Takeshi Hongō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Takeshi Hongō
本郷猛 Hongō Takeshi
Postać z Kamen Rider
Pierwsze wystąpienie 1 odc. (oryginalna seria)
1 odc. (serial)
Ostatnie wystąpienie Heisei Rider vs. Showa Rider: Kamen Rider Taisen feat. Super Sentai
98 odc. (serial)
Twórca Shōtarō Ishinomori
Grany przez Hiroshi Fujioka (oryginalna postać)
Masaya Kikawada (TF, TN)
Dubbing Tetsu Inada (All Rider vs. Dai-Shocker, Movie War Mega Max, Super Hero Taisen)
Dane biograficzne
Data urodzenia 15 sierpnia 1948, Ishinomaki
Inne informacje
Zajęcie student, motocyklista, pracownik naukowy

Takeshi Hongō (jap. 本郷猛 Hongō Takeshi) – fikcyjna postać z japońskiej serii Kamen Rider stworzonej przez Shōtarō Ishinomoriego. Jest jednym z dwóch głównych bohaterów jej pierwszej odsłony: Kamen Ridera. Postać ta zadebiutowała na ekranie 3 kwietnia 1971 roku. W serialu wciela się w Kamen Ridera 1 (jap. 仮面ライダー1号 Kamen Raidā Ichigō). Jest w Japonii postacią kultową. Jego postać jest utożsamiana zarówno z serialem jak i całą sagą Kamen Rider. Mimo to Hongō wystąpił jedynie w 64 odcinkach oryginalnej serii, głównym bohaterem był jedynie w odcinkach 1-13 oraz 52-98.

Odtwórcą jego roli był Hiroshi Fujioka, który grał Hongō aż do szóstej części sagi. Od 2009 roku rolę głosową Kamen Ridera 1 powierzono Tetsu Inadzie. W filmie Kamen Rider: The First oraz jego kontynuacji Kamen Rider: The Next wciela się w niego Masaya Kikawada.

W mieście Ishinomaki, które zostało podane w serialu jako miejsce narodzin Hongō wybudowany został pomnik Kamen Ridera 1. Podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło północną Japonię w marcu 2011 statua została nienaruszona. Podobna sytuacja wydarzyła się wtedy z pomnikiem jego sentai'owskiego odpowiednika – Aka Rangera przy wejściu do muzeum imienia Ishinomoriego w tym samym mieście.

On i jego następca/pomocnik – Kamen Rider 2 wspólnie noszą przydomek Dwóch Riderów (jap. ダブルライダー Daburu Raidā, Double Riders).

Biografia postaci[edytuj | edytuj kod]

Kamen Rider[edytuj | edytuj kod]

Takeshi Hongō urodził się 15 sierpnia 1948 roku w mieście Ishinomaki. Był studentem biochemii na Uniwersytecie Jōnan, a w wolnym czasie zajmował się jazdą na motocyklu w klubie Tōbeia Tachibany. Przypadkowo był świadkiem mordu na człowieku, który dokonał cyborg przypominający pająka. Potwór ten należał do nazistowskiej szajki terrorystów zwanej Szokerem. Od tej pory Hongō stał się ich celem.

Pewnego dnia gdy Hongō praktykował u Tachibany do zawodów zdecydował się ponownie przejechać trasę. Podczas jazdy został zaatakowany i obezwładniony przez żołnierzy Szokera, którzy następnie dostarczyli go do laboratorium. Okazało się, że Szoker porwał również jego wykładowce na uczelni – profesora Midorikawę, któremu grozili śmiercią, jeśli nie stworzy im armii mutantów do podboju świata. Naukowiec dokonał na swym studencie operacji i zmienił Hongō w cyborga przypominającego motocyklistę w kostiumie konika polnego. Kiedy młodzieniec miał przejść proces wyprania mózgu, Midorikawa uwolnił go i uciekł razem z nim. Hongō dowiedział się, co takiego terroryści planują i dostał od Midorikawy supermotocykl zwany Cyklonem. Podczas próby ucieczki, pajęczy potwór zabił Midorikawę, zaś Hongō uciekł na motorze do Tachibany, któremu wszystko opowiedział. Córka profesora miała żal do Hongō i myślała, że to on zabił jej ojca. Kiedy zostaje porwana, chłopak decyduje się ją uwolnić i staje do walki z Szokerem jako Kamen Rider. Pokonuje potwora i rozpoczyna swoją batalię przeciwko terrorystom.

W międzyczasie Szoker porywa młodego fotografa Hayato Ichimonjiego i przekształca go w cyborga niemalże identycznego z Kamen Riderem. Hongō uratował Hayato, oddał mu Cyklona i postanowił wyjechać na pewien czas by walczyć z Szokerem poza Japonią oraz zwiększyć swą moc. Hayato przejął pałeczkę i stał się kolejnym Kamen Riderem.

W 49 odcinku Hongō powraca do Japonii wzmocniony, jednak jego nowa moc wynika z tego, że został za granicą złapany przez Szoker, wzmocniony i pozbawiony pamięci. Podczas walki z Hayato ten przywraca mu pamięć i Kamen Rider dziękując za zastępstwo staje się dobry i powraca do swojej misji w odcinku 53. Zmienia swój strój oraz otrzymuje nowy motocykl zwany Nowym Cyklonem. Od tej pory Hongō jest ponownie główną postacią serialu, aż do ostatniego odcinka. Wspierany kilkakrotnie przez Hayato, po wielu potyczkach ostatecznie rozprawia się z Szokerem, a kiedy jego niedobici członkowie przyłączają się do organizacji Geldam i zmieniają ją w Gel-Szokera, Hongō również ich pokonuje aż w końcu dwaj Riderzy docierają do przywódcy organizacji. Od tamtej pory Hongō jest oficjalnie zwany Kamen Riderem 1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]