Tamopsis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tamopsis
B. Baehr et M. Baehr, 1987
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina Hersiliidae
Rodzaj Tamopsis
Typ nomenklatoryczny

Tama eucalypti Rainbow, 1900

Tamopsisrodzaj pająków z rodziny Hersiliidae.

Rodzaj ten został wprowadzony w 1987 roku przez Barabarę i Martina Baehrów, którzy gatunkiem typowym wyznaczyli Tama eucalypti[1][2]. Wcześniej dwa pierwsze opisane australijskie Hersiliidae umieszczone zostały przez Kocha w rodzaju Chalinura, a następnie autorzy uznawali system Simona, który australijskie Hersiliidae klasyfikował w rodzaju Tama[1].

Pająki raczej małych do średnich rozmiarów (między 2 a 7 mm długości ciała). Na przedniej krawędzi szczękoczułków mają zawsze trzy wyraźne ząbki. Długość tylno-bocznych kądziołków waha się u nich od znacznie mniejszej do nieco większej od długości opistosomy. Odnóża mają wydłużone, o niepodzielonych stawowo nadstopiach. Apofyza medialna na nogogłaszczkach samców skomplikowana, zwykle o wierzchołku haczykowatym, niekiedy skręcona lub z kępką szczecinek na szczycie. Skomplikowana jest również budowa wydłużonej apofizy bocznej, w której częściowo lub całkowicie ukryty jest embolus, nienawijający się nigdy na apifizę medialną. Samice mają wulwy z jednym do trzech zbiorniczków nasiennych po każdej stronie, a ich przewody inseminacyjne mogą być od krótkich po długie i niekiedy skręcone[1].

Są to pająki nadrzewne[1]. Większość znanych gatunków to endemity Australii. Po jednym gatunku stwierdzono na Nowej Gwinei i Borneo[2].

Należy tu 50 opisanych gatunków[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d B. Baehr, M. Baehr. The Australian Hersiliidae (Arachnida: Araneae): Taxonomy, phylogeny, zoogeography. „Invertebrate Taxonomy”. 1, s. 351-437, 1987. 
  2. a b c Norman I. Platnick: Tamopsis. W: World Spider Catalog Version 16.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2016-09-25].