Targ Sienny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gdansk COA.svg Gdańsk
plac Targ Sienny
Śródmieście
Targ Sienny w Gdańsku.JPG
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
plac  Targ Sienny
plac Targ Sienny
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
plac  Targ Sienny
plac Targ Sienny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac  Targ Sienny
plac Targ Sienny
Ziemia54°21′00,5″N 18°38′40,8″E/54,350140 18,644670

Targ Sienny (niem. Heumarkt, kaszb. Sanowé Targòwiszcze[1]) – plac w Gdańsku. Jeden z historycznych targów Gdańska. Znajduje się w dzielnicy Śródmieście.

2 czerwca 2015 przy placu wmurowano kamień węgielny pod budowę ogromnego kompleksu handlowo-usługowego Forum Gdańsk (pierwotnie przewidywano nazwę Forum Radunia), zajmującego obszar 6 ha, na którym powstaną budynki o łącznej powierzchni 62 tys. m kw. z kinami, sklepami i lokalami gastronomicznymi. Budowa kompleksu, wraz z przebudową układu drogowego w centrum miasta (budową ul. Nowe Podwale Grodzkie), przykryciem betonową płytą wykopu kolejowego między stacjami Gdańsk Główny i Gdańsk Śródmieście, gdzie powstanie kilkupoziomowy, ogólnodostępny parking na 1100 pojazdów, oraz stworzeniem Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, ma zakończyć się pod koniec 2017 roku i kosztować ok. 800 mln zł[2]. Przewidywane zakończenie budowy już w momencie jej rozpoczęcia uległo przesunięciu o rok - planowane Forum Radunia miało zostać zbudowane do końca 2016[3][4]. Inwestorem jest Multi Poland (część holenderskiej firmy Multi Corporation), a wykonawcami Warbud (obiekty kubaturowe) oraz Doraco (część drogowa). 44 proc. powierzchni kompleksu ma zajmować ogólnodostępna przestrzeń miejska[5].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Targ Sienny od północy przylega do Targu Rakowego, od wschodu do ul. Okopowej, od zachodu jest ograniczony linią kolejową nr 9, a od południa Al. Armii Krajowej.

Przez środek Targu Rakowego przepływa Kanał Raduni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kasztanowiec zwyczajny przy kanale Raduni.

Targ był położony poza wałami miejskimi. Niegdyś był zwany Targiem Końskim (Pferdemarkt) i Targiem Wołowym (Ochsenmarkt), z racji odbywającego się w tym miejscu od połowy XVIII wieku handlu tymi zwierzętami. W 1866 otrzymał obecną nazwę, związaną z sianem składowanym tu na potrzeby zwierząt przeznaczonych na handel.

Od 1945 do 1990 Targ nosił nazwę Plac 1 Maja. Do końca czerwca 2015 znajdowała się na nim pętla autobusowa.

Targ Sienny, 1895

W latach 1949-1956 planowano zbudować na targu dominujący bryłą dom kultury[6].

W 1990 roku jedno z drzew rosnących nad kanałem Raduni - kasztanowiec zwyczajny o obwodzie 360 cm uznano pomnikiem przyrody[7].

Poprzednie nazwy[edytuj | edytuj kod]

  • Ochsenmarkt
  • Pferdemarkt
  • Heumarkt
  • Plac 1 Maja

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]