Tajemnicza historia w Styles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tajemnicza historia w Styles
The Mysterious Affair at Styles
Autor Agatha Christie
Typ utworu powieść kryminalna
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1920
Pierwsze wydanie polskie
Przekład Tadeusz Jan Dehnel

Tajemnicza historia w Styles (ang.: The Mysterious Affair at Styles) jest pierwszą powieścią detektywistyczną Agathy Christie, wydaną w 1920 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Zawiązanie akcji[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Arthur Hastings, weteran pierwszej wojny światowej, dostaje propozycję spędzenia urlopu zdrowotnego w Styles, na terenie posiadłości Johna Cavendisha, swojego dobrego kolegi z młodych lat. Hastingsowi bardzo miło jest zobaczyć po latach starych znajomych, jednak szybko orientuje się, że atmosfera w Styles daleka jest od przyjemnej. Rodzina nie akceptuje faktu, iż ich matka, Emilia Cavendish wyszła właśnie za mąż za antypatycznego, młodszego od niej o wiele lat człowieka, nazwiskiem Alfred Inglethorp. Domownicy są przekonani, że Inglethorp to zwykły naciągacz, mający nadzieję na rychłą śmierć staruszki i spory spadek. Wierna służąca domu, Ewelina Howard, oświadcza nawet, że rzuca pracę, gdyż nie ma zamiaru mieszkać pod jednym dachem z Inglethorpem, który w tak podły sposób omamił jej chlebodawczynię. Odchodząc, ostrzega wszystkich przed rychłym nieszczęściem mającym spaść na panią domu.

Pewnej nocy faktycznie ma miejsce nieszczęście – pani Emilia zostaje otruta. Arthur Hastings proponuje Cavendishom usługi swojego dawnego przyjaciela, belgijskiego detektywa, goszczącego w pobliżu. Jest to Herkules Poirot, światowej sławy specjalista.

Pierwsze podejrzenia padają oczywiście na małżonka denatki. Nie zostaje jednak postawiony przed sądem z powodu braku dostatecznych dowodów. Podejrzenia kierują się teraz na Johna. Wiadomo, że w przeddzień śmierci matki bardzo się z nią pokłócił, mógł więc w napadzie złości podać starszej pani truciznę. Hastings nie wierzy jednak w winę przyjaciela i prosi Poirota o oczyszczenie go z podejrzeń.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą jednak okazuje się być Alfred Inglethorp. W chwili, kiedy odsunęły się od niego już wszystkie podejrzenia i policja szuka innych poszlak, Herkules Poirot odkrywa pewien znaczący fakt – Inglethorp celowo chciał na początku skierować podejrzenia przeciwko sobie, żeby stanąć przed sądem i dopiero tam zostać uniewinniony.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jest to pierwsza powieść, w której pojawia się Herkules Poirot. Jest to również pierwsze wprowadzenie postaci kapitana Arthura Hastingsa – pomocnika i przyjaciela Poirota, który wystąpił także w innych powieściach autorki.
  • Akcja toczy się podczas I wojny światowej i zawiera wiele klasycznych elementów brytyjskich kryminałów. Narratorem jest Hastings, a wydarzenia fabuły rozgrywają się w dużej posiadłości angielskiej – Styles w hrabstwie Essex. Jak zwykle w powieściach Agathy Christie, następuje tu wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]