Tanya Segal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Tanja Segal)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tanya Segal
hebr. טניה סגל
Tanya Segal hebr. טניה סגל
Lata życia ur. 1957 w Moskwie
Rabin pomocnicza Beit Warszawa
Okres urzędowania od grudnia 2007
do 31 października 2008
Rabin Beit Kraków
Okres urzędowania od stycznia 2009

Tanya Segal (ros. Таня Сегал; hebr. טניה סגל; ur. w 1957 w Moskwie) – pierwsza stale pracująca w Polsce rabinka, od grudnia 2007 do 31 października 2008 rabin pomocnicza Beit Warszawa, od stycznia 2009 rabin Beit Kraków[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Moskwie, gdzie ukończyła studia na wydziale teatralnym Uniwersytetu Moskiewskiego, po czym jako aktorka i piosenkarka pracowała w Moskiewskim Żydowskim Teatrze Muzycznym. W 1990 wyemigrowała do Izraela[2], gdzie ukończyła studia na wydziale teatralnym i wydziale filozofii Uniwersytetu Tel Awiwu. Działała tam na polu kultury, wykładała wiedzę o teatrze oraz tłumaczyła książki o tematyce żydowskiej z języka rosyjskiego na hebrajski[3].

W 1999 wyjechała jako emisariusz do Rygi, gdzie nauczała historii Żydów w Szkole Żydowskiej im. Dubnowa[3]. W 2004 podjęła studia rabinackie na Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion w Jerozolimie. Wiosną 2007 jako studentka przyjechała do Polski w ramach programu „Studenci Rabinaccy”, dzięki wsparciu fundacji Dutch Jewish Humanitarian Fund[4]. Wówczas spędziła z Beit Warszawa trzy miesiące, podczas których prowadziła nabożeństwa, wykłady i odwiedzała inne rozwijające się społeczności w Polsce[4]. 2 listopada 2007 została ordynowana na rabina[3]. W grudniu 2007 przyjechała na stałe do Polski.

Ma jednego syna Benyamina (ur. 1988)[2].

Pobyt w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Rabin Segal pracowała jako rabin pomocniczy Towarzystwa Kultury Żydowskiej Beit Warszawa od grudnia 2007 do 31 października 2008. Wraz z rabinem Burtem Schumanem prowadziła modlitwy i obchody świąt, nauczała w grupach i indywidualnie, wspomagała szkółkę Beit Sefer Alef i organizowała programy kulturalne[4]. Pomagała również i organizowała obchody szabatów dla grup istniejących w Krakowie, Lublinie i Chełmie[4].

Od 2009 w ramach działalności Beit Kraków, prowadzi postępowe wieczory szabatowe, obchody świąt, wykłady poświęcone judaizmowi oraz kurs konwersji na judaizm.

Teatr midraszowy[edytuj | edytuj kod]

Rabin Segal organizuje tzw. teatr midraszowy – współczesny teatr żydowski w Krakowie, który łączy – w duchu izraelskiej awangardy teatralnej – twórcze studiowanie tradycyjnych tekstów żydowskich i ich sceniczną interpretację[5]. Wraz z grupą krakowskich artystów i członków społeczności żydowskiej w Krakowie stworzyła przedstawienie Melodia Ciszy, które opowiada o symbolicznym znaczeniu historii Ofiarowania Izaaka[5]. Zostało ono wystawione w Muzeum Galicja podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w 2008.

W 2009 wystawiła przedstawienie Tajemnice mojej Babci. Spektakl został oparty na prawdziwych historiach osobistych, midraszu Eicha z Księgi Zohar oraz interakcji z wystawą Śladami Pamięci, zainstalowanej w Muzeum Galicja[6]. Dwie aktorki: Patrycja Zywert i Agnieszka Bala, dwie tożsamości tej samej osoby, próbują uporać się z pomieszaniem polsko-żydowskiej rzeczywistości wypływającej z ich wspomnień[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beit Kraków: Postępowa Społeczność Żydowska Krakowa / Reform Jewish Community of Krakow (pol.). [dostęp 4 lutego 2010].
  2. a b Vanessa Gera: Poland’s first female rabbi hopes to 'bring Jewish life (ang.). [dostęp 5 lutego 2009].
  3. a b c Five Rabbis Ordained at Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion in Jerusalem (ang.). [dostęp 5 lutego 2009].
  4. a b c d Historia Beit Warszawa (pol.). [dostęp 23 grudnia 2008].
  5. a b Midrash Theatre: “Melodia Ciszy” / “Melody of Silence” (pol.). [dostęp 5 lutego 2009].
  6. a b Nasze wydarzenia podczas Festiwalu (pol.). Beit Kraków, 2009-06-23. [dostęp 5 sierpnia 2009].