Tapeta (budownictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tapeta ze wzorem kwiatowym (Reiss-Engelhorn-Museen, Mannheim)
William Morris, projekt tapety z liśćmi akantu, 1875

Tapeta – materiał do obicia ścian wnętrza mieszkalnego, wykonany z papieru, tkaniny, skóry lub tworzyw sztucznych[1]. Współcześnie ozdobne, naklejane wykończenie ściany wewnętrznej budynku, najczęściej wykonane z papieru z nadrukowanym lub wytłoczonym wzorem, sprzedawane w rolkach (standardowo pasek tapety ma 53 cm szerokości i ok. 10 m długości).

Obecnie większość tapet posiada wierzchnią warstwę wykonaną z tworzywa. Najczęściej jest to spieniony winyl (polichlorek winylu), co czyni tapetę bardziej odporną na uszkodzenia oraz na zabrudzenie. W zależności od rodzaju winylu i techniki jego nakładania na papier uzyskuje się większą lub mniejszą zmywalność tapety. Niektóre z nich można nawet szorować szczotką. Żywotność tapety wynosi od kilku do ok. 10 lat. Produkowane są także tapety, w których spodnią warstwą jest nie papier, lecz flizelina (tzw. tapety flizelinowe). Tapety flizelinowe są bardziej wytrzymałe niż np. papierowe, oprócz tego potrafią kryć nierówności ściany do 4 mm[2]. Są one w wymiarach standardowych lub dwa razy szersze, to znaczy 1,06 m.

Tapeta z nadrukowaną fotografią (zwykle przedstawiającą krajobraz) to fototapeta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tapety znano w Europie w XVI wieku, a ich znaczący rozwój i rozpowszechnienie miały miejsce w XVIII wieku, pod wpływem tapet sprowadzanych z Chin. Początkowo malowano je ręcznie, od około połowy XVIII wieku wzory odbijano z klocków drzeworytniczych. Pod koniec wieku zastosowano druk maszynowy. Wraz z rozwojem produkcji tapet powstawały ośrodki ich produkcji: we Francji i Anglii (ok. połowy XVIII), Holandii i Niemczech. Wiodącą manufakturą francuską była wytwórnia Réveillon w Paryżu, będąca od 1786 manufakturą królewską. Już od XVIII wieku projektowaniem tapet zajmowali się uznani artyści, tacy jak François Boucher, a potem np. William Morris. Tapety powszechnie stosowano w XIX i XX wieku[3].

Przypisy

  1. Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 157. ISBN 83-85001-89-1.
  2. Bimago.pl: Tapety flizelinowe. [dostęp 2017-04-27].
  3. Historia tapet

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Warszawa 2006.
  • Z. Mączyński, Elementy i detale architektoniczne, Warszawa 2005.