Tampere (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tampere
Ilustracja
Państwo  Finlandia
Miejscowość Tampere
Data otwarcia 1876
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
3
Kasy czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie Finlandii
Mapa konturowa Finlandii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Tampere”
Ziemia61°29′51,65″N 23°46′22,64″E/61,497681 23,772956
Portal Transport szynowy

Tampere (fiń. Tampereen rautatieasema) – stacja kolejowa w Tampere, w Finlandii. Obsługuje około 10 000 pasażerów dziennie.

Pierwsza stacja została w tym miejscu w 1876 roku na nowo otwartej linii Turku-Tampere-Hämeenlinna. Był to niewielki drewniany budynek, znakomicie spełniający swoje zadanie, ponieważ dziennie tylko kilka pociągów zatrzymywało się w Tampere, a ruch pasażerski był niewielki. Szybko jednak wzrastał i stacja była kilkukrotnie rozbudowywana, by móc obsłużyć rosnącą liczbę chętnych.

W latach 30. XX wieku zdecydowano się na budowę nowego dworca, na którego projekt został ogłoszony konkurs. Autorami zwycięskiego projektu byli Eero Seppälä i Otto Flodin. Budowę ukończono w 1936 roku. Później dobudowano 36-metrową wieżę zegarową.

Obecnie stacja w Tampere obsługuje około 120 pociągów dziennie, a rocznie około 1,5 miliona pasażerów. Ruch odbywa się głównie w kierunku Helsinek, ale istnieją również połączenia z Turku, Pori, Jyväskylą, Oulu czy Seinäjoki.

Na południe od stacji pasażerskiej znajduje się część towarowa oraz linia kolejowa do dzielnicy Nekala, gdzie istniało wiele prywatnych bocznic. Obecnie większość została rozebrana lub jest nieużywana a początkowy fragment linii jest używany do zestawiania składów towarowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]