Przejdź do zawartości

Tarcza strzelecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwie strzały w tarczy strzeleckiej
Tarcza strzelecka w formie sylwetki

Tarcza strzelecka – w najprostszym wykonaniu arkusz papieru z narysowanymi koncentrycznymi okręgami przeznaczony do zawieszenia na strzelnicy (sportowej albo wojskowej lub policyjnej) jako cel, przeznaczony do ostrzelania (przez zawodnika albo żołnierza lub policjanta). Trafienie w taką tarczę zostawia w niej otwory, na podstawie których można ocenić celność strzelania.

Rodzaje tarcz[edytuj | edytuj kod]

Tarcza do strzelania z pistoletu pneumatycznego na dystans 10 m
Tarcza do strzelania z karabinu pneumatycznego na dystans 10 m

Tarcze strzeleckie w łucznictwie i w strzelectwie rzadziej występują w postaci innej, niż wspomniane koncentryczne okręgi lub koła, czasem – w celu poprawienia ich widoczności – są dodatkowo pokolorowane. Przy strzelaniu m.in. z broni myśliwskiej, do ruchomych celów stosuje się w charakterze tarcz różnego rodzaju figury i przedmioty symulujące poruszające się lub pojawiające na krótki czas rzeczywiste cele. W biatlonie używane są specjalne okienka, trafienie w które powoduje strącenie specjalnej zapadki, co ułatwia strzelającemu natychmiastową ocenę celności strzału.

Do celów szkolenia żołnierzy w zależności od rodzaju broni, z której tarcza ma być ostrzeliwana tarcze mają różne konstrukcje. Do strzelań z broni strzeleckiejpistoletów i karabinów – stosuje się tarcze podobne do tarcz sportowych. Często jednak na tarczy zamiast kolorowych kół namalowana jest sylwetka człowieka, a na jej tle narysowane są okręgi lub elipsy określające punktowane obszary trafienia. Tarcze przeznaczone do szkolenia żołnierzy mają najwyżej punktowane (najmniejsze) koło w okolicy twarzy, szyi lub piersi namalowanej sylwetki, a do szkolenia policjantów – częściej w okolicy kolan. Niektóre wojskowe tarcze strzeleckie składają się z samej sylwetki człowieka, a celem strzelającego jest trafienie w dowolny punkt takiej figury.

Do strzelań artyleryjskich i czołgowych tarcze mają znacznie większe rozmiary, symbolizują sylwetkę pojazdu (czołgu, transportera, samochodu lub śmigłowca) i nie mają narysowanych żadnych okręgów. Często wykonane są z tektury lub sklejki. Trafienie pociskiem armatnim w taką tarczę zostawia w niej duży otwór albo nawet niszczy ją całkowicie.