Tajfuny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tajfuny
Rok założenia 1962
Rok rozwiązania 1968
Pochodzenie  Polska
Gatunek bigbit

Tajfuny – zespół wokalno-instrumentalny, powstały latem 1962 roku z grającego w Warszawskim Klubie Stodoła - Big Beat Sextetu, wzorujący się na zagranicznych grupach gitarowych jak The Shadows, The Ventures, Outlaws i The Spotnicks. W swoim repertuarze mieli również polskie wersje piosenek Cliffa Richarda (It'll Be Me, Lucky Lips).

Pierwszy skład tworzyli Bohdan Kendelewicz (gitara prowadząca, lider), Krzysztof Bańkowski (gitara akompaniująca), Zbigniew Antoszewski (gitara basowa) i Mirosław Bednarski (perkusja), którego rok później wymienił Jerzy Tumidajski. Początkowo zespół występował z wokalistą Januszem Godlewskim (ex Luxemburg Combo i Czerwono-Czarni). W marcu 1965 do zespołu dołączyli: Maciej Kossowski (trąbka i śpiew) oraz Zbigniew Bizoń (saksofon tenorowy, organy), który pełnił również funkcję kierownika muzycznego.

Z zespołem współpracowali m.in. Wojciech Gąssowski, Dana Lerska, Ali-Babki, Bohdan Łazuka, Siostry Panas i Piotr Szczepanik. Ze Szczepanikiem Tajfuny nagrały jeden z jego największych przebojów - nastrojową piosenkę Goniąc kormorany.

Tajfuny w swoim gitarowym składzie były częścią formacji nagraniowej Ricercar 64 - grupę muzyków pod tą nazwą uzupełniał grający na organach Andrzej Korzyński, kompozytor wielu przebojów Piotra Szczepanika, który jednak raczej nie pojawiał się na estradzie. Zespół wystąpił m.in. w filmie Kochajmy syrenki. Po rozwiązaniu Tajfunów jego muzycy współtworzyli nowo powstały zespół Bizony.