Talbot (motoryzacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Talbot
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Data założenia 1903
Data likwidacji 1994
Forma prawna Filia PSA
brak współrzędnych
Strona internetowa
Talbot Samba (1981–1986)
Talbot Express z 1989

Talbot – marka samochodów produkowanych we Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo nazwa Talbot była używana w odniesieniu do francuskich samochodów Clément-Bayard sprowadzanych od 1903 do Wielkiej Brytanii. Przedsięwzięcie to sfinansował Charles Chetwynd-Talbot – XX Hrabia Shrewsbury, który użyczył firmie swojego nazwiska. W 1905 spółka zaczęła importować samochody pod marką Clément-Talbot oraz montować sprowadzone z Francji części w fabryce w Londynie w dzielnicy Notting Hill. Rozpoczęto też sprzedaż aut pod marką Talbot. W 1906 firma rozpoczęła wytwarzanie własnych pojazdów na Wyspach. Połączyła się z firmą Sunbeam i Darracq. We Francji sprzedawano auta pod marką Talbot-Darracq. W 1954 produkcję zawieszono.

Dwadzieścia cztery lata później markę reaktywował francuski koncern PSA Peugeot Citroën, po przejęciu europejskich filii koncernu Chrysler. Osobowe modele marki zostały zastąpione w połowie lat 80. modelem Peugeot 309. Ostatnim modelem Talbota dotępnym na rynku był dostawczy Talbot Express wycofany w 1992.

Niektóre modele[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Podbielski Z., Pojazdy francuskie. Wyd. WKiŁ, Warszawa 1986, ss. 223. Seria: Poznajemy Samochody Osobowe Świata, ​ISBN 83-206-0568-7