Tamás Barta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tamás Barta

Tamás Barta (ur. 7 lipca 1948 w Budapeszcie, zm. 16 lutego 1982 w Los Angeles) – węgierski gitarzysta, piosenkarz, kompozytor. Grał w zespołach Syconor, Syrius, Hungária i Locomotiv GT. W USA zaś grał w Beach Boys i Sly And The Family Stone.

Początki kariery[edytuj]

W roku 1962, Barta rozpoczął naukę w technikum, gdzie zaprzyjaźnił się z Miklószem Fenyő, lecz w 1964 obaj zostali wyrzuceni ze szkoły, z powodu nie uczęszczania na zajęcia. Jeden z nauczycieli wspominał iż obaj trzy czwarte czasu poświęcali na rock'n'roll, a resztę na dziewczyny. Tamas z Mikosem nie spotykali się przez następny rok aż do momentu gdy Barta przyszedł na próbę zespołu Fenyo, Syconor. Gdy tylko pożyczył gitarę i zaczął na niej grać, tak zaimponował zespołowi, że przyjęli go od razu. Mikos Fenyo mówił, że Tamas sam nauczył się gry na gitarze w przeciągu jednego roku - w 1964 roku Tamas nie potrafił jeszcze w ogóle grać na tym instrumencie. Trzeba jednak przyznać że Tamas posiadał już wcześniej podstawową wiedzę muzyczną - uczył się gry na skrzypcach. Barta grał w Syconorze do 1967 roku, potem miał przerwę z powodu służby wojskowej. Zaczął znów grać z Fenyo dwa lata później. Potem przyłączył się do zespołu Hungária i zagrał na jego pierwszej płycie Koncert a Marson wydanej w 1970. W 1971 roku dołączył do Locomotiv GT.

Barta w Locomotiv GT[edytuj]

W roku 1970, Youth Magazine wybrał Tamasa Barta jako najlepszego gitarzystę na Węgrzech. Ten wybór doprowadził do założenia Locomotiv GT w początkach roku 1971.

Tamas nagrał z Locomotiv GT trzy pierwsze płyty zespołu: Locomotiv GT (1971), Ringasd el magad (1972) i Bummm! (1973). Skomponował dla Locomotiv GT dwadzieścia piosenek, z których część stała się hitami. Gdy Károly Frenreisz opuścił LGT, Tamas Barta nauczył się grać na gitarze basowej gdyż Tamas Somlo, nowy saksofonista-gitarzysta zespołu, nie potrafił poradzić sobie z tym instrumentem. Mimo intensywnych ćwiczeń, Somlo grał na początku tylko proste linie basowe a Tamas wszystkie trudniejsze. Somlo komentował: "Gra na basie nie jest trudna gdy jest się dobrym gitarzystą."

Emigracja na zachód[edytuj]

Latem 1974 roku Tamas wyjechał na trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych. W sierpniu nagrał piosenkę po angielsku która była zatrzymana przez cenzurę na Węgrzech przez ponad 10 lat. Zdecydował się pozostać w USA i już nigdy nie wrócił do kraju. Kochał Stany i był przekonany że zrobi tam wielką karierę. W 1985 Somlo pisał: "Jego problemem było to, że na Węgrzech nie miał ani pieniędzy, ani mieszkania. Mieszkał z dziewczyną w jej mieszkaniu na ul. Izabeli. Powiedział: - Spójrz na Kalifornię, palmy, słońce, morze. Nie chcę już wnosić węgla i drewna na trzecie piętro, nigdy więcej - ". Nie można było przekonać Barty do powrotu na Węgry. Tamas nie odniósł takiej kariery w Stanach Zjednoczonych o jakiej marzył. Trochę grał, a potem zaczął prowadzić interesy.

Ostatnie lata[edytuj]

Tamas został zamordowany w 1982 roku - zastrzelono go w nocy 16 lutego. Jest wiele znaków zapytania co do przyczyn jego śmierci. Niektórzy twierdzą iż był związany z mafią, inni że zażywał kokainę i jakoby był winien pieniądze dealerowi. Jeszcze inni twierdzą że była to tragiczna pomyłka, że kule były przeznaczone dla kogoś innego. Prawdopodobnie zostały wystawione dwa świadectwa zgonu: jedno za przyczynę śmierci podawało postrzał w głowę, drugie, przygotowane być może dla firmy ubezpieczeniowej która odmówiła wypłacenia odszkodowania, sugerowało samobójstwo. Wszyscy przyjaciele i znajomi Tamasa uważali że wersja samobójstwa jest całkowicie bezsensowna i nieuzasadniona. Barna Fekete, business partner Tamasa, powiedział: "Dwie kule zostały wystrzelone. Nie można strzelić do siebie dwa razy." Jego zdaniem Barta został zastrzelony przez kolumbijską bandę która zaopatrywała go w narkotyki.

Prochy Tamasa zostały rozsypane z helikoptera. Nikt nie wie czy były rozsypane nad górami Sierra Nevada czy nad Pacyfikiem.

Bibliografia[edytuj]