Tajemnicza historia w Styles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tajemnicza historia w Styles
The Mysterious Affair at Styles
ilustracja
Autor Agatha Christie
Typ utworu powieść kryminalna
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1920
Pierwsze wydanie polskie
Przekład Tadeusz Jan Dehnel
poprzednia
brak
następna
Tajemniczy przeciwnik

Tajemnicza historia w Styles (ang.: The Mysterious Affair at Styles) jest pierwszą powieścią detektywistyczną Agathy Christie, wydaną w 1920 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Zawiązanie akcji[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Arthur Hastings, weteran Wielkiej Wojny, dostaje propozycję spędzenia urlopu zdrowotnego w Styles, na terenie posiadłości Johna Cavendisha, swojego dobrego kolegi z młodych lat. Hastingsowi bardzo miło jest zobaczyć po latach starych znajomych, jednak szybko orientuje się, że atmosfera w Styles daleka jest od przyjemnej. Rodzina nie akceptuje faktu, że seniorka rodu, Emilia Cavendish wyszła właśnie za mąż za antypatycznego, młodszego od niej o wiele lat człowieka, nazwiskiem Alfred Inglethorp. Domownicy są przekonani, że Inglethorp to zwykły naciągacz mający nadzieję na rychłą śmierć staruszki i spory spadek. Wierna służąca domu, Ewelina Howard, oświadcza nawet, że rzuca pracę, gdyż nie ma zamiaru mieszkać pod jednym dachem z Inglethorpem, który w tak podły sposób omamił jej chlebodawczynię. Odchodząc, ostrzega wszystkich przed rychłym nieszczęściem mającym spaść na panią domu.

Pewnej nocy ta przepowiednia się spełnia – pani Emilia zostaje otruta. Arthur Hastings proponuje Cavendishom usługi swojego dawnego przyjaciela, belgijskiego detektywa, goszczącego w pobliżu. Jest to Herkules Poirot, światowej sławy specjalista od wyjaśniania kryminalnych zagadek.

Pierwsze podejrzenia padają na małżonka denatki. Nie zostaje jednak postawiony przed sądem z powodu braku dostatecznych dowodów. Podejrzenia kierują się na Johna. Wiadomo, że w przeddzień śmierci matki bardzo się z nią pokłócił, mógł więc w napadzie złości podać starszej pani truciznę. Hastings nie wierzy jednak w winę przyjaciela i prosi Poirota o oczyszczenie Johna z podejrzeń.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą jednak okazuje się być Alfred Inglethorp współpracujący z Evelyne Howard. W chwili, kiedy odsunęły się od niego już wszystkie podejrzenia i policja szuka innych poszlak, Herkules Poirot odkrywa pewien znaczący fakt – Inglethorp celowo chciał na początku skierować podejrzenia przeciwko sobie, żeby stanąć przed sądem i dopiero tam zostać uniewinniony.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jest to pierwsza powieść, w której pojawia się Herkules Poirot. Jest to również pierwsze wprowadzenie postaci kapitana Arthura Hastingsa – pomocnika i przyjaciela Poirota, który wystąpił także w innych powieściach autorki.
  • Akcja toczy się podczas I wojny światowej i zawiera wiele klasycznych elementów brytyjskich kryminałów. Narratorem jest Hastings, a wydarzenia fabuły rozgrywają się w dużej posiadłości angielskiej – Styles w hrabstwie Essex. Jak zwykle w powieściach Agathy Christie, następuje tu wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]