Talpijjot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Talpijjot
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Widok na osiedle Talpijjot, 2006
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Miasto Jerozolima
Dzielnica Zachodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Talpijjot
Talpijjot
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Talpijjot
Talpijjot
Ziemia31°45′00″N 35°13′00″E/31,750000 35,216667
Portal Portal Izrael

Talpijjot (hebr. תלפיות) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży w południowej części miasta. Na południu znajduje się kibuc Ramat Rachel, na zachodzie osiedle Mekor Chajjim, na północy osiedle Ge’ulim, a na wschodzie osiedla Arnona i Wschodni Talpijjot.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało założone w 1922 przez żydowskich imigrantów, będących członkami ruchu syjonistycznego. Podczas arabskich rozruchów w 1929 osiedle zostało ewakuowane, jednak po uspokojeniu się sytuacji, mieszkańcy powrócili do swoich domów.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny osiedle Talpijjot zostało całkowicie odcięte od pozostałej żydowskiej części miasta. Dostawy z zaopatrzeniem i żywnością miały duże trudności z dotarciem do tej całkowicie odizolowanej żydowskiej enklawy. O północy 14 maja 1948, brytyjskie władze mandatowe ogłosiły zakończenie sprawowania władzy wojskowej i administracyjnej w Jerozolimie. Rano Brytyjczycy zorganizowali dwa konwoje i ewakuowali swoich żołnierzy. Jeden konwój pojechał w stronę Hajfy, natomiast drugi skierował się do Betlejem. Brytyjczycy przedstawili Żydom harmonogram ewakuacji, co pozwoliło na wcześniejsze zaplanowanie operacji. Natychmiast po ich wyjechaniu z miasta, żydowskie organizacje paramilitarne Hagana, Irgun i Lechi rozpoczęły wspólną operację Kilszon. Bardzo szybko opanowano tereny na północ i zachód od osiedla Talpijjot, tworząc jednolitą linię frontu i zabezpieczając linie komunikacyjne w tej części miasta. Jednak największym osiągnięciem było zajęcie opuszczonej brytyjskiej bazy wojskowej w Talpijjot, nazywanej bazą Mahane Allenby. Było to jedno z najważniejszych strategicznie miejsc zajętych podczas całej operacji[1].

W wyniku wojnie o niepodległość w 1948, osiedle znajdowało się na samej granicy z Transjordanią. Podczas wojnie sześciodniowej w 1967 całą okolicę opanowały wojska izraelskie. W następnych latach rozpoczęto rozbudowę osiedla, tworząc między innymi dużą strefę przemysłową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyclopedia of Zionism and Israel – War of Independence. New York: Herzl Press & McGraw Will, 1971, s. 1196.