Tarnobrzeg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tarnobrzeg
miasto na prawach powiatu
Zdjęcie z lotu ptaka. Pałac Tarnowskich wśród gęstych drzew parku. W tle widoczna szeroka panorama miasta. W tym charakterystyczny, wysoki budynek sądu oraz odległe jezioro i Wisła.
Zamek Tarnowskich, obecnie Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Data założenia

1593

Prawa miejskie

przed 1681

Prezydent

Dariusz Bożek

Powierzchnia

85,4[1] km²

Wysokość

ok. 160 m n.p.m.

Populacja (2022)
• liczba ludności
• gęstość


44 156[2]
542,8 os./km²

Strefa numeracyjna

(+48) 15

Kod pocztowy

39-400 do 39-407

Tablice rejestracyjne

RT

Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Tarnobrzeg”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Tarnobrzeg”
Ziemia50°34′22″N 21°40′43″E/50,572778 21,678611
TERC (TERYT)

1864011

SIMC

0980085

Urząd miejski
Kościuszki 32
39-400 Tarnobrzeg
Strona internetowa
BIP

Tarnobrzegmiasto w Polsce, na prawach powiatu, położone w województwie podkarpackim. Siedziba władz powiatu tarnobrzeskiego w latach 1867–1975 oraz od 1999. Siedziba władz województwa tarnobrzeskiego w latach 1975–1998. W latach 1973–1976 miasto było siedzibą gminy wiejskiej Tarnobrzeg. Do początku lat 90. XX wieku największy w Polsce ośrodek wydobycia i przetwórstwa siarki[3][4].

Według danych GUS z 31 grudnia 2022 roku, Tarnobrzeg liczył 44 156 mieszkańców[2].

Tarnobrzeg uzyskał lokację miejską w 1593 roku, ale nie została ona zrealizowana, ponowne nadanie praw miejskich przed 1681 rokiem[5].

Nazwa miasta[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Tarnobrzega nawiązuje do rodziny szlacheckiej, która ufundowała miasto – Tarnowskich. Nazwa Tarnobrzeg przeważyła nad innymi proponowanymi nazwami: „Tarnodwór”, „Nowo Dwór” czy „Nowy Tarnów”. W czasach PRL, w ramach deburżuaizacji próbowano przeforsować fałszywą tezę, iż nazwa Tarnobrzeg związana jest z tarniną, która porastała brzeg Wisły[6]. Teza ta nie miała żadnego uzasadnienia logicznego i była próbą przekłamania historii. Fakt pochodzenia nazwy Tarnobrzeg od rodu Tarnowskich, jest w tym momencie bezsporny. Podobne nazwy nosiły inne miasta założone przez rodzinę Tarnowskich, np.: Tarnogród, Tarnopol. Sam Tarnobrzeg miał zastąpić Tarnowskim utracony wcześniej Tarnów.

Nazwa użyta w akcie lokacyjnym („Tarnobrzeg”) nie przyjęła się wśród mieszkańców. Miasto założone na prawie magdeburskim było de facto przysiółkiem magnackiej siedziby Tarnowskich – Dzikowa. Znacznie starsza, ludniejsza i ważniejsza administracyjnie była też inna pobliska osada – Miechocin. Aż do XX wieku to te dwie nazwy przeważają w powszechnym użyciu zamiast nazwy Tarnobrzeg. Obraz z sanktuarium tarnobrzeskiego nosi nazwę Matki Bożej Dzikowskiej, konfederacja zawiązana w Tarnobrzegu określana jest jako dzikowska, a zjazd Stronnictwa Demokratycznego z 1927 roku nosi nazwę dzikowskiego. Początkowo znacznie ludniejszy i spełniający ważne funkcje administracyjne był Miechocin. W czasach piastowskich był siedzibą najmniejszej podstawowej jednostki administracyjnej – opola. Kościół w Miechocinie był siedzibą archidekanatu i aż do 1922 roku był siedzibą jedynej parafii tarnobrzeskiej.

Miasto z nazwy „Tarnobrzeg” funkcjonuje w powszechnej świadomości i jako jednostka administracyjna dopiero od XIX wieku. Wtedy to stało się siedzibą powiatu oraz powstała stacja kolejowa – Tarnobrzeg. W 1918 roku powstałe samozwańcze państwo nosiło nazwę Republiki Tarnobrzeskiej. Odrodzona II Rzeczpospolita pozostawiła Tarnobrzeg siedzibą powiatu. Po odkryciu siarki w pobliskich Machowie, Jeziórku i Grębowie, Tarnobrzeg szybko się rozwijał oraz stał się siedzibą województwa, które nosiło nazwę tarnobrzeskiego. Nawet Matka Boża Dzikowska zaczyna być nazywana Matką Bożą Tarnobrzeską.

