Przejdź do zawartości

Taktshang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Taktshang Goemba
སྤ་ཕྲོ་སྟག་ཚང་
Ilustracja
Państwo

 Bhutan

Miejscowość

Paro

Kościół

buddyzm tantryczny

Rodzaj klasztoru

klasztor buddyjski

Właściciel

Drukpa kagju, Ningma

Typ zakonu

męski

Założyciel klasztoru

Tenzin Rabgje

Materiał budowlany

drewno, cegła, kamień

Data budowy

1692

Położenie na mapie Bhutanu
Mapa konturowa Bhutanu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Taktshang Goemba”
Ziemia27°29′31″N 89°21′49″E/27,491911 89,363489

Klasztor Taktshang (Taktsang) Goemba (Gniazdo Tygrysa), dzongkha སྤ་ཕྲོ་སྟག་ཚང་ (spa phro stag czang) lub སྤ་གྲོ་སྟག་ཚང་ (spa gro stag czang) – najbardziej znany w Bhutanie klasztor buddyjski będący ośrodkiem Drukpa kagju i Ningma, szkół buddyzmu tantrycznego. Znajduje się w dystrykcie Paro w zachodnim Bhutanie[1].

Klasztor zbudowano na trudno dostępnym, 900-metrowej wysokości klifie w dolinie rzeki Paro. W to miejsce miał się udać na grzbiecie tygrysicy Guru Rinpocze, aby pokonać lokalnego demona. Potem Rinpocze medytował tu w jaskini przez 3 miesiące. Od tamtej pory miejsce zostało uznane za święte (nej) i odwiedzali je liczni pielgrzymi, m.in. w 1646 r. przybył tu Ngawang Namgyal - założyciel Bhutanu. Miał tu także medytować Milarepa. Pierwszy budynek powstał w 1692 r. z inicjatywy Tenzina Rabgje obok jaskini Guru Rinpocze i miał być przymocowany do klifu za pomocą włosów dakini. Pożar poważnie uszkodził klasztor w 1951 r. Kolejny pożar w 1998 r. zniszczył główne budynki. Odbudowę rozpoczęto w 2000 r. a zrekonstruowany klasztor poświęcono w 2005 r. Od tej pory klasztor jest dostępny dla turystów[1].

Główny budynek Guru Lhakhang zawiera posąg Guru Rinpocze oraz liczne, pół-zwierzęce posągi demonicznych bóstw. Stąd schody prowadzą w dół do Dubkhang - świętej jaskini, gdzie medytował Guru Rinpocze i gdzie znajdują się wizerunki jego ośmiu manifestacji. Guru Tsengye Lhakhang to budynek upamiętniający Tenzina Rabgje- założyciela klasztoru w XVII wieku. Powyżej klasztoru znajdują się trzy małe kaplice, gdzie pielgrzymi modlą się w intencji dzieci i płodności[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Lindsay Brown i in.: Bhutan. Lonely Planet, 2007, s. 128-130. ISBN 978-1-74059-529-2.