Tanystrof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tanystrof
Tanystropheus
Meyer, 1852
Okres istnienia: 230 mln lat temu
Tanystrof
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Rząd Prolacertiformes
Rodzina Tanystrophidae
Rodzaj tanystrof
model tanystrofa (Wystawa w galerii handlowej Poznań Plaza)

Tanystropheus, tanystrof – rodzaj gadów żyjących podczas środkowego triasu około 230 milionów lat temu. Miały 6 metrów długości, a wyróżniały się bardzo wydłużoną szyją, która mierzyła 3 metry, czyli tyle ile tułów i ogon razem wzięte. Pomimo tak długiej szyi miały tylko dziesięć kręgów szyjnych. Z powodu takiej budowy często przyjmuje się, że prowadziły wodny lub półwodny tryb życia, zamieszkując blisko brzegu i żywiąc się rybami lub skorupiakami. Jednak budowa ciała Tanystropheus nie wskazuje żeby miały jakiekolwiek cechy adaptacji do takiego trybu życia.

Skamieniałe szczątki znaleziono w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Chinach[1]. Najlepiej poznanym gatunkiem jest Tanystropheus longobardicus. Pozostałe gatunki to T. conspicuus i T. meridensis. Małe tanystrofy żywiły się owadami.

Tanystrof w mediach[edytuj | edytuj kod]

Tanystrof pojawił się w odcinku serialu Powrót dinozaurów. Pokazano go jako potrafiącego odrzucać ogon w chwili zagrożenia, jak czynią to współczesne jaszczurki. Nie ma jednak na to żadnych dowodów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Olivier Rieppel, Da-Yong Jiang, Nicholas C. Fraser, Wei-Cheng Hao, Ryosuke Motani, Yuan-Lin Sun, Zuo-Yu Sun. Tanystropheus cf. T. longobardicus from the early Late Triassic of Guizhou Province, southwestern China. „Journal of Vertebrate Paleontology”. 30 (4), s. 1082-1089, 2010. DOI: 10.1080/02724634.2010.483548 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]