Tanvald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tanvald
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Czechy

Kraj

 liberecki

Burmistrz

Jan Farský

Powierzchnia

12,44 km²

Wysokość

455 m n.p.m.

Populacja (2017)
• liczba ludności
• gęstość


6389
550 os./km²

Kod pocztowy

468 41

Tablice rejestracyjne

JN

Położenie na mapie kraju libereckiego
Mapa konturowa kraju libereckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Tanvald”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry znajduje się punkt z opisem „Tanvald”
Ziemia50°44′15″N 15°18′21″E/50,737500 15,305833
Strona internetowa

Tanvald (niem. Tannwald) – miasto w Czechach, w kraju libereckim. Miasto założone w roku 1618. Pierwotnie rozciągało się pomiędzy rzeczkami Desna i Kamenice. Później jednak doszło do połączenia z kolejnymi gminami i do rejonowej ekspansji miasta. Obecnie Tanwald jest przemysłowym miastem z szeregiem znaczących przedsiębiorstw. Równocześnie jest także centrem wypoczynku.

1 stycznia 2017 gminę zamieszkiwało 6389 osób, a ich średni wiek 43,0 roku[1].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Mieści się tutaj rokokowy kościół śś. Piotra i Pawła z końca XVIII stulecia, później przebudowany w stylu neorenesansowym. Zabytkiem chronionym jest także kapliczka Św. Anny przy potężnej starej lipie nad kolejowym wiaduktem przy szosie do Smrżowki.

Linia kolejowa Tanvald-Kořenov-Harrachov nazywana jest wśród miejscowej ludności „Zębatką” (po czesku Zubačka). Jest to jedyna tego rodzaju linia w Czechach, która może się poszczycić dwutorową koleją zębatą, tzw. zębatką Abta. Jej maksymalne wznoszenie wynosi 58 promili i jest najbardziej stromą czeską linią kolejową. Zębatkowy odcinek trasy Tanvald-Kořenov wynosi prawie 7 km, a w 1992 r. Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej nadało mu rangę zabytku kultury. Nie mniej interesujący jest pozostały odcinek trasy długości 5 km z Kořenova do Harrachova, za pomocą mostu o wysokości 26 m przez rzekę Izerę łączy on Góry Izerskie z Karkonoszami i przechodzi w pobliżu granicy z Polską. Łukiem w kształcie podkowy przechodzi malowniczą doliną Izery – „Udoli nadeje” (Dolina nadziei).

Rezerwat przyrody[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat przyrody, regionu Góry Izerskie (CHKO Jzerske hory), stał się rezerwatem w 1968 roku na powierzchni 368 km². Obecnie CHKO Jzerske hory należy do bardzo kontrastowego obszaru. Z jednej strony znajdują się rozległe powierzchnie zatrutych golizn i uszkodzonych lasów, z drugiej strony znajdują się tutaj wyjątkowo wartościowe tereny z zachowanymi naturalnymi zbiorowiskami, zwłaszcza rozległy kompleks bukowy na stokach północnych, resztki świerków klimaksowych oraz unikatowy zbiór wrzosowisk z bogatą florą i fauną. Duża część CHKO to kraina niezalesiona z łąkami i pastwiskami oraz z nowymi budowlami tradycyjnej architektury ludowej. Celem ochrony przyrody jest zachowanie najcenniejszych ekosystemów, a jednocześnie włożenie maksymalnego wysiłku w całkowitą rewitalizację uszkodzonego środowiska naturalnego, z wystarczającym miejscem na życie towarzyskie i gospodarcze miejscowości oraz tolerowanej ekologicznie aktywności sportowej i rekreacyjnej.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Na terenie gminy znajduje się jeden z najbardziej wybitnych ośrodków sportów zimowych w Górach Izerskich – Tanwaldzki Szpiczak.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Rok 1970 1980 1991 2001 2003
Liczba ludności 6 168 7 592 7 055 7 001 6 921

Źródło: Czeski Urząd Statystyczny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2017. www.czso.cz. [dostęp 2017-11-07]. (cz.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]