Tanya Segal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tanya Segal
hebr. טניה סגל
Rabin
Ilustracja
Kraj działania

Polska, Czechy, Izrael

Data i miejsce urodzenia

1957
Moskwa

Rabin Beit Kraków
Okres sprawowania

od stycznia 2009

Rabin Gminy Żydowskiej w Ostrawie
Okres sprawowania

od 2019

Wyznanie

judaizm

Ordynacja

2007

Tanya Segal (ros. Таня Сегал; hebr. טניה סגל; ur. w 1957 w Moskwie; alija do Izraela w 1990) – rabin, reżyser teatralny. Pierwsza w historii Polski kobieta rabin i pierwsza kobieta naczelny rabin gminy żydowskiej w historii Czech. Od stycznia 2009 rabin Beit Kraków. Od 2012 roku współpracuje stale z Gminą Żydowską Wyznaniową w Ostrawie, gdzie od 2019 roku została oficjalnie naczelnym rabinem gminy[1] i z tego tytułu członkiem Rady Federacji Gmin Żydowskich w Czechach[potrzebny przypis]. Obecnie pracuje jednocześnie jako rabin reformowanej społeczności żydowskiej Beit Kraków i rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Ostrawie[1][2].

Od 2008 roku założycielka i reżyser Teatru Żydowskiego w Krakowie - Teatru Midraszowego[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Moskwie, gdzie ukończyła studia na kierunku reżyserii Wyższej Szkole Teatralnej (GITIS)[potrzebny przypis]. W młodości pracowała jako aktorka i piosenkarka, m.in. w Moskiewskim Żydowskim Teatrze Muzycznym. W 1990 wyemigrowała do Izraela[4], gdzie ukończyła studia na wydziale filozoficznym i wydziale Sztuki Teatru Uniwersytetu Tel Awiwu[potrzebny przypis], a później na wyższej szkole rabinackiej - Hebrew Union College w Jerozolimie[5]. Działała tam na polu kultury, wykładała wiedzę o teatrze oraz tłumaczyła książki o tematyce żydowskiej z języka rosyjskiego na hebrajski.

W 1999 wyjechała jako emisariusz do Rygi, gdzie nauczała historii Żydów w Szkole Żydowskiej im. Dubnowa. W 2004 podjęła studia rabinackie na Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion w Jerozolimie. Wiosną 2007 jako studentka przyjechała do Polski w ramach programu „Studenci Rabinaccy”, dzięki wsparciu fundacji Dutch Jewish Humanitarian Fund[6]. Wówczas spędziła z Beit Warszawa trzy miesiące, podczas których prowadziła nabożeństwa, wykłady i odwiedzała inne rozwijające się społeczności w Polsce[6]. 2 listopada 2007 została ordynowana na rabina[5]. W grudniu 2007 przyjechała na stałe do Polski[7].

Ma jednego syna Benyamina (ur. 1988)[4].

Pobyt w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Rabin Tanya Segal pracowała jako rabin stowarzyszony Towarzystwa Kultury Żydowskiej Beit Warszawa od grudnia 2007 do 31 października 2008. Wraz z rabinem Burtem Schumanem prowadziła modlitwy i obchody świąt, nauczała w grupach i indywidualnie, wspomagała szkółkę Beit Sefer Alef i organizowała programy kulturalne[6]. Pomagała również i organizowała obchody szabatów dla grup istniejących w Krakowie, Lublinie i Chełmie[6].

Od 2009 jest rabinem krakowskiej postępowej społeczności żydowskiej Beit Kraków[1], prowadzi postępowe wieczory szabatowe, obchody świąt, wykłady poświęcone judaizmowi oraz kurs konwersji na judaizm.

Teatr Midraszowy[edytuj | edytuj kod]

Rabin Tanya Segal jest założycielką i reżyserem autorskiego Teatr Midraszowego, którego koncepcja oparta jest na jej tezach akademickich napisanych Wydziale Sztuk Teatralnych Uniwersytetu w Tel Awiwie i Wyższej Szkole Rabinackiej (HUC) w Jerozolimie. Teatr Midraszowy - współczesny teatr żydowski w Krakowie, który łączy – w duchu izraelskiej awangardy teatralnej – twórcze studiowanie tradycyjnych tekstów żydowskich i ich sceniczną interpretację[8]. Wraz z grupą krakowskich artystów i członków społeczności żydowskiej w Krakowie stworzyła przedstawienie Melodia Ciszy, które opowiada o symbolicznym znaczeniu historii Ofiarowania Izaaka[8]. Zostało ono wystawione w Muzeum Galicja podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w 2008.

W 2009 wystawiła przedstawienie Tajemnice mojej Babci. Spektakl został oparty na prawdziwych historiach osobistych, midraszu Eicha z Księgi Zohar oraz interakcji z wystawą Śladami Pamięci, zainstalowanej w Muzeum Galicja[9]. Dwie aktorki: Patrycja Zywert i Agnieszka Bala, dwie tożsamości tej samej osoby, próbują uporać się z pomieszaniem polsko-żydowskiej rzeczywistości wypływającej z ich wspomnień[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Nasz Rabin – Raba Tanya Segal | Our Rabbi – Rabbi Tanya Segal, Beit Kraków, 18 września 2019 [dostęp 2021-10-26] (pol.).
  2. Rabinát, kehila-ostrava.cz [dostęp 2021-10-26] (cz.).
  3. Teatr Żydowski w Krakowie – Teatr Midraszowy: O Teatrze, teatr-zydowski.krakow.pl [dostęp 2021-10-26].
  4. a b Vanessa Gera: Poland’s first female rabbi hopes to 'bring Jewish life (ang.). [dostęp 2009-02-05].
  5. a b Five Rabbis Ordained at Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion in Jerusalem (ang.). [dostęp 2009-02-05].
  6. a b c d Historia Beit Warszawa (pol.). [dostęp 2008-12-23].
  7. Tanya Segal, Jewish Women's Archive [dostęp 2021-10-26] (ang.).
  8. a b Midrash Theatre: “Melodia Ciszy” / “Melody of Silence” (pol.). [dostęp 2009-02-05].
  9. a b Nasze wydarzenia podczas Festiwalu (pol.). Beit Kraków, 2009-06-23. [dostęp 2009-08-05].