Tajemnice domu Anubisa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tajemnice Domu Anubisa
House of Anubis
Tajemnice Domu Anubisa
Inny tytuł Dom Anubisa
Gatunek serialu serial młodzieżowy, dramat[1]
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Twórcy Hans Bourlon
Gert Verhulst
Główne role Nina Martin
Fabian Rutter
Joy Mercer
Amber Millington
Patricia Williamson
Mick Campbell
Mara Jaffray
Alfred „Alfie” Lewis
Eddie Miller
Jerome Clarke
K.T. Rush
Willow Jenks
Liczba odcinków 190 (320 wraz ze spin-offem)
Liczba serii 3 (5 wraz ze spin-offem)
Lista odcinków serialu Tajemnice Domu Anubisa
Produkcja
Produkcja Studio 100
Lime Pictures
Nickelodeon Productions
Czas trwania odcinka 11 minut (sezon 1 i 2), 22 minuty (3 sezon)
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Nickelodeon
Polska Nickelodeon Polska, Nickelodeon HD
Kraj oryginalnej emisji Wielka Brytania
Lata emisji Stany Zjednoczone 2011-2013
Polska 2011-2013
Data premiery Stany Zjednoczone 1 stycznia 2011
Polska 11 czerwca 2011
Status zakończony

Tajemnice domu Anubisa (ang. House of Anubis) – brytyjski serial telewizyjny Nickelodeon, który swoją światową premierę miał 1 stycznia 2011 roku, natomiast w Polsce odbyła się 11 czerwca 2011 roku na kanale Nickelodeon Polska. Na oficjalnej stronie Nickelodeon został potwierdzony drugi sezon serialu. Produkcja ruszyła 21 lipca 2011 w Liverpoolu. W Polsce premiera drugiego sezonu na kanale Nickelodeon Polska odbyła się 29 maja 2012. 16 kwietnia 2012 r. w Nowym Jorku Nickelodeon potwierdził trzeci sezon serialu, którego produkcja ruszyła 16 lipca 2012 r. w Liverpool, a zakończyła się 22 stycznia 2013 roku. Premiera 3 sezonu odbyła się na kanale Nickelodeon Polska 6 maja 2013 roku. Serial został zakończony po trzecim sezonie.

Opis fabuły[edytuj]

Osiemdziesiąt lat temu pewne małżeństwo archeologów, państwo Frobisher-Smythe, wybudowało piękny dom, który nazwali Domem Anubisa. Wprowadzili się do niego razem z ich jedną jedyną córką Sarą. Oboje zginęli tragicznie w czasie prac przy wydobywaniu grobowca króla Tutanchamona. Sarah pozostała w domu rodziców pod opieką okrutnego i podstępnego opiekuna, Victora Rodenmaara Seniora. Kiedy dorastała, odkryła w domu znaki prowadzące do ukrytego przez jej ojca skarbu. Nigdy jednak go nie odnalazła, aż w końcu wyprowadziła się z Domu Anubisa.

Obecnie w domu Anubisa mieści się tradycyjna brytyjska szkoła z internatem. Victor wciąż tu mieszka, gdyż jego ojciec opracował bowiem eliksir, który sprawia, że nigdy się nie starzeje. Eliksir ten jednak nie jest w stanie zapewnić mu nieśmiertelności, dopóki nie zostanie wypity z Kielicha Ankh. To właśnie kielich był przedmiotem poszukiwań zarówno Sary, jak i Victora oraz jego poddanych pracujących w szkole w charakterze nauczycieli.

Sezon 1[edytuj]

Amerykanka Nina Martin wprowadza się do Domu Anubisa. Po paru dniach dziewczyna spotyka Sarę (starszą panią z domu opieki, która wychowywała się kiedyś w Domu Anubisa). Podarowywuje Ninie wisior i prosi o odnalezienie skarbu, którym jak się później okazuje, jest kielich Ankh. Zapewnia on nieśmiertelność, dlatego nie może się dostać w niepowołane ręce. W tym sezonie klub Sibuna (Nina, Fabian, Amber, Patricia i Alfie) muszą odnaleźć fragmenty kielicha Ankh i za wszelką cenę złożyć go przed nauczycielami.

Sezon 2[edytuj]

Nina przez przypadek uwalnia z kielicha Ankh Egipską zjawę Senkharę, ta każe jej odnaleźć maskę Anubisa, albo ją i jej przyjaciół spotka wysoka kara – śmierć. Nina kontaktuje się ze zmarłą Sarą przez domek dla lalek. Sara pomaga jej odnaleźć maskę. Przez cały drugi sezon Sibuna rozwiązuje śmiertelne zadania, by zdobyć maskę.

