Tamijia flagellaris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tamijia flagellaris
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd imbirowce
Rodzina imbirowate
Rodzaj Tamijia
Nazwa systematyczna
Tamijia flagellaris S.Sakai & Nagam.
Edinburgh J. Bot. 57: 245 2000[2]

Tamijia flagellaris (K. Schum.) Ridl. – gatunek byliny z monotypowego rodzaju Tamijia S.Sakai & Nagam. z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae). Wyróżniony i opisany został w 2000 roku. Rośnie na wyspie Borneo w malezyjskim stanie Sarawak[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Rośliny zielne z kłączem z którego wyrastają nibyłodygi powstające z ogonków liściowych 2 do 7 liści osadzonych dwurzędowo[3].
Kwiaty
Zebrane w kwiatostan płożący się po powierzchni gruntu. W odróżnieniu od innych przedstawicieli rodziny skrajne prątniczki zrośnięte są warżką i zalążnia jest jednokomorowa[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja i podział według APWeb (aktualizowany system APG III z 2009)

Rodzaj w obrębie rodziny imbirowatych (Zingiberaceae) wyodrębniany jest do monotypowej podrodziny Tamijioideae i plemienia Tamijieae. Wraz z rodziną należy do rzędu imbirowców (Zingiberales) należącego do jednoliściennych (monocots) w obrębie roślin okrytonasiennych[1][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-08-30].
  2. Tamijia flagellaris. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2013-09-01].
  3. a b c Sakai, S.; H. Nagamasu. Systematic Studies of Bornean Zingiberaceae: III. Tamijia: A New Genus. „Edinburgh Journal of Botany”. 57, 2, s. 245-255, 2000. Cambridge Journals. 
  4. Genus: Tamijia S. Sakai & Nagam. (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2013-09-01].