Tarkan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tarkan
Ilustracja
Tarkan (2011)
Imię i nazwisko Hüsamettin Tarkan Tevetoğlu
Data i miejsce urodzenia 17 października 1972
Alzey
Pochodzenie Turcja
Gatunki pop, folk, pop-rock, dance-pop, adult contemporary
Zawód piosenkarz
Aktywność od 1991
Wydawnictwo Hitt Musik Production, DMC
Powiązania Sezen Aksu, Ozan Çolakoğlu
Strona internetowa

Tarkan, właśc. Hüsamettin Tarkan Tevetoğlu[1][2] (ur. 17 października 1972 w Alzey) – turecki piosenkarz popowy urodzony w Niemczech, często nazywany „królem tureckiej muzyki pop”. Największą popularność przyniósł mu przebój „Şımarık” z 1997[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lat[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w zachodnioniemieckim mieście Alzey. Jest synem Alego i Neşe Tevetoğlu, tureckich imigrantów, którzy przybyli do Niemiec Zachodnich[4]. Kiedy jego matka była w ciąży, miała wypadek samochodowy, po którym zapadła w śpiączkę. Niemieccy lekarze zalecali kobiecie poddanie się aborcji z powodu prawdopodobieństwa uszkodzenia płodu, jednak ta zdecydowała się na urodzenie dziecko[5]. Imię Tarkana pochodzi od tytułu starożytnych tureckich królów z ludu Chazarów[6].

Ma rodzoną siostrę Handan i brata Hakana, a także trójkę przyrodniego rodzeństwa: brata Adnana oraz siostry Gülay i Nuray z pierwszego małżeństwa matki[7].

W 1986, gdy Tarkan miał trzynaście lat, wrócił z rodziną do Turcji. Po powrocie do kraju rozpoczął naukę w liceum w Karamürsel w klasie tureckiej muzyki klasycznej. Cztery lata później zaczął studia na Üsküdar Musiki Cemiyeti Academy w Stambule[8].

W 1995 ojciec Tarkana zmarł na atak serca, mając 49 lat, i został pochowany w swojej rodzinnej wiosce Rüzgarlı Köy[5]. Dwa lata po śmierci mężczyzny matka Tarkana ponownie wyszła za mąż i wzięła ślub z architektem Seyhunem Kahramanem[9].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

1992-93: Yine sensiz[edytuj | edytuj kod]

Żeby zarobić na utrzymanie podczas studiów w Stambule, pracował m.in. jako piosenkarz podczas przyjęć weselnych[8]. W tym czasie mieszkał razem z Alpayem Aydinem, który chciał zostać jego menedżerem. Rodzina Tarkana nie chciała jednak, żeby ich syn był pod opieką zadeklarowanego geja[5]. Na początku lat 90. Aydin wysłał kasetę z pierwszymi utworami Tarkana do Mehmeta Söğütoğlu, szefa wytwórni İstanbul Plak, który po przesłuchaniu płyty zaproponował debiutantowi współpracę i podpisanie kontraktu płytowego[10].

W grudniu 1992 Tarkan wydał swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Yine sensiz, którego producentem był Ozan Çolakoğlu[11]. Płyta spotkała się z pozytywnymi recenzjami krytyków muzycznych i zapewniła piosenkarzowi rozpoznawalność w kraju[7]. W czerwcu 1993 wydał reedycję albumu, która osiągnęła wynik ponad 600 tys. sprzedanych egzemplarzy oraz kolejne 400 tys. pirackich kopii[12].

1994-95: Aacayipsin i konflikt z Ahmetem Sanem[edytuj | edytuj kod]

W 1994 wystąpił w reklamie płatków śniadaniowych Doritos[13]. W trakcie nagrywania materiału na drugą płytę zmienił menedżera, który został Ahmet San[5]. W maju zaprezentował album pt. Aacayipsin[14], który promował m.in. singlem „Hepsi senin mi? (Şıkıdım, şıkıdım)”, napisanym przez producentkę muzyczną i piosenkarkę Sezen Aksu[15]. Album osiągnął wynik ponad 450 tys. sprzedanych kopii zaledwie w dziesięć dni po premierze[12], ostatecznie został sprzedany w ponad dwóch milionach egzemplarzy[16]. Po wydaniu krążka piosenkarz zyskał jeszcze większe grono fanów, zaś w Turcji rozpoczęła się tzw. „tarkanomania”. W 1995 w Niemczech ukazała się reedycja krążka wzbogacona o trzy dodatkowe utwory[16].

