Talizman (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Talizman
The Talisman
Autor Stephen King i Peter Straub
Typ utworu horror, fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1984
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1994
Wydawca Amber
Przekład Anna Kidawa, Sylwia Twardo

Talizman (ang. The Talisman) – powieść Stephena Kinga oraz Petera Strauba z 1984 roku. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1994 roku.

Opis fabuły[edytuj]

Jack Sawyer, na pierwszy rzut oka jest zwykłym dwunastoletnim chłopcem, synem chorej na raka aktorki, jednak podczas wycieczki do miasteczka letniskowego w New Hampshire dowiaduje się iż jest jedyną osobą na świecie, która może uratować królową równoległego świata, w którym część osób z naszego świata ma osobę będącą jej odpowiednikiem, a dwójnikiem jego matki jest nie kto inny jak królowa Terytoriów. Aby uratować obie kobiety Jack musi wyruszyć w długą podróż do tajemniczego, pełnego zła hotelu w którym ukryty jest cudowny talizman, mogący wyleczyć każdą dolegliwość. Jack wyrusza w tajemniczą podróż, przeskakując między dwoma światami gdzie czeka na niego wiele przygód ale i również niebezpieczeństw ze strony przebiegłego przyszywanego wuja Morgana.

Ciekawostki[edytuj]

  • Nazwisko głównego bohatera jest nawiązaniem do książki Marka Twaina - Przygody Tomka Sawyera, również w samej powieści Kinga znajduje się wiele cytatów z tejże książki.

Linki zewnętrzne[edytuj]