Sezon 3[edytuj]

Nina nie przyjeżdża do Domu Anubisa, ponieważ dowiedziała się, że wybrana i Osirion muszą być rozdzieleni. Do Domu Anubisa przyjeżdża nowa nauczycielka - Pani Demby. Planuje ona podczas zaćmienia wybudzić Roberta Frobisher-Smythe i rozpętać wielkie zło. Również są dwie nowe uczennice - Willow Jenks i K.T. Rush. K.T przyjechała w jednym celu - spełnić obietnicę dla swojego dziadka.

Przedmioty[edytuj]

 • Kielich Ankh – główny przedmiot poszukiwań w sezonie 1. Tylko wybrany/wybrana, czyli osoba urodzona w siódmym miesiącu, o siódmej godzinie, siódmego dnia może go złożyć. Kielich należy poskładać z siedmiu części ukrytych w Domu Anubisa. Zgodnie z legendą, kapłanka Amneris ukradła kielich bogom i ukryła go w grobowcu Tutenchamona, a Anubis roztrzaskał kielich na siedem części.
 • Maska Anubisa – główny przedmiot poszukiwań sezonu 2. Jeśli założy ją osoba z czystym sercem, maska zacznie płakać łzami złota i ta osoba wejdzie do egipskich za światów. Osoba z nieczystym sercem zostanie zabita, gdy założy maskę. Przybiera złoty kolor, kiedy włoży się do niej klejnot Frobishera.
 • Domek dla lalek – przedmiot przez który Sarah komunikowała się z Niną. Kiedyś należał do Sary. Domek jest kopią Domu Anubisa. Uległ zniszczeniu.
 • Oko Horusa – medalion, który Ninie przekazała Sarah. Odgrywa wielką rolę w sezonie 1, ale mniejszą w sezonie 2 i 3. Otwiera tajny pokój na strychu, przejście do piwnicy w kuchni, słownik i ukrytą szafę na strychu.w 2 sezonie odtwarza napis informujący o fałszywej masce Anubisa.
 • Łzy złota – brakujący składnik eliksiru życia. Mogą uleczyć osoby bardzo bliskie śmierci.
 • Księga Izydy – księga zawierająca egipskie utwory literackie pisane hieroglifami.
 • Lalka Sarah – lalka przydała się w drugim sezonie jako odblask. Były też na niej nagrane przemyślenia Sarah.
 • Klucz – K.T. dostała go od umierającego dziadka. Otwiera drzwi w mieszkaniu pani Denby oraz nowe pomieszczenie w tunelu pod domem Anubisa.
 • Kapsuła – To największy sekret pani Denby. Jest w nim ciało. Denby próbuje przywrócić do życia tego człowieka, by rozpętać wielkie zło.
 • Kamień Frobisherów – Jerome zdobył go w meczu ping-ponga, dzięki kamieniu odkryło się kto jest Osirionem.
 • Bransoletka – część Krzyża Ankh. Wiktor dostał ją razem ze słowami, które trzeba wypowiedzieć podczas ceremonii. Podczas urodzin Amber, bransoletka znalazła się w jej rękach.

Bohaterowie[edytuj]

Główni[edytuj]