Portret Tarkana wykonany w 1996

W 1994 podczas transmisji „na żywo” specjalnego programu transmitowanego z okazji kolejnej rocznicy prywatnej stacji telewizyjnej ATV, Tarkan wypowiedział zdanie „Çişim var, ağabey” (pol. Muszę się wysikać), co spotkało się z krytyką ze strony telewidzów. Pod koniec roku, aby uniknąć służby wojskowej, wyjechał do Nowego Jorku, gdzie zaczął naukę języka angielskiego na Baruch College na Manhattanie[17], którego ostatecznie nie ukończył[18][19]. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych poznał Ahmeta Ertegüna, przedstawiciela tureckiej filii wytwórni Atlantic Records, z którym podpisał kontrakt płytowy[20], a także nakręcił teledysk do utworu „Dön bebeğim”, w którym zagrał razem z amerykańską modelką Chrisą. Podczas kręcenia klipu para odegrała m.in. sceny erotyczne, które nie pojawiły się jednak w ostatecznej wersji wideo[21].

W tym samym czasie pracował nad swoim pierwszym anglojęzycznym albumem studyjnym, na potrzeby którego nagrał m.in. anglojęzyczną wersję singla „Hepsi senin mi?”. Prawa do piosenki uzyskał jego ówczesny menedżer Ahmet San, który później miał przekonać go do przekazania praw wydawniczych i podpisania umowy z wytwórnią Jonathan Records, którą założył razem ze swoim francuskim kolegą Charlesem Ibguim. Kontrakt uniemożliwiał jednak wydanie jakiejkolwiek płyty Tarkana bez zgody wytwórni. Działania nie spodobały się Tarkanowi, który w burzliwej atmosferze zakończył współpracę z Sanem[22], oskarżając go publicznie m.in. o blokowanie działań artystycznych i oszustwa finansowe[23]. Wcześniej jednak wrócił do Turcji, gdzie został powitany na lotnisku przez pięć tys. fanów, a później wziął udział w nagraniu jednego z programów telewizyjnych, w którym zaśpiewał kilka tradycyjnych piosenek. W tym samym roku wyruszył w trasę koncertową po Turcji i Europie, podczas której promował swój nowy album studyjny. Podczas koncertu sylwestrowego z 31 grudnia na 1 stycznia 1996 zaprezentował nowy singiel „Yeni yil”[19].

1997-1999: Ölürüm sana i przebój „Şımarık”[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1997 wydał swój kolejny album studyjny zatytułowany Ölürüm sana, nad którą ponownie współpracował z Aksu oraz Çolakoğlu[24]. Płyta uzyskała wynik ponad czterech milionów sprzedanych egzemplarzy, w tym ok. miliona zamówionych w okresie przedsprzedaży[25] i został drugim najczęściej kupowanych krążkiem w historii tureckiego rynku muzycznego[26]. Głównym singlem promującym płytę został utwór „Şımarık[27], który zyskał ogromną popularność w kraju i w Europie, trafiając na pierwsze miejsce listy przebojów m.in. w Szwajcarii, Holandii, Francji, Niemczech oraz Belgii. Piosenka stała się największym przebojem w dorobku piosenkarza. W tym samym roku Tarkan otrzymał statuetkę złotego dysku podczas wyręczenia Cannes Midem Awards, został także pierwszym artystą o tureckich korzeniach, którego płyta została sprzedana we Francji w ponad półmilionowym nakładzie[20].

W 1998 użyczył głosu Herkulesowi w tureckiej wersji językowej filmu animowanego pt. Herkules[19], a także wydał na rynku europejskim album kompilacyjny, zatytułowany po prostu Tarkan, na którym znalazły się najpopularniejsze piosenki z jego trzech płyt[28]. Krążek promowany był przez single „Şıkıdım”[29] i „Bu gece”[30]. W tym czasie Tarkan wyruszył w trasę koncertową po Europie, w ramach której zagrał łącznie osiemnaście koncertów w siedemnastu europejskich krajach. Po zakończeniu obowiązkowej służby wojskowej, oddalonej wcześniej z powodu studiów w Nowym Jorku, Tarkan wyjechał także do Ameryki Łacińskiej, gdzie zagrał koncerty m.in. w Meksyku i Argentynie. W maju 1999 odebrał World Music Award w Maroku, a w 2000 wydał składankę przebojów pt. Tarkan na amerykańskim rynku[31], która uzyskał status platynowej płyty w Meksyku oraz złotej płyty w Kolumbii[32].

