Przejdź do zawartości

Tajne Archiwum Państwowe Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajne Archiwum Państwowe Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego
Ilustracja
Główny budynek archiwum
Rodzaje zbioru

zbiory pruskiego dziedzictwa kulturowego

Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Berlin

Adres

Archivstraße 12/14
14195 Berlin

Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Tajne Archiwum Państwowe Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego”
Ziemia52°27′40″N 13°17′34″E/52,461111 13,292778
Strona internetowa

Tajne Archiwum Państwowe Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (niem. Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz) z siedzibą w Berlinie – instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i zabezpieczaniem zbiorów pruskiego dziedzictwa kulturowego[1]. Od roku 1963 należy do Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (niem. Stiftung Preußischer Kulturbesitz)[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początki archiwum sięgają roku 1282, czasów rządów margrabiów brandenburskich[1]. Za panowania Joachima II (XVI wiek) archiwum zostało podporządkowane kanclerzowi[2]. W roku 1598 ustanowiono stanowisko archiwisty, na które został mianowany Erazm Langenhain. Połączył on zespoły w repozyturach[2], dzięki czemu archiwum zaczęło pracować autonomicznie[1]. Podczas panowania królów Fryderyka Wilhelma I, Fryderyka II Wielkiego i Fryderyka Wilhelma II wiele dokumentacji włączano do archiwum gabinetowego. Po rozwiązaniu tajnej kancelarii dokumenty te przeszły do archiwum departamentu spraw zagranicznych. W tym czasie stanowisko szefa ministrów piastował Christian von Haugwitz[2]. Nadał on[2] w roku 1803[2] dla archiwum nazwę Tajne Archiwum Państwowe. Wtedy też włączono do niego Tajne Archiwum Ministerialne (niem. Geheimes Ministerialarchiv). W połowie XIX wieku powstało archiwum centralne i obejmowało ono cały obszar państwa pruskiego. Było ono wówczas podporządkowane prezesowi ministrów[2]. Po I wojnie światowej pod naciskiem ówczesnego premiera Otto Brauna zdecydowano się na budowę nowej siedziby[2]. Od roku 1923 instytucja mieści się przy ulicy Archivstraße 12/14 w berlińskiej dzielnicy Dahlem[1].

W czasie II wojny światowej część zasobów archiwum została ewakuowana do Merseburga (pol. hist. Międzybórz) w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Po wojnie nie wróciły do Berlina, a zostały w Centralnym Archiwum NRD (niem. Zentrales Staatsarchiv der DDR) w Merseburgu. W berlińskiej siedzibie były dostępne tylko te zbiory które nie były wywiezione[1]. Po zjednoczeniu Niemiec wszystkie zbiory na powrót znalazły się w Berlinie[1].

Udostępnianie materiałów

[edytuj | edytuj kod]

Za udostępnianie materiałów z archiwum nie pobiera się opłat. Płatne są natomiast prace reprograficzne.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Tajne Archiwum Państwowe Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego. gsta.spk-berlin.de. [dostęp 2017-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-07)]. (niem. • pol.).
  2. a b c d e f g Informacje o Tajnym Archiwum Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego dla polskich użytkowników. potop.bydgoszcz.pl. [dostęp 2017-03-19]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]