Talizman (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Talizman
The Talisman
Autor Stephen King i Peter Straub
Typ utworu horror, fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1984
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2002
Wydawca Prószyński i S-ka
Przekład Marek Mastalerz

Talizman (ang. The Talisman) – powieść Stephena Kinga oraz Petera Strauba z 1984 roku. W 2002 roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jack Sawyer, na pierwszy rzut oka jest zwykłym dwunastoletnim chłopcem, synem chorej na raka aktorki, jednak podczas wycieczki do miasteczka letniskowego w New Hampshire dowiaduje się iż jest jedyną osobą na świecie, która może uratować królową równoległego świata, w którym część osób z naszego świata ma osobę będącą jej odpowiednikiem, a dwójnikiem jego matki jest nie kto inny jak królowa Terytoriów. Aby uratować obie kobiety Jack musi wyruszyć w długą podróż do tajemniczego, pełnego zła hotelu w którym ukryty jest cudowny talizman, mogący wyleczyć każdą dolegliwość. Jack wyrusza w tajemniczą podróż, przeskakując między dwoma światami gdzie czeka na niego wiele przygód ale i również niebezpieczeństw ze strony przebiegłego przyszywanego wuja Morgana.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Nazwisko głównego bohatera jest nawiązaniem do książki Marka Twaina - Przygody Tomka Sawyera, również w samej powieści Kinga znajduje się wiele cytatów z tejże książki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]