Taniec rządzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Taniec rządzi
Shake It Up
Gatunek

Sitcom
Serial młodzieżowy

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Chris Thompson

Główne role

Bella Thorne
Zendaya
Davis Cleveland
Roshon Fegan
Adam Irigoyen
Kenton Duty (1-2 sezon)[1]
Caroline Sunshine

Muzyka tytułowa

„Shake It Up”
Wykonawca:
Selena Gomez
Napisana przez:
Jeannie Lurie
Aris Archontis
Chen Neeman

Liczba odcinków

78

Liczba serii

3

Lista odcinków serialu Taniec rządzi
Produkcja
Produkcja

It’s a Laugh Productions
Disney Channel Original Productions

Czas trwania odcinka

23 minuty

Kąt kamery

Videotape
Multi-camera

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Stacja telewizyjna

Disney Channel

Pierwsza emisja

7 listopada 2010

Lata emisji

2010-2013

Status

zakończony

Format obrazu

720p (HDTV)

Strona internetowa

Taniec rządzi (ang. „Shake It Up”) – program z serii Disney Channel Original Series stworzony przez Chrisa Thompsona. Premiera odbyła się 7 listopada 2010 na Disney Channel USA.

16 marca 2011 roku został potwierdzony drugi sezon serialu, który miał swoją premierę we wrześniu 2011 roku w USA, zaś w Polsce zadebiutował w lutym 2012 roku[2].

4 czerwca 2012 roku został oficjalnie potwierdzony trzeci sezon serialu, który miał premierę 14 października 2012 roku. W tym sezonie dochodzi do jednej zmiany, Kenton Duty nie występuje w roli głównej[3].

Latem 2013 roku zostało ogłoszone, że 3. sezon jest ostatnim sezonem serialu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Trzynastoletnie przyjaciółki, Cecilia „CeCe” Jones i Raquel „Rocky” Blue, od dziecka marzyły o zostaniu zawodowymi tancerkami. Los dał im szansę spełnienia tego marzenia – otrzymały możliwość występu jako tancerki w programie tanecznym pod nazwą „Taniec rządzi w Chicago” w lokalnej telewizji. CeCe i Rocky łamią wszelkie zasady aby odnieść sukces, wystawiając na próbę swoją przyjaźń i przeżywając kolejne przygody. Serial pokazuje ich wzloty i upadki.

W serialu postacie są bardzo podobne do swoich aktorów/aktorek. Rocky i Zendaya są wegetariankami. CeCe (Cecilia) i Bella (Annabelle) mają dysleksję oraz używają pseudonimów, a nie swoich rzeczywistych imion. Ty i Roshon są zarówno tancerzami i raperami.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główna[edytuj | edytuj kod]

 • Cecilia „CeCe” Jones (Bella Thorne) - to niezależna, zadziorna, uparta i ambitna dziewczyna. Uwielbia taniec. Jej celem jest zostać profesjonalną tancerką. Przyjaźni się z Rocky, z którą tańczy w programie telewizyjnym „Taniec rządzi w Chicago”. Ubiera się bardzo oryginalnie. Ma dysleksję. Jej młodszym bratem jest Flynn, a matką Georgia. Ma naturę przywódczyni, często rządzi Rocky. Jest niska. Potrafi śpiewać.
 • Raquel Oprah „Rocky” Blue (Zendaya) - jest mądrą, skrupulatną i opanowaną dziewczyną. Przyjaźni się z CeCe, z którą tańczy w programie. Jest wegetarianką. W szkole ma same piątki. Jest młodszą siostrą Ty'a oraz córką Marcie i doktora Curtisa. Czasami ma dość tego, że CeCe nią pomiata, jednak potrafi jej to wybaczyć. Jest bardzo wysoka - ma ponad 170 cm wzrostu. Potrafi śpiewać.
 • Flynn Jones (Davis Cleveland) - to młodszy i bardzo bystry brat CeCe oraz syn Georgii. Uwielbia jeść bekon, oraz grać w gry komputerowe. Przyjaźni się z Henrym, korepetytorem CeCe. Jest sprytny i robi wszystko, by na czymś zarobić.
 • Ty Blue (Roshon Fegan) - to starszy brat Rocky. Jest wyluzowany i delikatny. Umie łagodnie obchodzić się z kobietami. Często zajmuje się Flynnem, gdy jego mama pracuje. Przyjaźni się z Deucem. Bardzo dobrze tańczy.
 • Deuce Martin Martinez (Adam Irigoyen) - przyjaciel Rocky, CeCe, Flynna i Ty'a. Pod kurtką ma mały sklepik. Jest sprytny, wyluzowany, ma wielu znajomych i zawsze wszystko wie. Wszędzie ma kontakty. Jego dziewczyna to Dina. Od drugiego sezonu jest kelnerem w restauracji wujka Franka.
 • Günther Hessenheffer (Kenton Duty) - bliźniak Tinki pochodzący z małego górskiego kraju o niemożliwej do wymówienia nazwie. Jego zauważalny akcent i zamiłowanie do błyszczących ciuchów wyróżnia go z tłumu. Jest znajomym, a jednocześnie rywalem Rocky i CeCe w programie „Taniec rządzi w Chicago” i w szkole. Jest możliwie zakochany w CeCe, mimo że rzadko to okazuje. W trzecim sezonie wraca do rodzinnego kraju, ale bez Tinki.
 • Tinka Hessenheffer (Caroline Sunshine) - bliźniaczka Gunthera pochodząca z małego górskiego kraju o niemożliwej do wymówienia nazwie. Jej zauważalny akcent i zamiłowanie do błyszczących ciuchów wyróżnia ją z tłumu. Jest znajomą, a jednocześnie rywalką Rocky i CeCe w programie „Taniec rządzi w Chicago” i w szkole, jednak w trzecim sezonie się z nimi zaprzyjaźnia.

Drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

 • Georgia Jones (Anita Barone) - to mama CeCe i Flynna. Pracuje jako policjantka. Lubi porządek oraz jak jest pozmywane jak wraca z pracy. Jest rozwiedziona.
 • Gary Wilde (R. Brandon Johnson) - to prowadzący program „Taniec rządzi w Chicago”. Jest egoistą. Lubi być wpatrzonym w siebie. Lubi CeCe i Rocky, lecz nie lubi Tinki i Gunthera.
 • Henry Dillon (Buddy Handleson) - to bardzo mądry młody chłopak. Jest już na studiach. Pracuje jako korepetytor. Przyjaźni się z Flynnem. Jest geniuszem. Ćwiczy karate.
 • Dina Garcia (Ainsley Bailey) - to dziewczyna Deuce'a. Podobnie jak on w kurtce posiada mały sklepik. Przyjaźni się z CeCe i Rocky.
 • Marcie Blue (Carla Renata) - matka Rocky i Ty'a oraz żona Curtisa. Ma własny zakład fryzjerski. Potajemnie przed mężem kupiła samochód.
 • Curtis Blue (Phil Morris) - tata Rocky i Ty'a oraz mąż Marcie. Jest lekarzem. Chciałby, aby jego dzieci w przyszłości zostały lekarzami tak jak on.
 • Wujek Frank (Jim Pirri) - wujek Deuce'a oraz założyciel restauracji Crusty's.
 • Klaus Hessenheffer (Nicholas Braico) - to kuzyn Tinki i Gunthera. Jest bardzo zły. Potrafi zajść za skórę każdemu. Może wyłączyć elektryczność, a nawet słońce.
 • Pan Polk (Joel Brooks) - to nauczyciel, który uczy w szkole Rocky i CeCe.
 • Jeremy Hunter (Anthony Starke) - to kapitan straży pożarnej. Obecnie spotyka się z Georgią, matką CeCe.
 • Logan Hunter (Leo Howard) - to syn Jeremy’ego i miał być przyrodnim bratem CeCe i Flynna.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Artur Kaczmarski
Dialogi: Marta Robaczewska
Teksty piosenek: Tomasz Robaczewski
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Tomicka
Wystąpili:

i inni

Lektor: Artur Kaczmarski

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Oryginalna emisja Stany Zjednoczone Oryginalna emisja Polska
Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii
1 21 7 listopada 2010 21 sierpnia 2011 29 stycznia 2011 14 stycznia 2012
2 31 18 września 2011 17 sierpnia 2012 25 lutego 2012 19 stycznia 2013
3 26 14 października 2012 10 listopada 2013 16 lutego 2013 29 marca 2014

Specjalny finał drugiej serii[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Shake It Up: Made In Japan.

Firma Licensing International Expo ogłosiła, że powstanie film na podstawie serialu, jednak przed premierą ogłoszono, że będzie to specjalny 90 minutowy odcinek i jednocześnie finał drugiego sezonu serialu. Premiera odbyła się 17 sierpnia 2012 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Shake It Up: Season 3 is a Go! But OH, NO! | TigerBeat [online], www.bopandtigerbeat.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-07] (ang.).
 2. Disney Channel, Disney XD and Disney Junior Upfront 2011 – Nick and More [online], www.nickandmore.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
 3. E - Releases. [dostęp 2012-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-03)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]