W tym samym czasie wdał się w konflikt ze swoją wieloletnią przyjaciółką Aksu, który dotyczył praw autorskich do przeboju „Şımarık”, w efekcie czego anglojęzyczna wersja piosenki nigdy nie została opublikowana. Jak przyznał piosenkarz w jednym z wywiadów w 2006, w spisie autorów widnieją trzy osoby (tj. Aksu, Tarkan i Çolakoğlu), co zostało zrobione bez zgody piosenkarki, będącej jedyną autorką utworu. Spór spowodował zakończenie współpracy oraz przyjaźni między artystami[33]. W tym czasie Aksu przyznała prawa do utworu innym wykonawcom, w tym m.in. australijskiej piosenkarce Holly Valance.

1999-2000: Służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W 1999 musiał poddać się obowiązkowej służbie wojskowej, która oddalana była od 1995. Ostateczny termin odbycia służby minął w 1998, jednak z powodu zobowiązań związanych z kontraktem płytowym nie wrócił on do kraju. W tym czasie media spekulowany, czy piosenkarz nie powinien zostać uznany za dezertera i pozbawiony obywatelstwa. Sprawę podjęto wówczas nawet w tureckim parlamencie[34]. Po trzęsieniu ziemi w Gölcük w sierpniu 1999, ustawodawca zdecydował, że Tarkan będzie mógł odbyć jedynie 28 dni służby w zamian za wpłacenie 16 tysięcy dolarów na ofiary katastrofy[17].

W 2000 wrócił do Turcji, gdzie dokończył służbę. Przed wstąpieniem do armii zagrał specjalny koncert w Stambule, podczas którego zebrał pieniądze przekazane ofiarom trzęsienia ziemi.

2001-02: Karma[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2001 został pierwszym ambasadorem marki Pepsi w Turcji, zaś w marcu wziął udział w pokazie mody w Paryżu[35]. W tym czasie wydał także dwa nowe single – „Kuzu Kuzu”[36] i „Hüp”[37]. Teledysk do drugiego utworu był najdroższym w historii klipem nakręconym przez tureckiego artystę i miał kosztować ponad 100 tys. dolarów dzięki wsparciu finansowemu firmy Pepsi. Klip spotkał się z krytyką niektórych odbiorców, którzy uznali go za „pornograficzny”[38]. Obie piosenki zapowiadały nowy album studyjny piosenkarza zatytułowany Karma, który został wydany w lipcu tego samego roku[39]. Płyta została wyprodukowana w Los Angeles, Nowym Jorku, Egipcie i w Europie[40]. W tym czasie Tarkan zmienił nieco styl ubierania się oraz tworzenia muzyki. W tym czasie poznał Michaela Langa, współorganizatora festiwalu w Woodstocku, który został jego międzynarodowym menedżerem.

W 2001 dziennikarz N Aysun Yüksel wydał książkę pt. Tarkan – Yıldız Olgusu (pol. Tarkan – Anatomia Gwiazdy), która została jednak wycofana ze sprzedaży po podaniu autora do sądu przez Süheyla Ataya, prawnika piosenkarza. Zgodnie z decyzją sądu, książka zawierała prywatne informacje artysty oraz jego zdjęcia objęte prawami autorskimi, a także wpływała negatywnie na jego dobre imię[41]. W tym samym czasie Tarkan zerwał umowę z firmą Pepsi oraz podpisał kontrakt sponsorski z siecią telekomunikacyjną Turkcell[35].

W 2002 opublikował nowy singiel „Özgürlük İçimizde”[42], który został wybrany na oficjalny hymn tureckiej drużyny piłkarskiej na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej organizowane w Korei Południowej i Japonii. Piosenkarz został także maskotką kraju podczas imprezy[35].

