Taktshang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Taktshang Goemba
སྤ་ཕྲོ་སྟག་ཚང་
Ilustracja
Państwo  Bhutan
Miejscowość Paro
Kościół buddyzm tantryczny
Rodzaj klasztoru klasztor buddyjski
Właściciel Drukpa kagju, Ningma
Typ zakonu męski
Założyciel klasztoru Tenzin Rabgje
Materiał budowlany drewno, cegła, kamień
Data budowy 1692
Położenie na mapie Bhutanu
Mapa konturowa Bhutanu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Taktshang Goemba”
Ziemia27°29′31″N 89°21′49″E/27,491911 89,363489

Klasztor Taktshang (Taktsang) Goemba (Gniazdo Tygrysa), dzongkha སྤ་ཕྲོ་སྟག་ཚང་ (spa phro stag czang) lub སྤ་གྲོ་སྟག་ཚང་ (spa gro stag czang) – najbardziej znany w Bhutanie klasztor buddyjski będący ośrodkiem Drukpa kagju i Ningma, szkół buddyzmu tantrycznego. Znajduje się w dystrykcie Paro w zachodnim Bhutanie[1].

Klasztor zbudowano na trudno dostępnym, 900-metrowej wysokości klifie w dolinie rzeki Paro. W to miejsce miał się udać na grzbiecie tygrysicy Guru Rinpocze, aby pokonać lokalnego demona. Potem Rinpocze medytował tu w jaskini przez 3 miesiące. Od tamtej pory miejsce zostało uznane za święte (nej) i odwiedzali je liczni pielgrzymi, m.in. w 1646 r. przybył tu Ngawang Namgyal - założyciel Bhutanu. Miał tu także medytować Milarepa. Pierwszy budynek powstał w 1692 r. z inicjatywy Tenzina Rabgje obok jaskini Guru Rinpocze i miał być przymocowany do klifu za pomocą włosów dakini. Pożar poważnie uszkodził klasztor w 1951 r. Kolejny pożar w 1998 r. zniszczył główne budynki. Odbudowę rozpoczęto w 2000 r. a zrekonstruowany klasztor poświęcono w 2005 r. Od tej pory klasztor jest dostępny dla turystów[1].

Główny budynek Guru Lhakhang zawiera posąg Guru Rinpocze oraz liczne, pół-zwierzęce posągi demonicznych bóstw. Stąd schody prowadzą w dół do Dubkhang - świętej jaskini, gdzie medytował Guru Rinpocze i gdzie znajdują się wizerunki jego ośmiu manifestacji. Guru Tsengye Lhakhang to budynek upamiętniający Tenzina Rabgje- założyciela klasztoru w XVII wieku. Powyżej klasztoru znajdują się trzy małe kaplice, gdzie pielgrzymi modlą się w intencji dzieci i płodności[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Lindsay Brown i in.: Bhutan. Lonely Planet, 2007, s. 128-130. ISBN 978-1-74059-529-2.