące do ukrytego przez jej ojca skarbu. Nigdy jednak go nie odnalazła, aż w końcu wyprowadziła się z Domu Anubisa.

Obecnie w domu Anubisa mieści się tradycyjna brytyjska szkoła z internatem. Victor wciąż tu mieszka, bowiem jego ojciec opracował eliksir, który zatrzymuje starzenie się. Eliksir ten jednak nie jest w stanie zapewnić nieśmiertelności, dopóki nie zostanie wypity z Kielicha Ankh. To właśnie kielich był przedmiotem poszukiwań zarówno Sary, jak i Victora oraz jego poddanych pracujących w szkole w charakterze nauczycieli.

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Amerykanka Nina Martin wprowadza się do Domu Anubisa. Po paru dniach dziewczyna spotyka Sarę (starszą panią z domu opieki, która wychowywała się kiedyś w Domu Anubisa). Sarah oddaje Ninie swój wisior i prosi o odnalezienie skarbu, którym jak się później okazuje jest kielich Ankh. Zapewnia on nieśmiertelność, dlatego nie może się dostać w niepowołane ręce. W tym sezonie klub Sibuna (Nina, Fabian, Amber, Patricia i Alfie) muszą odnaleźć fragmenty kielicha Ankh i za wszelką cenę złożyć go przed nauczycielami.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Nina przez przypadek uwalnia z kielicha Ankh Egipską zjawę Senkharę. Ta każe jej odnaleźć maskę Anubisa albo ją i jej przyjaciół spotka najwyższa kara – śmierć. Nina kontaktuje się ze zmarłą Sarą przez domek dla lalek. Sara pomaga jej odnaleźć maskę. Przez cały drugi sezon Sibuna rozwiązuje śmiertelne zadania, by otrzymać maskę.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Nina nie przyjeżdża do Domu Anubisa, ponieważ dowiedziała się, że wybrana i Osirion muszą być rozdzieleni. Do Domu Anubisa przyjeżdża nowa nauczycielka – Caroline Denby. Planuje ona wybudzić Roberta Frobishera-Smythe’a i rozpętać wielkie zło. Do internatu przyjechały dwie nowe uczennice – Willow Jenks i KT Rush. KT przyjechała w jednym celu – spełnić obietnicę dla swojego dziadka.

Przedmioty[edytuj | edytuj kod]