2003-04: Dudu[edytuj | edytuj kod]

Latem 2003 wydał EP-kę zatytułowaną Dudu, na której znalazło się pięć piosenek oraz pięć remiksów[43]. Płyta została pierwszym krążkiem wydanym nakładem jego własnej firmy producenckiej HITT Music, pod szyldem której wydał wcześniej single „Özgürlük İçimizde” i „Bir oluruz yolunda”[44]. Tytułowy utwór z płyty zapewnił Tarkanowi tytuł „utworu roku” w Rosji. W tym samym roku zakończył współpracę sponsorską z Turkcell i podpisał umowę z dystrybutorem ropy naftowej OPET[35].

Na początku 2004 wypuścił własną linię perfum sygnowaną jego imieniem[45]. Kosmetyki nie spotkały się z dużym zainteresowaniem, sam piosenkarz nie był zadowolony ze stworzonego zapachu i nie angażował się w promocję perfum[46].

W lipcu zagrał gościnnie na 11. Tureckim Festiwalu Miłości, Pokoju i Przyjaźni[35].

2005-06: Come Closer[edytuj | edytuj kod]

Tarkan w 2006

W 2005 ogłosił, że po wielu latach oczekiwania na rynku ukaże się jego debiutancki anglojęzyczny album studyjny. W lipcu do sieci nielegalnie trafił anglojęzyczny singiel artysty – „Shh... (I Wanna Hear Love Speak)”, który był rozsyłany przez DJ-a jednego z tureckiech rozgłośni radiowych[47]. Jak miał przyznać sam DJ, utwór został skradziony ze studia nagraniowego w Stanach Zjednoczonych przez jednego z producentów piosenkarza. Niedługo później do Internetu wyciekły dwa kolejne utwory: „If You (Let Me See You Bounce)” i „Action/Shout”. W tym samym czasie pojawiły się pogłoski, jakoby artysta ponownie nawiązał współpracę z Aksu i napisał z nią utwór „Deniz” na swoją nową, tureckojęzyczną płytę pt. Kudurmuyorum[48].

W październiku opublikował pierwszy singiel z płyty – „Bounce”[49], zaś w kwietniu 2006 wydał płytę zatytułowaną Come Closer, nad którą piosenkarz współpracował z takimi autorami utworów, jak m.in. Lester Mendez i Brian Kierulf, a także z Wyclefem Jeanem, który pojawił się gościnnie w utworze „Aman Aman”[50]. W sierpniu ukazał się drugi singiel z płyty – „Start a Fire”, który został zremiksowany przez tureckiego DJ-a Mousse’a T.[51]. Album nie osiągnął dużego sukcesu komercyjnego i został sprzedany jedynie w ok. 110 tys. egzemplarzach w Turcji[52].

2007-08: Metamorfoz[edytuj | edytuj kod]

Tarkan podczas koncertu w 2007

25 grudnia 2007 ukazała się nowa płyta Tarkana zatytułowana Metamorfoz, na której znalazły się utwory napisanego przez niego samego oraz Çolakoğlu[53]. Płyta osiągnęła wynik ponad 300 tys. sprzedanych kopii w ciągu pierwszych dwóch tygodni od premiery[54][55]. 31 grudnia wystąpił na koncercie noworocznym transmitowanym przez telewizję TRT, a jego występ był trzecią najczęściej oglądaną częścią imprezy[56], dzięki czemu stacja zarobiła ok. jednego miliona lir tureckich[57].

Na początku stycznia 2008 wziął udział w konferencji prasowej nowego serwisu muzycznego TTNetMüzik zapewniającego legalny dostęp do muzyki w wersji cyfrowej[58]. Twórczość piosenkarza uzyskała największą liczbę pobrań w serwisie: ok. 100 tys. na ponad dwa miliony plików ściągniętych w ciągu pół roku były to utwory Tarkana.

14 lutego miał odebrać od Tureckiego Instytutu Patentowego nagrodę „Złotej Marki” wręczaną przez premiera Turcji, jednak nie przyjął jej z powodu wyjazdu do Nowego Jorku razem ze swoją partnerką. Zamiast niego statuetkę dostała aktorka i piosenkarka Hülya Avşar[59].

