Takeo Yoshikawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Takeo Yoshikawa
吉川猛夫
Ilustracja
Data urodzenia 1914
Data śmierci 1993
Narodowość japońska
Edukacja Akademia Marynarki Wojennej w Etajima
Stanowisko funkcjonariusz wywiadu

Takeo Yoshikawa (jap. 吉川猛夫 Yoshikawa Takeo?, 1914-1993)japoński funkcjonariusz wywiadu Cesarskiej Marynarki Wojennej. Prowadził działalność szpiegowską na Hawajach przed japońskim atakiem na Pearl Harbor.

Początki służby w wywiadzie[edytuj | edytuj kod]

Takeo Yoshikawa ukończył w 1933 roku Akademię Marynarki Wojennej w Etajima. Służył krótko na morzu, następnie ukończył kurs pilotażu, ale w 1934 z powodu choroby żołądka musiał wycofać się z czynnej służby. Został zwolniony z Cesarskiej Marynarki Wojennej w 1936 roku.

Rok później wstąpił do wywiadu Marynarki Wojennej z przydziałem do dowództwa marynarki w Tokio. Podczas służby wywiadowczej w przechwycił nadany w Australii otwartym tekstem komunikat o opuszczeniu portu Freetown przez konwój 17 transportowców wiozących jednostki australijskie do Wielkiej Brytanii. Przekazał tę informację ambasadzie niemieckiej, za co otrzymał list z osobistymi podziękowaniami od Adolfa Hitlera.

Działalność szpiegowska na Hawajach[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1941 roku został wysłany na Hawaje pod przykrywką wicekonsula Tadashi Morimury. Dostarczył do Tokio dane wywiadowcze o amerykańskiej flocie Pacyfiku stacjonującej w Pearl Harbor. Od 27 marca do 7 grudnia 1941 japoński konsul na Oʻahu nadawał jego raporty do Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Gaimushō) w Tokio, skąd przekazywano je do Sztabu Cesarskiej Marynarki Wojennej (Gunreibo Socho).

Wprawdzie Informacje Yoshikawy o miejscach cumowania okrętów amerykańskich w Pearl Harbor oraz o sytuacji w bazie były bardzo dokładne, ale nie wiedział o planowanym ataku lotniczym. Nie korzystał też z pomocy nikogo z około 160 tys. mieszkańców Hawajów pochodzenia japońskiego.

Po ataku na Pearl Harbor Yoshikawa został internowany. Ponieważ spalił książkę kodu, którym się posługiwał, oraz inne materiały zdradzające szpiegowski charakter jego pracy, nie wiedziano, że był głównym agentem japońskiego wywiadu na Hawajach. Repatriowano go więc do Japonii wraz z innymi dyplomatami w sierpniu 1942 roku. Do końca wojny służył w wywiadzie Marynarki Wojennej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Normam Polmar, Thomas B. Allen - Księga Szpiegów, Wydawnictwo Magnum Warszawa 2000