Tanosom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tanosomorganellum występujące w komórkach roślinnych odpowiedzialne za wytwarzanie i przechowywanie tanin.

Tanosomy powstają ze zwijających się w kulki tylakoidów wewnątrz chloroplastów, z którymi początkowo je mylono[1]. Po powstaniu kuliste tanosomy przepływają przez cytozol do wnętrza wakuol. W trakcie transportu przejmują błonę chloroplastu, a potem tonoplastu, tak że są okryte najpierw jedną, potem dwiema, a ostatecznie trzema błonami. W trakcie polimeryzacji tanin są one oddzielane od białek, żeby zapobiec ich denaturacji[2].

W odróżnieniu od stosunkowo dużych, mniej lub bardziej wydłużonych chloroplastów tanosomy są kuliste, przeciętnie o średnicy 0,5 μm. Mają sinozielony kolor i skupiają się w wakuolach. Zawierają związki z grupy chlorofili i tanin. System polimeryzacji tanin jest podobny do szlaku fotosyntezy. Skład tanosomów zależy od gatunku rośliny – przykładowo w tanosomach miłorzębu dwuklapowego występują prawie wyłącznie epigallokatechiny, winorośli właściwej prawie wyłącznie epikatechiny, podczas gdy w tanosomach hurmy wschodniej występuje ich mieszanina[2].

Tanosomy obserwowane są w zielonych organach roślin naczyniowych z różnych grup systematycznych. Informacje o ich odkryciu przez zespół pod przewodnictwem Geneviève Conéjéro opublikowano w 2013 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Naukowcy odkryli nowe organella w komórkach roślinnych. W: Nauka w Polsce [on-line]. PAP, 2013-09-14. [dostęp 2013-09-15].
  2. a b Jean-Marc Brillouet, Charles Romieu, Benoît Schoefs, Katalin Solymosi, Véronique Cheynier, Hélène Fulcrand, Jean-Luc Verdeil, Geneviève Conéjéro. The tannosome is an organelle forming condensed tannins in the chlorophyllous organs of Tracheophyta. „Annals of Botany”, 2013. DOI: 10.1093/aob/mct168. PMID: 24026439.