2009-12: Adımı kalbine yaz[edytuj | edytuj kod]

W maju 2010 opublikował swój nowy singiel „Sevdanın son vuruşu”[60]. Utwór zapowiadał jego ósmą płytę studyjną zatytułowaną Adımı kalbine yaz, która ukazała się pod koniec lipca tego samego roku[61].

Na początku stycznia 2012 wydał swój nowy utwór „Kara toprak”[62], a także napisał i zaśpiewał piosenkę „Aşk gitti bizden” z debiutanckiej płyty studyjnej swojego wieloletniego producenta Ozana Çolakoğlu zatytułowanej 01[63].

Od 2013: Współpraca z tureckimi artystami[edytuj | edytuj kod]

W 2013 napisał utwory dla kilku tureckich wykonawców: „İnci tanem” dla Vasilisa Saleasa[64], „Hep bana” dla Emel Sayin[65] i „Unutmamalı” dla Taksim Trio[66]. W 2014 napisał utwór „Hop de” dla tureckiego piosenkarza İskendera Paydaşa[67] promującą jego drugą płytę studyjną zatytułowaną Zamansız şarkılar II[68]. Pod koniec lipca 2015 premierę miał singiel „Bir parmak bal”, który został napisany przez Tarkana dla piosenkarki Sibel Can[69].

Wizerunek[edytuj | edytuj kod]

Tarkan podczas koncertu w 2010

Ma 1,73 metra wzrostu[70]. Na początku swojej kariery, tj. w latach 90., uchodził za jednego z najbardziej kontrowersyjnych tureckich wykonawców: był jednym z pierwszych współcześnie działających artystów, który nosił kolczyki, a na koncertach często rozbierał się[5]. W jednym z wywiadów wyznał, że jest „jednocześnie męski i żeński”, porównując się tym samym do takich artystów, jak m.in. Ricky Martin, Michael Jackson i Elvis Presley[70]. Był również pierwszym mężczyzną, który pojawił się na okładce tureckiego wydania magazynu Cosmopolitan[71][72]. Niedługo później wystąpił też w półrozbieranej sesji zdjęciowej dla magazynu Hafta sonu[73], co zbiegło się z promocją jego drugiej płyty studyjnej zatytułowanej Acayipsin[74].

Tarkan czasem prezentował swój seksualny wizerunek również w teledyskach. W klipie do singla „Hepsi senin mi? (Şıkıdım, şıkıdım)”, jednej z piosenek z płyty Acayipsin, wystąpił bez koszulki[5], zaś w teledysku do utworu „Şeytan azapta” pokazane były sceny rozbierania go przez fanki podczas jednego z jego koncertów[16].

W 1997 zastrzegł swoje imię jako znak firmowy[35]. W 2001 zmienił nieco wizerunek sceniczny, zmienił m.in. styl ubierania się i zapuścił włosy[35].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Tarkan podczas koncertu w 2011

W 1994 spotykał się z Elif Dagdeviren, jedną z ówczesnych redaktorek tureckiego wydania magazynu Cosmopolitan. Para rozstała się po wyjeździe piosenkarza do Nowego Jorku. Podczas pobytu w Ameryce artysta spotykał się z jedną z tamtejszych modelek[19], zaś podczas pobytu we Francji w latach 1997-98 chodził z Asią, algierską modelką szwajcarskiego pochodzenia[35].

W 2002 zaczął spotykać się z prawniczką Bilge Öztürk, z którą siedem lat później rozstał się w dobrych relacjach[75].

Jak sam przyznał w jednych z wywiadów udzielonych w 2006, instytucja małżeństwa jest dla niego „przestarzała”, a ślub mógłby wziąć jedynie dla dobra swoich przyszłych dzieci[76]. 29 kwietnia 2016 w swojej willi w Stambule poślubił Pinar Dilek (ur. w 1986 w Niemczech), córkę tureckich emigrantów.

Tarkan ma swoją posiadłość we wsi Polonezköy w prowincji Stambuł, gdzie hoduje owoce i utrzymuje zwierzęta[77], a także mieszkanie w nowojorskim Murray Hill na Manhattanie, które warte jest ok. pięciu milionów dolarów[78]. Jest także właścicielem wielu innych nieruchomości, w tym posiadłości w Kolonii (Niemcy).