 • Nina Martin (Nathalia Ramos) – Jest sprytna i inteligentna. Posiada bardzo silną osobowość. Urodziła się 7 lipca o 7:00, co czyni ją potomkinią Amneris, czyli Wybraną, osobą która może jako jedyna złożyć Kielich Ankh oraz przejść do pozagrobowego świata i stać się bogiem. Na początku nie wszyscy darzą ją sympatią i zaufaniem, ze względu na to iż zjawiła się w Domu Anubisa w momencie tajemniczego zniknięcia Joy. Pasjonuje się historią starożytnego Egiptu. W 1 i 2 sezonie jest liderką klubu Sibuna. Jej najlepszą przyjaciółką jest Amber. Jej byłym chłopakiem jest Fabian. W 3 sezonie nie wraca do domu Anubisa, ponieważ Osirion (Eddie) i Wybrana muszą trzymać się z daleka.
 • Fabian Rutter (Brad Kavanagh) – Jest inteligentnym, uczynnym, grzecznym i dobrze wychowanym chłopakiem. Na ogół ludzie twierdzą, iż jest kujonem. Pasjonuje się historią starożytnego Egiptu. Jako pierwszy zaprzyjaźnia się z Niną, podczas gdy inni są dla niej nie mili, wręcz chamscy. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Nina, Mick, Amber i Joy. Jest byłym chłopakiem Niny.
 • Joy Mercer (Klariza Clayton) – W 1. sezonie została porwana przez Stowarzyszenie Ankh, gdyż była błędnie uważana za Wybraną. W 2. powróciła jako uczennica. Jest bardzo uparta i mściwa, ale potrafi być miła i przyjazna. Jest zakochana bez wzajemniści w Fabianie i z tego powodu wręcz nienawidzi Ninę. Pod koniec 2 sezonu w połowie dołącza do Sibuny.
 • Amber Millington (Ana Mulvoy Ten) – Jest bardzo ładną, rozpieszczoną dziewczyną, pochodzącą z dobrego domu. Mimo iż w większości sytuacji jest lekko kojarząca fakty blondynką, jest znacznie bystrzejsza niż się poniektórym wydaje. W 1 sezonie była dziewczyną Micka, o którego konkurowała z Marą. W 2 i 3 sezonie jest dziewczyną Alfiego. W połowie 3 sezonu wyjeżdża do szkoły mody.
 • Patricia Williamson (Jade Ramsey) – Zadziorna i pyskata dziewczyna. Z reguły bezczelna i złośliwa, lecz później się zmienia. Na początku 1 sezonu nie znosi Niny, z czasem się z nią zaprzyjaźnia. Jej zaufanie trudno zdobyć, za wszelką cenę chcę dopiąć swego. Jej najlepszą przyjaciółką jest Joy. Później jej przyjaciółmi są Nina, Amber, Fabian, Eddie, Alfie.
 • Mick Campbell (Bobby Lockwood) – Jest popularnym, wysportowanym chłopakiem. Nie radzi sobie najlepiej z nauką, jednak to nie jest jego największe zmartwienie. Przyjaźnił się z Fabianem. Chodził z Amber, ale zerwał z nią, gdyż dziewczyna nie miała dla niego czasu. Potem spotykał się z Marą. Nie wrócił w sezonie 3.
 • Mara Jaffray (Tasie Dhanraj) – Pochodzi z bardzo bogatej i sławnej rodziny sportowców. Jest bardzo mądra i inteligentna. W pierwszej serii spotyka się z Mickiem. W sezonie drugim zakochuję się w Jeromie. Dzięki Eddiemu zaczyna patrzeć na niego jako nie przyjaciela, tylko chłopaka. Martwi się kiedy Jerome znika, gdyż w tym samym momencie zamierzała wyznać mu swoje uczucia. Pod koniec serii stają się parą. W 3 sezonie zrywają.
 • Alfred „Alfie” Lewis (Alex Sawyer) – Lubi się bawić i wygłupiać. Z charakteru nieco infantylny, niepoważny. Jest nieszczęśliwie zakochany w Amber, która w 1. sezonie go nie dostrzega. W 2 sezonie zaczynają tworzyć parę. Najlepszy przyjaciel Jerome’a. Jest zauroczony siostrą Patricii, Piper.W 3 sezonie zakochuje się w Willow.
 • Jerome Clarke (Eugene Simon) – Jest samolubnym i egocentrycznym chłopakiem. Lubi kłamać i manipulować ludźmi. Pod koniec 1. sezonu zakochuje się w Marze, a z czasem jego uczucia względem niej wzrastają. Pomaga jej w zemście na Micku, lecz robi to tylko dlatego, że ją kocha i wierzy że dziewczyna odwzajemni uczucie. Ostatecznie wyznaje Marze swoje uczucia w finale sezonu 2.
 • Eddie Miller (Edison Sweet) (Burkely Duffield) (sezon 2) – Przybył niedługo po odejściu Micka. Jest synem pana Sweeta, ale z początku zachowuje to w tajemnicy. Eddie jest Osirionem – jedyną osobą, która może ochronić wybraną. Jego przyjaciółmi są Fabian, Nina, Jerome, Mara oraz Patricia. Pod koniec sezonu 2 dołącza do Sibuny, a w 3 sezonie zostaje jej liderem.
 • K.T. Rush (Kara Tatianna) (Alexandra Shipp) (sezon 3) – Nowa uczennica w domu Anubisa. Jest partnerką Eddiego w odkrywaniu tajemnic.
 • Willow Jenks (Louisa Connolly-Burnham) (sezon 3) – Kolejna nowa uczennica, na początku nie mieszka w domu Anubisa, lecz z małą pomocą Joy, zamieszkała tam. Ma bzika na punkcie Amber.

