Taramosalata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sałatka z ikry, znana też jako taramosalata
Taramosalata jako jeden ze składników zestawu przekąsek

Taramosalata (nwgr. ταραμοσαλάτα) – tradycyjna grecka pasta z ikry, element kuchni greckiej, często podawana jako przystawka. Jest daniem tradycyjnie postnym przygotowywanym na tzw. Czysty Poniedziałek, czyli pierwszy dzień wielkiego postu. Podawana jest wtedy do lagany – wielkich placków chlebowych pieczonych również specjalnie na ten dzień.

W jej skład wchodzą: osolona ikra (taramas) z karpia lub innych ryb, oskórowany, suchy biały chleb, oliwa, tarta czerwona cebula i sok cytrynowy. Przyrządzana bywa także na bazie ziemniaków (nwgr. taramosalata me patata) zamiast chleba. Wszystkie składniki są dokładnie rozcierane i mieszane, w określonej kolejności i proporcjach. Całość ma konsystencję tłustego kremu o barwie białej lub różowawej. Mocna różowa barwa jest wynikiem dodawania barwników przy produkcji masowej.

Bywa ozdabiana pomidorem, oliwkami, ogórkiem i drobno ciętą natką pietruszki. Często jest serwowana z ćwiartką lub ósemką cytryny, do wyciśnięcia, lub podawana na dużym talerzu (nwgr. piato) w zestawie sałatek i innych przekąsek. Nadaje się też do smarowania kanapek. Jest sprzedawana również w supermarketach, gdzie z reguły jest przechowywana w ladach chłodniczych; wtedy z dodatkiem konserwantów i barwników, z wykorzystaniem tańszego tłuszczu roślinnego. Jest wysokokaloryczna – zawartość tłuszczu wynosi w niej ok. 40%, wobec 6-12% w innych greckich sałatkach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Σοφία Σκούρα, Μεγάλη Ελληνικη Κουζίνα (Sofia Skoura – Wielka kuchnia grecka), Wyd. ΦΥΤΡΑΚΗ 2008, ​ISBN 978-960-535-569-2​.