Dyskusje o orientacji seksualnej[edytuj | edytuj kod]

Tarkan w 2011

Tarkan nie lubi rozmawiać o swoim życiu prywatnym. Jednym z powodów niechęci do rozmów są częste dyskusje na temat jego orientacji seksualnej oraz podejrzenia o jego homoseksualizm[79][80], pomimo wielokrotnych zaprzeczeń samego piosenkarza[70].

W 2001 w mediach pojawiły się doniesienia, jakoby był gejem, po tym, gdy zrobiono mu zdjęcia z innym mężczyzną, na plaży nudystów. Zdjęcia zdobył pracownik nowojorskiego biura przeprowadzkowego, kiedy pomagał piosenkarzowi w przenoszeniu mebli do nowego mieszkania. Mężczyzna szantażował Tarkana i domagał się od niego pieniędzy w zamian za niewysłanie fotografii prasie. Artysta odmówił, a zdjęcia obiegły tureckie media. Tarkan wyznał wówczas: „To jest moje życie. To moja prywatność. Nie żałuję niczego, co zrobiłem”[81].

Temat homoseksualności Tarkana podsycany był także m.in. przez Alpaya Aydina, jego byłego współlokatora i menedżera, który kilkukrotnie sugerował, jakoby między nimi doszło do gejowskich relacji[82]. Spekulacje wokół orientacji seksualnej wywołało także rozstanie piosenkarza z Elif Dagdeviren, jedną z ówczesnych redaktorek tureckiego wydania magazynu Cosmopolitan, z którą chodził w 1994 i dla której napisał piosenkę „İnci tanem” na wyjeździe do Nowego Jorku. Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych okazała się powodem rozstania pary w tym samym roku[5].

W 2001 pozwał do sądu Mehmeta Gula, który wyznał: lubiłbym Tarkana bardziej, gdyby ten nie był gejem[35].

Problemy z prawem[edytuj | edytuj kod]