 • Kielich Ankh – główny przedmiot poszukiwań w sezonie 1. Tylko wybrany/wybrana, czyli osoba urodzona w siódmym miesiącu, siódmego dnia i o siódmej godzinie może go złożyć. Kielich należy poskładać z siedmiu części ukrytych w Domu Anubisa. Zgodnie z legendą, kapłanka Amneris ukradła kielich bogom i ukryła go w grobowcu Tutenchamona, a Anubis roztrzaskał kielich na siedem części.
 • Maska Anubisa – główny przedmiot poszukiwań sezonu 2. Jeśli założy ją osoba z czystym sercem, maska zacznie płakać łzami złota i ta osoba wejdzie do egipskich zaświatów. Osoba z nieczystym sercem zostanie uśmiercona przez bogów, gdy założy maskę. Przybiera złoty kolor, kiedy włoży się do niej klejnot Frobishera.
 • Domek dla lalek – kiedyś należał do Sary. Dzięki niemu komunikowała się z Niną po śmierci by pomóc jej odnaleźć maskę Anubisa. Domek jest kopią Domu Anubisa. Uległ zniszczeniu w trakcie ratowania Trudy.
 • Oko Horusa – medalion, który Ninie przekazała Sarah. Odgrywa wielką rolę w sezonie 1, ale mniejszą w sezonie 2 i 3. Otwiera tajny pokój na strychu, przejście do piwnicy w kuchni, słownik arabski i ukrytą szafę. W 2 sezonie wyświetla napis informujący o fałszywej masce Anubisa.
 • Łzy złota – brakujący składnik eliksiru życia. Mogą uleczyć osoby bardzo bliskie śmierci.
 • Księga Izydy – księga zawierająca egipskie utwory literackie pisane hieroglifami.
 • Lalka Sarah – lalka przydała się w drugim sezonie jako odblask. Sarah nagrała na niej wiersz, który miał pomóc w odnalezieniu Księgi Izydy.
 • Klucz – KT dostała go od umierającego dziadka. Otwiera drzwi w mieszkaniu pani Denby oraz drzwi do krypty w tunelach.
 • Kapsuła – To największy sekret pani Denby. Jest w nim ciało Roberta Frobishera-Smythe’a. Denby próbuje przywrócić do życia tego człowieka, by rozpętać wielkie zło.
 • Kamień Frobisherów – Kamień został skradziony i ukryty w rycerskiej zbroi przez ojca Jeroma. Chłopak na prośbę ojca odnalazł kamień. Jednak tarcza Frobisherów znajdowała się w innej szkole, Jerome odzyskał tarczę dzięki zwycięstwie w turnieju ping-ponga. Bohater odłożył kamień na miejsce. Dzięki kamieniu odkryto kto jest Osirionem (Eddie).
 • Bransoletka – przedmiot wymagany do odbycia ceremonii przebudzenia. Victor dostał ją razem z instrukcją ceremonii. Podczas urodzin Amber, bransoletka znalazła się w jej rękach.
 • Amulety – miały one za zadanie chronić osoby chcące wejść do tuneli w których ukryta była maska Anubisa.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • Nina Martin (Nathalia Ramos) – główna bohaterka serialu. Posiada bardzo silną osobowość. Urodziła się 7 lipca o 7:00, co świadczy o tym, że jest potomkinią Amneris – Wybraną – osobą która jako jedyna jest w stanie złożyć Kielich Ankh oraz przejść do świata pozagrobowego. Na początku nie wszyscy darzą ją sympatią i zaufaniem, ze względu na to iż zjawiła się w Domu Anubisa w momencie tajemniczego zniknięcia Joy. Pasjonuje się historią starożytnego Egiptu. W 1 i 2 sezonie jest liderką klubu Sibuna. Jej najlepszą przyjaciółką jest Amber, a byłym chłopakiem Fabian. W 3 sezonie nie wraca do domu Anubisa, ponieważ Osirion (Eddie) i Wybrana muszą trzymać się z daleka.
 • Fabian Rutter (Brad Kavanagh) – Jest inteligentnym, uczynnym i dobrze wychowanym chłopakiem. Na ogół ludzie twierdzą, iż jest kujonem. Pasjonuje się historią starożytnego Egiptu. Jako pierwszy zaprzyjaźnia się z Niną, podczas gdy inni nie darzą jej sympatią. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Nina, Mick, Amber i Joy. Jest byłym chłopakiem Niny.