Drugoplanowi[edytuj]

 • Victor Rodenmaar, Jr. (Francis Magee) – pan domu, nie lubi nikogo, prócz swojego wypchanego kruka Korbiera. Jest członkiem tajemniczego stowarzyszenia.
 • Trudis „Trudy” Rehman (Mina Anwar) – gospodyni Domu Anubisa, w 2 sezonie zwolniona; staje się zastępcą kuratora wystawy. W sezonie 3. powraca do domu Anubisa jako opiekunka.
 • Eric Sweet (Paul Anthony-Barber) – dyrektor szkoły, ojciec Eddiego, świetnie zna się na hieroglifach. Wspiera Jerome’a w odzyskaniu tarczy Frobisherów. Jest członkiem tajemniczego stowarzyszenia.
 • Sarah Frobisher-Smythe (Rita Davies) – córka założycieli Domu Anubisa, mieszkała w domu opieki pod imieniem i nazwiskiem Emily Grand. Umarła w 1 sezonie.
 • Jason Winkler (Jack Donnelly) – nauczyciel. Początkowo pomaga Patricii, jednak zostaje wciągnięty do stowarzyszenia Victora. Najprawdopodobniej umarł między sezonami.
 • Daphne Andrews (Julia Deakin) – nauczycielka języka francuskiego, w 1. sezonie była członkiem stowarzyszenia Victora. W 2. sezonie rezygnuje z pracy.
 • Robbie (James Gandhi) – chłopak, kocha się w Patricii, lecz ona nie jest nim zainteresowana.
 • Poppy Clarke (Frances Encell) (sezon 2) – jest młodszą siostrą Jerome’a. Jej najlepszą przyjaciółką jest Mara.
 • Senkhara (Sophiya Haque) (sezon 2) – zjawa, egipska bogini, dotykiem rzuca na innych klątwę.
 • Vera Devenish (Poppy Miller) (sezon 2) – zatrudnia się jako gospodyni, po odejściu Trudy, lecz tak naprawdę współpracuje z Rufusem Zeno.
 • Piper Williamson (Nikita Ramsey) (sezon 2) – siostra bliźniaczka Patricii. Są takie same z wyglądu, ale mają różne charaktery.
 • Rufus Zeno (Roger Barclay) – czarny charakter. Jako mały chłopiec był przyjacielem Victora Rodenmaara Jr. i Sary Frobisher-Smythe.Został Ozyrysem przed Edim W 1. sezonie rywalizuje z Victorem, swoim dawnym przyjacielem, o zdobycie kielicha Ankh. W 2 sezonie podaje się za anonimowego „Zbieracza”. Jego głównym celem było posiadanie Maski Anubisa i zdobycie Życia Pozagrobowego.
 • Caroline Denby (Susy Kane) (sezon 3) – nowa nauczycielka. Podaje się za swoją siostrę Harriet. W dzieciństwie została adoptowana przez rodziców Harriet. Nie ma dobrych intencji.
 • Harriet Denby (Bryony Affersoon) (sezon 3) – przyrodnia siostra Caroline. Jest prawdziwą strażniczką. Caroline zamknęła ją w szpitalu psychiatrycznym aby ukraść jej tożsamość.
 • Robert Frobisher-Smythe (John Sackville) (sezon 3) – ojciec Sary i pradziadek K.T. człowiek w kapsule.

Obsada pierwszoplanowa[edytuj]

Bohater Aktor/Aktorka Obecny w odcinkach Sezony
Nina Martin Nathalia Ramos 1-150 1-2
Fabian Rutter Brad Kavanagh 1-191 1-3
Patricia Williamson Jade Ramsey 1-191 1-3
Amber Millington Ana Mulvoy Ten 1-160 1-2
Jerome Clarke Eugene Simon 1-191 1-3
Alfie Lewis Alex Sawyer 1-191 1-3
Mara Jaffray Tasie Lawrence 1–191 1-3
Mick Campbell Bobby Lockwood 1-72, 142-150 1-2
Joy Mercer Klariza Clayton 1-191 1-3
Eddie Miller Burkely Duffield 75-191 2-3
KT Rush Alexandra Shipp 151-191 3
Willow Jenks Louisa Connolly-Burnham 151-191 3

Obsada drugoplanowa[edytuj]

