Takeichi Nishi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Takeichi Nishi z koniem Uranus

Takeichi Nishi (jap. 西竹一 Nishi Takeichi?, ur. 12 lipca 1902, zm. 22 marca 1945) – japoński arystokrata, zdobywca złotego medalu w jeździectwie na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles, w czasie II wojny światowej oficer armii japońskiej, zginął w 1945 w trakcie walk o Iwo Jimę.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Nishi urodził się w 1902 w Tokio w starej i bogatej rodzinie arystokratycznej, miał podobno powiązania rodzinne z cesarzem. W dzieciństwie odebrał staranne wykształcenie. Od 1917 pobierał naukę w szkołach oficerskich w Hiroshimie i Tokio, po ukończeniu których został przydzielony do elitarnego 1. Pułku Kawalerii. W 1932 reprezentował Japonię w jeździectwie podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, gdzie na koniu Uranus zdobył złoty medal. W trakcie swego pobytu w Stanach Zjednoczonych nawiązał liczne znajomości i zdobył szacunek Amerykanów, którzy 12 lat później w czasie bitwy o Iwo Jimę wzywali go imiennie przez megafony do poddania się. Znał i przyjaźnił się z takimi sławami Hollywood, jak Mary Pickford czy Douglas Fairbanks, których gościł w swoim domu w Tokio.

Po rozwiązaniu przez dowództwo japońskie jednostek kawalerii, Nishi - w stopniu podpułkownika - został mianowany dowódcą 26. Pułku Pancernego, walczącego w Mandżurii.

W lipcu 1944 jego oddział został oddelegowany do obrony Iwo Jimy. W czasie transportu morskiego w dniu 18 lipca, ich okręt został storpedowany przez amerykański okręt podwodny USS "Cobia". Zginęło tylko dwóch żołnierzy, ale wszystkie 28 czołgów stracono. Gen. Tadamichi Kuribayashi wysłał Nishiego do Tokio po kolejną dostawę. W stolicy sugerowano mu pozostanie, ale odmówił, gdyż nie chciał opuścić swoich żołnierzy. Wrócił na Iwo Jimę z 22 czołgami, które wkopano w ziemię, jako stałe punkty oporu.

Od lutego do marca 1945 Japończycy rozpaczliwie bronili tej wyspy przed amerykańskim desantem. W toku walk baron Nishi, jak nazywali go Amerykanie, poniósł śmierć. Najprawdopodobniej popełnił samobójstwo, jednak nie wiadomo, w jaki sposób. Krążą trzy teorie: zastrzelił się z karabinu, zastrzelił się z pistoletu, popełnił rytualne seppuku, trzymając we wszystkich przypadkach w ręku kosmyk włosów swojego Uranusa. Nigdy nie odnaleziono jego ciała.

Postać Takeichiego Nishiego, grana przez Tsuyoshiego Iharę, pojawia się w nakręconym w 2006 m przez Clinta Eastwooda filmie Listy z Iwo Jimy (Letters from Iwo Jima).