W 2010 został zatrzymany podczas policyjnej obławy w Stambule, piosenkarzowi postawiono zarzut posiadania narkotyków[83]. Podczas przesłuchania, Tarkan przyznał się do używania kokainy, ponadto policja znalazła w jego wiejskiej posiadłości niewielkie ilości haszyszu[83].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Yine sensiz (1992)
 • Aacayipsin (1995)
 • Ölürüm sana (1997)
 • Tarkan (1999)
 • Karma (2001)
 • Dudu (2003)
 • Come Closer (2006)
 • Metamorfoz (2007)
 • Adımı Kalbine Yaz (2010)
 • Ahde Vefa (2016)
 • 10 (2017)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ünlülerin ve gerçek isimleri (tur.). www.yenialanya.com, 2009-09-29. [dostęp 2015-11-01].
 2. Ali Yıldırım: Tarkan News Coverage in Brief (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2009-09-29. [dostęp 2015-11-01].
 3. Jessica Chacko: Turk Prince of Pop (ang.). www.hillsdalesites.org, 2004-11-11. [dostęp 2015-11-01].
 4. Tarkan'ın dedesi teşkilatçıydı (tur.). W: Sabah [on-line]. www.sabah.com.tr, 2007-07-15. [dostęp 2015-11-01].
 5. a b c d e f g Ali Yıldırım: Making Moves: A Tarkan Documentary // Chapter 1: A Sun Rises (1972-1994) (ang.). www.tarkandocumentary.blogspot.com. [dostęp 2015-11-02].
 6. Ali Yıldırım: Theories of Relativity (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2005-12-29. [dostęp 2015-11-01].
 7. a b Star olan çocuk (tur.). www.milliyet.com.tr, 2000-01-09. [dostęp 2015-11-01].
 8. a b Ali Yıldırım: A Sun Rises in the East (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2004-05-13. [dostęp 2015-11-02].
 9. Annesini evlendirdi (tur.). www.hurriyet.com.tr, 1997-12-12. [dostęp 2015-11-01].
 10. Tarkan: From the stage to the barracks (ang.). W: Turkish Daily News [on-line]. www.turkishdailynews.com.tr, 2000-01-16. [dostęp 2015-11-01].
 11. Tarkan – Yine Sensiz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 12. a b David Sinclair: Global Music Pulse: The Latest Music News from All Around the World (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 1994-06-18. [dostęp 2015-11-01].
 13. Tarkan'lı Doritos Panço Reklamı 1994 (tur.). www.youtube.com. [dostęp 2015-11-01].
 14. Tarkan – Aacayipsin (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 15. Tarkan – Hepsi Senin Mi? (Şıkıdım, Şıkıdım) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 16. a b c Tarkan: Acayipsin (Oh – You're Something Else) (ang.). www.tarkantr.blogspot.com. [dostęp 2015-11-01].
 17. a b David Segal: Pop Music's Young Turk (ang.). W: The Washington Post [on-line]. www.washingtonpost.com, 2001-11-18. [dostęp 2015-11-01].
 18. Ten Things on Tarkan: Did You Know...? (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.co.uk, 2013-07-24. [dostęp 2015-11-01].
 19. a b c d Ali Yıldırım: Making Moves: A Tarkan Documentary // Chapter 2: Prince of Pop (1995-2000) (ang.). www.tarkandocumentary.blogspot.com. [dostęp 2015-11-02].
 20. a b Tarkan finds his moves take him across borders (ang.). W: CNN [on-line]. www.edition.cnn.com, 1999-08-09. [dostęp 2015-11-01].
 21. Tarkan's Shock Scene (ang.). www.tarkantr.blogspot.com, 1998-06-20. [dostęp 2015-11-01].
 22. Ali Yıldırım: Tarkan's Long Hello (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2005-05-31. [dostęp 2015-11-01].
 23. Ahmet San Destroyed my American dream (ang.). www.tarkantr.blogspot.co.uk, 1998-02-08. [dostęp 2015-11-01].
 24. Tarkan – Ölürüm Sana (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 25. Global Music Pulse: The Latest Music News from Around the Planet // 9 Aug 1997 (ang.). W: Billboard [on-line]. www.billboard.com, 1997-08-09. [dostęp 2015-11-01].
 26. Tarkan: Ölürüm Sana (I'd Die For You) (ang.). www.tarkantr.blogspot.com/. [dostęp 2015-11-01].
 27. Tarkan – Simarik (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 28. Tarkan – Tarkan (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 29. Tarkan – Şıkıdım (Hepsi Senin Mi?) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 30. Tarkan – Bu Gece (Kir Zincirlerini) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 31. Tarkan – Tarkan (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 32. Ali Yıldırım: Reader Requests (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2006-11-29. [dostęp 2015-11-01].
 33. Ali Yıldırım: Tarkan Confesses (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2006-03-30. [dostęp 2015-11-01].
 34. [http://web.archive.org/web/20160305091132/http://www.milliyet.com.tr/ekler/gazete_pazar/981108/haber/hab2.html Tarkan Fransa ve Belçika'da pop listelerinde hýzla yükseliyor] (tur.). www.milliyet.com.tr, 1998-11-08. [dostęp 2015-11-01].
 35. a b c d e f g h i Ali Yıldırım: Making Moves: A Tarkan Documentary // Chapter 3: Price of Fame (2001-2004) (ang.). www.tarkandocumentary.blogspot.com. [dostęp 2015-11-02].
