Takauji Ashikaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ashikaga Takauji
(足利尊氏)
Imię japońskie
Kanji 足利尊氏
Transkrypcja Hepburna Ashikaga Takauji
Osiemnasty siogun
Pierwszy siogun siogunatu Ashikaga
Ilustracja
200 px
wizerunek herbu
Mon rodu Ashikaga
Siogun
Okres od 1338
do 1358
Poprzednik Książę Narinaga
Następca Yoshiakira Ashikaga
Dane biograficzne
Data urodzenia 1305
Data śmierci 1358

Takauji Ashikaga (jap. 足利尊氏 Ashikaga Takauji, ur. 1305, zm. 1358) – pierwszy siogun z rodu Ashikaga i założyciel siogunatu Ashikaga.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Takauji dorastał w burzliwym okresie dziejów średniowiecznej Japonii. Krajem wstrząsały wówczas krwawe konflikty pomiędzy możnymi rodami i ich wasalami. Takauji stojąc na czele jednego z takich rodów, został wasalem regentów z rodu Hōjō, faktycznych władców Japonii, którzy rządzili ze swojej stolicy w Kamakurze.

W 1333, w czasie wojny Genkō, regent wysłał go do zachodniej Japonii z zadaniem rozbicia sił cesarza Go-Daigo, który wystąpił przeciwko rodowi Hōjō. Jednak Takauji zamiast walczyć przeciwko cesarzowi, przeszedł na jego stronę. Przekonał też wiele rodów z zachodniej Japonii do poparcia cesarza. Dzięki niemu powstanie Go-Daigo zakończyło się sukcesem, a władza regentów rodu Hōjō została obalona.

Bunt przeciw cesarzowi[edytuj | edytuj kod]

W wyniku zwycięskiej wojny domowej Go-Daigo uzyskał pełnię władzy monarszej, zaś Takauji w nagrodę za swoją postawę otrzymał liczne godności dworskie. Cesarz obawiał się jednak nadmiernych ambicji Takaujiego i starał się pozbawić go rzeczywistego wpływu na rozwój sytuacji w kraju. Odmówił powierzenia mu stanowiska sioguna.

Rozczarowany Takauji w 1336 r. wystąpił zbrojnie przeciwko cesarzowi i zmusił go do ucieczki. Na tronie osadził lojalnego wobec siebie władcę - Kōmyō. Go-Daigo schronił się na południu kraju, gdzie założył własny dwór, zwany Dworem Południowym. Przez następne 56 lat w Japonii trwał ostry konflikt między zwalczającymi się frakcjami dworskimi. W czasie tych walk Takauji umocnił swoją pozycję w Kioto i w końcu w 1338 r. sięgnął po upragniony tytuł sioguna. Bezwzględny w swych działaniach politycznych, w 1352 r. rozkazał otruć swojego brata Tadayoshiego, a swoją polityką przyczyniał się do utrzymywania w kraju stanu ciągłej wojny domowej.

Poza polityką[edytuj | edytuj kod]

Takauji Ashikaga był okrutnym wojownikiem i bezwzględnym wodzem. Jednocześnie jednak był utalentowanym buddyjskim poetą i opiekunem wielkiego mnicha buddyzmu zen Musō Soseki. Zlecił też opracowanie Kemmu shikimoku - kodeksu regulującego zasady postępowania warstwy samurajskiej.

Ery bakufu Takaujiego[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000.


Poprzednik
Książę Narinaga
Siogun.jpg Siogun (Okres siogunatu Ashikaga)
1338 - 1358
Siogun.jpg Następca
Yoshiakira Ashikaga