Tarka (narzędzie kuchenne)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykładowa tarka

Tarka – narzędzie kuchenne służące do rozdrabniania pokarmu przez pocieranie. Ma zwykle postać metalowej kraty wyposażonej w różnej wielkości otwory o ostrych[1] brzegach, pozwalającej rozdrabniać pokarm na większe lub mniejsze wiórki[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tarki są zazwyczaj wykonane z metalu, rzadziej z tworzywa sztucznego lub ceramiki, i mają różne rozmiary szczelin, dzięki czemu można trzeć różne rodzaje produktów takich jak ser, warzywa, jajka na twardo czy ziemniaki[3]. Tarcia dokonuje się dociskając żywność do tarki i przesuwając ją w górę i w dół. Tarki występują w wielu różnych kształtach, w tym tradycyjna tarka pudełkowa i tarka płaska[4].

Współcześnie istnieją też tarki oraz szatkownice elektryczne z wymiennymi ostrzami[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Narzędzia podobne do tarek istniały już w czasach starożytnych i są odnajdywane przez archeologów. Najstarsze z nich pochodzą z IX wieku p.n.e.[6] Za wynalazcę współczesnej tarki uchodzi François Boullier, który we Francji w XVI wieku opracował narzędzie z cyny służące do rozdrabniania sera[7]. W tym samym czasie na terenie Anglii Isaac Hunt opracował niezależnie własną wersję tarki do sera[8]. Oba te wynalazki szybko zostały jednak zapomniane.

W dwudziestoleciu międzywojennym Jeffery Taylor, właściciel sklepu z serami w Filadelfii w USA, opracował własną tarkę, wzorowaną na wynalazku Boulliera. W swoim prototypie użył metalowego odpływu prysznicowego, ostrząc otwory pilnikiem. Zaczął sprzedawać narzędzie w swoim sklepie osiągając sukces w sprzedaży. Z czasem jego wynalazek się upowszechnił[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać tarka [w:] Słownik języka polskiego PWN [online] [dostęp 2022-08-26].
  2. Kuchnia Polska, wyd. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 1985. s. 37.
  3. a b https://kingsriverlife.com/05/02/kitchen-collectibles-choppers-graters-and-slicers-oh-my/.
  4. https://tenrandomfacts.com/grater/.
  5. https://www.polkas.pl/Pl/oferta/elektryczne-szatkownice-do-warzyw/1/
  6. Marina Krapf: Eisenzeitliche (Käse-)Reiben in Gräbern, Heiligtümern und Siedlungen. In: Archäologisches Korrespondenzblatt. Heft 4, Nr. 39, 2009.
  7. https://greedhead.net/who-invented-grater-shredder/.
  8. https://www.thinktasty.com/graters-for-cheese-and-so-much-more/.