 • Joy Mercer (Klariza Clayton) – W 1. sezonie została porwana przez Stowarzyszenie Ankh, gdyż była błędnie uważana za Wybraną. W 2. powróciła jako uczennica. Jest bardzo uparta i mściwa, ale potrafi być miła i przyjazna. Jest zakochana bez wzajemności w Fabianie i z tego powodu chce zemścić się na Ninie. Pod koniec 2. sezonu pomaga Sibunie w ukończeniu zadania.
 • Amber Millington (Ana Mulvoy Ten) – Jest bardzo piękną, rozpieszczoną dziewczyną, pochodzącą z dobrego domu. Mimo iż w większości sytuacji jest lekko kojarzącą fakty blondynką, jest znacznie bystrzejsza niż się poniektórym wydaje. W 1 sezonie była dziewczyną Micka, o którego konkurowała z Marą. W 2 i 3 sezonie jest dziewczyną Alfiego. W połowie 3 sezonu wyjeżdża do szkoły mody.
 • Patricia Williamson (Jade Ramsey) – Zadziorna i pyskata dziewczyna. Z reguły bezczelna i złośliwa, lecz później się zmienia. Na początku 1 sezonu nie znosi Niny, lecz z czasem się z nią zaprzyjaźnia. Jej zaufanie trudno zdobyć, za wszelką cenę chcę dopiąć swego. Jej najlepszą przyjaciółką jest Joy. Przyjaźni się także z Niną, Amber, Fabianem i Alfiem. W 2. sezonie zostaje dziewczyną Eddiego.
 • Mick Campbell (Bobby Lockwood) – Jest popularnym, wysportowanym chłopakiem. Nie radzi sobie najlepiej z nauką, jednak to nie jest jego największe zmartwienie. Przyjaźnił się z Fabianem. Chodził z Amber, ale zerwał z nią, gdyż dziewczyna nie miała dla niego czasu. Potem spotykał się z Marą. W 2. sezonie wyjechał do Australii, gdyż jego ojciec zapewnił mu tam stypendium.
 • Mara Jaffray (Tasie Dhanraj) – Pochodzi z bardzo bogatej i sławnej rodziny sportowców. Jest bardzo mądra i inteligentna. W pierwszym sezonie spotyka się z Mickiem. W sezonie drugim zakochała się w Jeromie. Martwi się, kiedy Jerome znika, gdyż w tym samym momencie zamierzała wyznać mu swoje uczucia. Pod koniec serii stają się parą. W 3 sezonie rozstają się.
 • Alfred „Alfie” Lewis (Alex Sawyer) – Lubi się bawić i wygłupiać. Z charakteru nieco infantylny i niepoważny. Jest nieszczęśliwie zakochany w Amber, która w 1. sezonie go nie dostrzega. W 2 sezonie zaczynają tworzyć parę. Najlepszy przyjaciel Jerome’a. Jest zauroczony siostrą Patricii, Piper. W 3 sezonie zakochuje się w Willow.
 • Jerome Clarke (Eugene Simon) – Jest samolubnym i egocentrycznym chłopakiem. Lubi kłamać i manipulować ludźmi. Pod koniec 1. sezonu zakochuje się w Marze, a z czasem jego uczucia względem niej wzrastają. Pomaga jej w zemście na Micku, lecz robi to tylko dlatego, że ją kocha i wierzy, że dziewczyna odwzajemni jego uczucia. Ostatecznie wyznaje Marze, co do niej czuje w finale sezonu 2.
 • Eddie Miller (Edison Sweet) (Burkely Duffield) – Przybył niedługo po odejściu Micka. Jest synem dyrektora Sweeta, ale z początku zachowuje to w tajemnicy. Eddie jest Osirionem – jedyną osobą, która może ochronić wybraną. Jego przyjaciółmi są Fabian, Nina, Jerome, Mara oraz Patricia. Pod koniec sezonu drugiego dołącza do Sibuny, a w trzecim zostaje jej liderem.
 • Kara Tatianna „KT” Rush (Alexandra Shipp) (sezon 3) – Nowa uczennica w domu Anubisa. Od początku zaprzyjaźnia się z Eddiem i to dzięki temu wspólnie odkrywają prawdę o nowej nauczycielce, pani Denby.
 • Willow Jenks (Louisa Connolly-Burnham) (sezon 3) – Kolejna nowa uczennica. Na początku nie mieszkała w domu Anubisa, lecz z małą pomocą Joy zamieszkała tam. Ma bzika na punkcie Amber.
 • Victor Rodenmaar Jr. (Francis Magee) – pan domu. Nie lubi nikogo, prócz swojego wypchanego kruka Korbiera. W 2. sezonie współpracuje z Verą, a z czasem zakochuje się w niej. Jest członkiem tajemniczego stowarzyszenia. Ma 97 lat, aczkolwiek wygląda na czterdziestolatka, gdyż pije eliksir życia, który będzie główną przyczyną jego wyścigu po maskę Anubisa.

Drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 • Trudis „Trudy” Rehman (Mina Anwar) – gospodyni Domu Anubisa, w 2 sezonie odeszła; staje się zastępcą kuratora wystawy. W sezonie 3. powraca do domu Anubisa jako opiekunka.
 • Eric Sweet (Paul Anthony-Barber) – dyrektor szkoły, ojciec Eddiego. Jest mocno uzależniony od Victora. Wspiera Jerome’a w odzyskaniu tarczy Frobisherów. Jest członkiem tajemniczego stowarzyszenia.
 • Sarah Frobisher-Smythe (Rita Davies) – córka założycieli Domu Anubisa, mieszkała w domu opieki pod fałszywym imieniem i nazwiskiem Emily Grand. Zmarła w 1. sezonie.
 • Jason Winkler (Jack Donnelly) – nauczyciel sztuki teatralnej. Początkowo pomaga Patricii, jednak zostaje wciągnięty do stowarzyszenia Victora. Najprawdopodobniej umarł między sezonami.
 • Daphne Andrews (Julia Deakin) – nauczycielka języka francuskiego, w 1. sezonie była członkiem stowarzyszenia Victora. W 2. sezonie rezygnuje z pracy na rzecz Mary.
 • Evelyn Martin (Gwyneth Powell) – babcia Niny. W drugim sezonie przyjeżdża tymczasowo do domu Anubisa.
 • Robbie (James Gandhi) – wróg Eddiego. W 3. sezonie zakochuje się w Patricii, lecz ona nie odwzajemnia jego uczuć.
 • Poppy Clarke (Frances Encell) (sezon 2) – jest młodszą siostrą Jerome’a. Mara pomaga jej odkryć tajemnicę dotyczącą jej ojca.
 • Senkhara (Sophiya Haque) (sezon 2) – zjawa, egipska bogini. Została przypadkowo uwolniona z kielicha Ankh przez Ninę. Pojawia się w snach i dotykiem rzuca klątwę Anubisa. Uśmiercona przez maskę Anubisa.
 • Vera Devenish (Poppy Miller) (sezon 2) – zatrudnia się podstępem jako gospodyni, po odejściu Trudy, lecz tak naprawdę współpracuje z Rufusem Zeno.
 • Piper Williamson (Nikita Ramsey) (sezon 2) – siostra bliźniaczka Patricii. Są takie same z wyglądu, ale mają różne charaktery.
 • Rufus Zeno / Rene Zeldman (Roger Barclay) – czarny charakter. Jako mały chłopiec był przyjacielem Victora Rodenmaara Jr. i Sary Frobisher-Smythe. Został Osirionem przed Eddiem. W 1. sezonie rywalizuje z Victorem, swoim dawnym przyjacielem, o zdobycie kielicha Ankh. W 2 sezonie podaje się za anonimowego „Zbieracza”. Jego głównym celem było posiadanie Maski Anubisa i uzyskanie Życia Pozagrobowego.
 • Caroline Denby (Susy Kane) (sezon 3) – nowa nauczycielka. Podaje się za swoją siostrę, Harriet. W dzieciństwie została adoptowana przez rodziców Harriet. Nie ma dobrych intencji.
 • Harriet Denby (Bryony Affersoon) (sezon 3) – przyrodnia siostra Caroline. Jest prawdziwą strażniczką. Caroline zamknęła ją w szpitalu psychiatrycznym aby ukraść jej tożsamość. W pewnej chwili znika i zostawia list Eddiemu.
 • Robert Frobisher-Smythe (John Sackville) (sezon 3) – ojciec Sary, pradziadek KT i założyciel domu Anubisa. W 1922 roku, podczas próby odkrycia grobowca Tutanchamona wraz z pradziadkami Alfiego i Jerome’a oraz prababciami Patricii i Joy padł ofiarą klątwy Anubisa. Jego towarzysze obiecali sobie, że gdy nadejdzie odpowiednia pora przywrócą do życia Frobishera (sezon 3).

