Przejdź do zawartości

Takayuki Kubota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Takayuki Kubota
Data i miejsce urodzenia

20 września 1934
Kumamoto

Obywatelstwo

Japonia

Takayuki Kubota (jap. 窪田 孝行 Kubota Takayuki; ur. 20 września 1934 w Kumamoto na Kiusiu, w Japonii) – japoński sōke (宗家), mistrz japońskich sztuk walki, twórca stylu karate Gōsoku-ryū, w którym ma, jako jego twórca, stopień 10 dan, założyciel International Karate Association. Poza karate ma również wysokie (6 dan) stopnie mistrzowskie w aikido i judo, jest również znanym ekspertem szermierki, kobudō, toshin-ryu, taiho-jutsu, a także twórcą współczesnych narzędzi do samoobrony i systemów walki nimi, jak kubotan i kubotai.

Sōke Kubota urodził się w mieście, w którym znany i legendarny szermierz Musashi Miyamoto spędził ostatnie sześć lat swojego życia. Rozpoczął naukę sztuk walki w wieku 4 lat pod okiem ojca. Kiedy miał 14 lat sam zaczął nauczać swoich kolegów, a po kolejnych 4 latach otworzył własne dojo w Tokio. Nauczał walki wręcz policjantów w Tokio i Los Angeles, stale współpracuje z FBI. Za namową wieloletniego przyjaciela, Fumio Demury, wkrótce po osiągnięciu dorosłości przeniósł się do USA, gdzie zamieszkuje do dziś.

Sōke Kubota napisał wiele książek, jest także autorem wielu filmów szkoleniowych. W pierwszej książce Masutatsu Ōyamy, który był serdecznym przyjacielem Soke Kuboty, na zdjęciach prawidłowego ułożenia pięści wykorzystana została ręka Soke Kuboty.

Książki

[edytuj | edytuj kod]

Soke Kubota napisał także książki o sztukach walki:

Sōke Kubota występował i szkolił aktorów w ponad 321 filmach, 195 programach telewizyjnych i reklamach. Współpracował z takimi gwiazdami Hollywood, jak m.in.: James Caan, Yul Brynner, Charles Bronson, Michael Douglas, Sean Connery, Mel Gibson, Christopher Lambert, Chuck Norris, Jackie Chan, Arnold Schwarzenegger.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]