Targi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stoisko Małopolski, promujące regionalne produkty kulinarne podczas 21. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA 2013 w Krakowie

Targi – tradycyjnie rodzaj wystawy, ekspozycji towarów na arenie międzynarodowej lub krajowej, połączonej ze sprzedażą. Obecnie pojmowane jako wydarzenia targowe – narzędzie marketingu bezpośredniego (twarzą w twarz), służące budowaniu relacji z dotychczasowymi i potencjalnymi kontrahentami. Ekspozycja targowa jest tylko jednym z elementów tworzących targi. Inne elementy wydarzenia targowego to m.in. eventy, matchmaking, konferencje i seminaria. Obserwuje się wysoką specjalizację wydarzeń targowych, koncentrację na określonych sektorach rynku. Coraz wyraźniej następuje także podział na targi typu business-to-business oraz business-to-costumer.

Targi to także określenie na zespół infrastruktury, tj. hal, biur i zaplecza organizacyjnego. Największym kompleksem tego typu w Polsce są Międzynarodowe Targi Poznańskie, skupiające ponad 50% powierzchni wystawienniczej kraju oraz ponad 60% wystawców krajowych.

Największymi terenami targowymi w Europie dysponują Targi Frankfurt – jest to 578.000 m² powierzchni targowej w halach i na otwartym powietrzu. Na targach frankfurckich wystawia się corocznie ok. 64000 wystawców, a ekspozycje oglądane są przez ponad 4 mln. odwiedzających.

Targi internetowe (e-targi)[edytuj | edytuj kod]

W obecnym czasie w świadomości społecznej targi kojarzone są z wydarzeniem mającym na celu rozpromowanie różnego rodzaju firm, marek oraz oferowanych przez nich usług i przedmiotów. Dotychczas targi znane były ze swej fizycznej formy. Najczęściej odbywały się w wielkich halach wypełnionych stoiskami. Od pewnego czasu coraz więcej słyszy się o targach internetowych. Jak sama nazwa na to wskazuje, jest to próba przeniesienia kolejnego wydarzenia do wirtualnego świata Internetu.

W obecnych czasach Internet zdaje się być kopalnią pieniędzy, o czym przekonało się wielu inwestorów. Jest to także najszybszy sposób zdobycia informacji. Najprawdopodobniej te walory oraz wciąż rosnąca liczba użytkowników Internetu zadecydowały o podjęciu decyzji stworzenia targów w Internecie. Daje to nieograniczone możliwości pod względem liczba wystawców, gdyż nie ogranicza ich wielkość stoisk oraz hali. Jednak rezygnacja z wystawienia fizycznych przykładów produktów oraz poczęstunków, które zawsze miały na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów, może być ryzykowna. Mimo to liczba stron oferujących na swoich łamach targi rośnie. Niektóre firmy ograniczają się do prezentowania firm z określonych branż, jednak najlepiej rozwijają się targi wielobranżowe. Ze względu na różnorodność tematyki i branż wystawców użytkowników zdobywają zarówno w świecie biznesu, jak i w prywatnych domostwach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]