Obsada pierwszoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Bohater Aktor/Aktorka Obecny w odcinkach Sezony
Nina Martin Nathalia Ramos 1-150 1-2
Fabian Rutter Brad Kavanagh 1-191 1-3
Patricia Williamson Jade Ramsey 1-191 1-3
Amber Millington Ana Mulvoy Ten 1-160 1-2
Jerome Clarke Eugene Simon 1-191 1-3
Alfie Lewis Alex Sawyer 1-191 1-3
Mara Jaffray Tasie Lawrence 1–191 1-3
Mick Campbell Bobby Lockwood 1-72, 142-150 1-2
Joy Mercer Klariza Clayton 1-191 1-3
Eddie Miller Burkely Duffield 75-191 2-3
KT Rush Alexandra Shipp 151-191 3
Willow Jenks Louisa Connolly-Burnham 151-191 3

Obsada drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Bohater Aktor/Aktorka Obecny w odcinkach Sezony
Victor Rodenmaar Jr. Francis Magee 1-191 1-3
Trudy Rehmann Mina Anwar 1-191 1-3
Daphne Andrews Julia Deakin 1-108 1-2
Eric Sweet Paul Anthony-Barber 1-191 1-3
Rufus Zeno Roger Barclay 13-60, 129-150 1-2
Sarah Frobisher-Smythe Rita Davies 3-60 1
Jason Winkler Jack Donnelly 5-60 1
Evelyn Martin Gwyneth Powell 63-150 2
Senkhara Sophiya Haque 63-150 2
Poppy Clarke Frances Encell 61-150 2
Vera Devenish Poppy Miller 73-149 2
Jasper Choudhary Sartaj Garewal 67-150 2
Zoe Valentine Sarah Paul 110-150 2
Piper Williamson Nikita Ramsey 115-123, 186 2-3
Victor Rodenmaar Sr. Francis Magee 140-145 2
Caroline Denby Susy Kane 151-190 3
Harriet Denby Bryony Afferson 162-190 3
Robert Frobisher-Smythe John Sackville 151-90 3
Ben Reed Freddie Boath 177-180 3
Ammit Felicity Gilbert 189-190 3
Sophia Danae Claudia Jessie 191 3
Dexter Lloyd Jake Davis 191 3
Erin Blakewood Kae Alexander 191 3
Cassie Tate Roxy Fitzgerald 191 3

Pomieszczenia[edytuj | edytuj kod]

 • Tunele – Są pod domem, jest w nich ukryta maska Anubisa, kryją 7 śmiertelnych zadań.
 • Strych – Sibuna odbywa tu potajemne zebrania. Victor znalazł tu lalkę Sarah. W 2 sezonie jest to pokój Very.
 • Gabinet Roberta – Należał do Roberta Frobishera-Smythe’a. Jest w nim ukryta księga Izydy oraz przejście do tuneli.
 • Piwnica – Jest w niej przejście do tajnego gabinetu Roberta Frobishera-Smythe’a. Victor robi tu próby eliksiru życia.
 • Gabinet Victora – Jest na piętrze. Victor prawie z niego nie wychodzi.
 • Stróżówka – Tam mieszka panna Denby, oraz Robert Frobisher-Smythe.
 • Krypta – Znajduje się tam grobowiec Frobishera.
 • Biblioteka Frobishera – Miejsce, w którym odbywa się wystawa egipska i znajduje się tam również skrót do podziemnych tuneli.

Miejsca kręcenia zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Serial kręcony był w kompleksie Allerton Priory w Liverpoolu, na terenie którego znajdował się Dom Anubisa oraz szkoła. Stróżówka znana z 3 sezonu jest w rzeczywistości stróżówką zamku Peckforton Castle w Chesterze.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W polskiej wersji występują:

oraz:

i inni

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska – Master Film
Reżyseria:

Dialogi: Karolina Anna Kowalska
Dźwięk i montaż:

Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Nadzór merytoryczny:

Fragment Romea i Julii Williama Szekspira w przekładzie: Józefa Paszkowskiego (odc. 5)

Lektor: Paweł Bukrewicz

Lista wydanych w Polsce płyt DVD z serialem[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo „Media Service Zawada” wydawało odcinki serialu na DVD.

Nazwa Data wydania Odcinki
Tajemnice domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 1 26.05.2012 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Tajemnice domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 2 16.07.2012 9. 10. 11. 12. 13. 14.
Tajemnice domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 3 31.08.2012 15. 16. 17. 18. 19. 20.
Tajemnice domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 4 22.10.2012 21. 22. 23. 24. 25. 26.
Tajemnice domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 5 16.01.2013 27. 28. 29. 30. 31. 32.
Tajemnice domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 6 18.03.2013 33. 34. 35. 36. 37. 38.

Pomimo zapowiedzi siódmej płyty z kolejnymi odcinkami, która znajdowała się w szóstym numerze kolekcji, „Media Service Zawada” zrezygnowała z publikacji reszty epizodów.

Sezony[edytuj | edytuj kod]

Sezon Odcinki Pierwsza emisja Stany Zjednoczone Ostatnia emisja Stany Zjednoczone Pierwsza emisja Polska Ostatnia emisja Polska
1 60 1 stycznia 2011 19 lutego 2011 11 czerwca 2011 28 sierpnia 2011
2 90 9 stycznia 2012 9 marca 2012 29 maja 2012 2 listopada 2012
3 40 3 stycznia 2013 11 kwietnia 2013 6 maja 2013 28 czerwca 2013
Film 17 czerwca 2013 28 czerwca 2013

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. IMDb – House of Anubis (TV series 2011). IMDb. [dostęp 2011-08-29]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]