 36. Tarkan – Kuzu Kuzu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 37. Tarkan – Hüp Remix 4 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 38. Turkish star's trouble over 'explicit' video (ang.). W: BBC [on-line]. www.news.bbc.co.uk, 2001-11-19. [dostęp 2015-11-01].
 39. Tarkan – Karma (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 40. Tarkan: Karma (ang.). www.tarkantr.blogspot.com. [dostęp 2015-11-01].
 41. Tarkan hakkındaki kitap toplatıldı (tur.). www.hurriyet.com.tr, 2001-09-28. [dostęp 2015-11-01].
 42. Tarkan – Özgürlük İçimizde (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 43. Tarkan – Dudu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 44. Tarkan – Bir Oluruz Yolunda (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-01].
 45. Ali Yıldırım: Perfume (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2004-05-04. [dostęp 2015-11-02].
 46. Ali Yıldırım: Sarmagundi Thoughts: The Smell Success? (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2006-02-04. [dostęp 2015-11-02].
 47. Ali Yıldırım: Love Speak (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2005-07-23. [dostęp 2015-11-02].
 48. Ali Yıldırım: Love Speak Update (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2005-08-03. [dostęp 2015-11-02].
 49. Tarkan – Bounce (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 50. Tarkan – Come Closer (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 51. Tarkan – Start The Fire (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 52. MÜYAP: 2006 Foreign albums (tur.). www.mu-yap.org. [dostęp 2015-11-02].
 53. Tarkan – Metamorfoz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 54. Tarkan: Bu da işin nazarı (tur.). W: Sabah [on-line]. www.sabah.com.tr. [dostęp 2015-11-02].
 55. Ali Yıldırım: Album Sales Reach 300,000 in One Week (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2008-01-03. [dostęp 2015-11-02].
 56. MEDYA TV Rating (tur.). www.blogger.com, 2007-12-31. [dostęp 2015-11-02].
 57. TRT, YILBAŞI GECESİ İÇİN TARKAN'A KAÇ YTL ÖDEDİĞİNİ AÇIKLADI (tur.). www.medyatava.net, 2008-02-01. [dostęp 2015-11-02].
 58. Müzik endüstrisi korsanla internette savaşacak (tur.). W: Milliyet [on-line]. www.milliyet.com.tr, 2008-01-03. [dostęp 2015-11-02].
 59. Ali Yıldırım: Tarkan Gave Up Award For Love (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2008-02-14. [dostęp 2015-11-02].
 60. Tarkan – Sevdanın Son Vuruşu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 61. Tarkan – Adımı Kalbine Yaz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 62. Tarkan – Kara Toprak (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 63. Ozan Çolakoğlu – 01 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 64. Vasilis Saleas* – Travelling The World (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 65. Emel Sayin* – Hep Bana (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 66. Taksim Trio – Taksim Trio 2 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 67. İskender Paydaş Feat. Tarkan – Zamansız Şarkılar II - "Hop De" (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 68. İskender Paydaş – Zamansız Şarkılar II (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 69. Sibel Can – Bir Parmak Bal (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-02].
 70. a b c Ayşe Arman: Gentle As A Lamb (ang.). www.tarkantr.blogspot.com, 2001-05-20. [dostęp 2015-11-01].
 71. Ali Yıldırım: Puppy Love (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2006-09-28. [dostęp 2015-11-01].
 72. Tarkan Visual – For Cosmopolitan magazine, 1994 (ang.). www.tarkanvisual.blogspot.co.uk. [dostęp 2015-11-01].
 73. Tarkan Visual – Tarkan with dog, (Hafta Sonu Magazine) 1994 (ang.). www.tarkanvisual.blogspot.co.uk. [dostęp 2015-11-01].
 74. Tarkan’ın imaj tarihçesi (tur.). www.hurriyet.com.tr, 2007-12-07. [dostęp 2015-11-01].
 75. Bilge sonunda konuştu (tur.). W: Hurriyet [on-line]. www.hurarsiv.hurriyet.com.tr, 2007-06-09. [dostęp 2015-11-02].
 76. Tarkan: Gay değilim, evliliğe inanmam (tur.). W: Milliyet [on-line]. www.milliyet.com.tr, 2006-07-26. [dostęp 2015-11-02].
 77. Özcan, Tarkan ile komşu oldu (tur.). W: Aksam [on-line]. www.aksam.com.tr, 2006-06-28. [dostęp 2015-11-02].
 78. Tarkan'ın ABD'deki evinin değeri 5 milyon dolar oldu! (tur.). W: Aksam [on-line]. www.aksam.com.tr, 2006-09-12. [dostęp 2015-11-02].
 79. Bu ülke beni ille de gay yapacak (tur.). W: Hurriyet [on-line]. www.hurriyet.com.tr, 2006-11-11. [dostęp 2015-11-01].
 80. Hasan Yurdusev: Tarkan'ın belalısı gözaltına alındı (tur.). W: Aksam [on-line]. www.aksam.com.tr, 2001-06-10. [dostęp 2015-11-02].
 81. Ali Yıldırım: Tall Stories, Small People (ang.). www.tarkandeluxe.blogspot.com, 2005-11-20. [dostęp 2015-11-01].
 82. Tarkan’ın yatak sırları (tur.). W: Milliyet [on-line]. www.milliyet.com.tr, 2005-11-15. [dostęp 2015-11-02].
 83. a b Tarkan może pójść za kratki, TVN24.pl [dostęp 2016-02-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]