Tamaryszek francuski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tamaryszek francuski
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd goździkowce
Rodzina tamaryszkowate
Rodzaj tamaryszek
Gatunek tamaryszek francuski
Nazwa systematyczna
Tamarix gallica L.
Sp. pl. 1:270. 1753

Tamaryszek francuski (Tamarix gallica L.) – gatunek roślin z rodziny tamaryszkowatych (Tamarixaceae). Pochodzi z zach. wybrzeży Morza Śródziemnego (Włochy, Francja, Hiszpania), rozprzestrzenił się także w Wielkiej Brytanii[2]. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Liściasty krzew wyrastający do 3m wysokości.
Liście
Łuskowate, ciemnozielone do niebieskawo-zielonych.
Kwiaty
5-krotne, różowe, drobne, zebrane w gęste, cylindryczne grona o długości 3-5 cm i wyrastające na jednorocznych pędach. Ich podsadki są dwukrotnie dłuższe od szypułek. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina ozdobna. Jest czasami uprawiany w parkach, ogrodach botanicznych i ogródkach przydomowych. Najładniej wygląda podczas kwitnienia, ale dzięki delikatnym i kolorowym pędom jest atrakcyjny również po opadnięciu liści. W Polsce nie jest wystarczająco mrozoodporny i może być uprawiany tylko w cieplejszych rejonach kraju w osłoniętych od wiatru miejscach.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

  • Wymagania: Wymaga dużo miejsca, gdyż silnie się rozrasta. Dobrze rośnie na lekkiej i przepuszczalnej glebie, wymaga słonecznego stanowiska. Ma bardzo głębokie korzenie i dlatego jest dość wytrzymały na suszę. Dobrze również znosi zasolenie gleby, nie jest natomiast całkowicie mrozoodporny i w czasie surowych zim może przemarznąć, szczególnie wrażliwe na mróz są młode okazy. Przemarznięte krzewy jednak się odradzają.
  • Zabiegi pielęgnacyjne: Co kilka lat należy go silnie przyciąć, będzie wówczas bardziej zagęszczony i będzie obficiej kwitnął. Również w przypadku przemarznięcia obumarłe pędy należy uciąć nisko nad ziemią. Źle znosi przesadzanie; jeśli jest to konieczne, należy silnie przyciąć mu nadziemne pędy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoffrey Burnie i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC 271991134.
  2. Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.