Bohater Aktor/Aktorka Obecny w odcinkach Sezony
Victor Rodenmaar Jr. Francis Magee 1-191 1-3
Trudy Rehmann Mina Anwar 1-191 1-3
Daphne Andrews Julia Deakin 1-108 1-2
Eric Sweet Paul Anthony-Barber 1-191 1-3
Rufus Zeno Roger Barclay 13-60, 129-150 1-2
Sarah Frobisher-Smythe Rita Davies 3-60 1
Jason Winkler Jack Donnelly 5-60 1
Gran Gwyneth Powell 63-150 2
Senkhara Sophiya Haque 63-150 2
Poppy Clarke Frances Encell 61-150 2
Vera Devenish Poppy Miller 73-149 2
Jasper Choudhary Sartaj Garewal 67-150 2
Zoe Valentine Sarah Paul 110-150 2
Piper Williamson Nikita Ramsey 115-123, 186 2-3
Victor Rodenmaar Sr. Francis Magee 140-145 2
Caroline Denby Susy Kane 151-190 3
Harriet Denby Bryony Afferson 162-190 3
Robert Frobisher-Smythe John Sackville 151-90 3
Ben Reed Freddie Boath 177-180 3
Ammit Felicity Gilbert 189-190 3
Sophia Claudia Jessie 191 3
Dexter Jake Davis 191 3
Erin Kae Alexander 191 3
Cassie Roxy Fitzgerald 191 3

Pomieszczenia[edytuj]

 • Tunele – Są pod domem, jest w nich ukryta maska Anubisa, kryją 7 śmiertelnych zadań.
 • Strych – Sibuna odbywa tu potajemne zebrania. Victor znalazł tu lalkę Sarah. W 2 sezonie jest to pokój Very.
 • Gabinet Roberta – Należał do Roberta Frobishera-Smythe. Jest w nim ukryta księga Izydy. Jest tu przejście do tuneli.
 • Piwnica – Jest w niej przejście do tajnego gabinetu Roberta Frobishera-Smythe. Victor robi tu próby eliksiru życia.
 • Gabinet Victora – Jest na piętrze. Victor prawie z niego nie wychodzi.
 • Stróżówka – Tam mieszka panna Denby, oraz Robert Frobisher-Smythe.
 • Krypta – Znajduje się tam grobowiec Frobishera.
 • Biblioteka Frobishera - Miejsce w którym odbywa się wystawa Egipska na wystawie jest między innymi zaprezentowana kopia Maski Anubisa i Krowi dzwonek

Miejsca kręcenia zdjęć[edytuj]

Serial kręcony był w kompleksie Allerton Priory w Liverpoolu, na terenie którego znajdował się Dom Anubisa oraz szkoła. Stróżówka znana z 3 sezonu jest w rzeczywistości stróżówką zamku Peckforton Castle w Chesterze.

Wersja polska[edytuj]

W polskiej wersji występują:

oraz:

i inni

Wersja polska[2]: na zlecenie Nickelodeon Polska – Master Film
Reżyseria:

Dialogi: Karolina Anna Kowalska
Dźwięk i montaż:

Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Nadzór merytoryczny:

Fragment Romea i Julii Williama Szekspira w przekładzie: Józefa Paszkowskiego (odc. 5)

Lektor: Paweł Bukrewicz

Lista wydanych w Polsce płyt DVD z serialem[edytuj]

Wydawnictwo „Media Serwis Zawada” wydawało odcinki serialu na DVD.

Nazwa Data wydania Odcinki
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 1 26.05.2012 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 2 16.07.2012 9. 10. 11. 12. 13. 14.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 3 31.08.2012 15. 16. 17. 18. 19. 20.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 4 22.10.2012 21. 22. 23. 24. 25. 26.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 5 16.01.2013 27. 28. 29. 30. 31. 32.
Tajemnice Domu Anubisa. Kolekcja filmowa Część 6 18.03.2013 33. 34. 35. 36. 37. 38.

Pomimo zapowiedzi siódmej płyty z kolejnymi odcinkami, która znajdowała się w szóstym numerze kolekcji, "Media Service Zawada" zrezygnowała z publikacji reszty epizodów.

Sezony[edytuj]

Sezon Odcinki Pierwsza emisja Stany Zjednoczone Ostatnia emisja Stany Zjednoczone Pierwsza emisja Polska Ostatnia emisja Polska
1 60 1 stycznia 2011 19 lutego 2011 11 czerwca 2011 28 sierpnia 2011
2 90 9 stycznia 2012 9 marca 2012 29 maja 2012 2 listopada 2012
3 40 3 stycznia 2013 11 kwietnia 2013 6 maja 2013 28 czerwca 2013
Film 17 czerwca 2013 28 czerwca 2013

Przypisy

Bibliografia[edytuj]