Tarnobrzeg jest jednym z większych obszarowo miast, a jego granice sięgają Sandomierza. Odległość od południowych do północnych granic miasta to ok. 20 km. Nazwa Tarnobrzeg, początkowo ograniczona do pl. Bartosza Głowackiego, zdecydowanie wyparła inne historyczne odrębne jednostki takie jak Zakrzów, Dzików, Machów, Wielowieś, Miechocin, Sielec, Podłęże, Sobów, Mokrzyszów. Wszystkie one są teraz integralną częścią rozszerzonego administracyjnie miasta.

Tarnobrzeg w języku jidysz, דזיקאוו, czyli Żikew, przez Żydów utożsamiany był z Dzikowem. W Tarnobrzegu obowiązywał zakaz osiedlania się Żydów, więc zamieszkiwali oni w pobliskim Dzikowie; gdy zakaz uchylono, przeprowadzali się oni do miasta, przenosząc jednocześnie nazwę swej poprzedniej siedziby na Tarnobrzeg.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Tarnobrzeg leży na prawym brzegu Wisły, w południowo-wschodniej części Polski, w Kotlinie Sandomierskiej na pograniczu Równiny Tarnobrzeskiej i Niziny Nadwiślańskiej[7]. Jest to najdalej na północ wysunięte miasto regionu karpackiego.

Dominują gleby bielicowe, na terenach nabrzeżnych mady rzeczne oraz piaszczyste brzegi. Dużo gruntów zostało zalesionych. W rejonie Tarnobrzega jest wiele lasów wchodzących w skład Puszczy Sandomierskiej. Głównymi drzewami są: sosna zwyczajna, dąb szypułkowy, olsza czarna, buk i brzoza.

Administracyjnie graniczy bezpośrednio z Sandomierzem[8] i województwem świętokrzyskim. Historycznie położony jest w Małopolsce. Leżał w ziemi sandomierskiej. W wyniku rozbiorów związany z Galicją. Przynależność tę zachowano w II Rzeczypospolitej, w tym czasie administracyjnie przynależał do województwa lwowskiego. Stan ten utrzymuje się do dziś i Tarnobrzeg związany jest administracyjnie z województwem ze stolicą w Rzeszowie (tj. pozostałą przy Polsce częścią województwa lwowskiego). Do dawnego województwa sandomierskiego nawiązywało województwo tarnobrzeskie z lat 1976–1999. Do terenu dawnej ziemi sandomierskiej nawiązuje też zasięg rzymskokatolickiej diecezji sandomierskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia Tarnobrzega.

Założony w 1593 roku przez Tarnowskich[9], był ośrodkiem handlu i rzemiosła. Znany jako ośrodek kultu maryjnego. Zniszczony w czasie najazdu szwedzkiego podupadł i rozwinął się ponownie dopiero po II wojnie światowej. Wtedy to stał się centrum Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego oraz wykształconego na nim Tarnobrzeskiego Okręgu Przemysłowego. Obecnie kopalnia została zasypana i zabezpieczona, a zakłady przemysłowe są w fazie likwidacji, częściowo zamienione na specjalną strefę ekonomiczną. Natomiast w miejscu dawnego zagłębia utworzono Jezioro Tarnobrzeskie.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

 • ok. 1000 – osady w Miechocinie i Wielowsi, Miechocin siedzibą opola – najmniejszej jednostki administracyjnej w czasach piastowskich, pierwsza chrześcijańska drewniana kaplica w Miechocinie
 • ok. 1132 – parafia katolicka w Miechocinie
 • ok. 1160 – budowa pierwszego murowanego kościoła Marii Magdaleny w Miechocinie na miejscu dawnej drewnianej kaplicy
 • 1215 – powstała katolicka parafia w Wielowsi
 • 1218 – pielgrzymka do Wielowsi bł. Czesława i św. Jacka Odrowąża
 • 1241 – najazd tatarski, zniszczenie Miechocina
 • 1349 – Rafał Tarnowski (zm. 1372 lub 1373) wziął za żonę dziedziczkę Wielowsi, Dzierżkę, powstanie rodu Tarnowskich linii wielowiejsko-dzikowskiej ściśle związanej z obszarem współcześnie utożsamianym z Tarnobrzegiem
 • 1376 – najazd Litwinów i Rusinów, spustoszenie terenów osadniczych Puszczy Sandomierskiej w tym Miechocina
 • XIV wiek – budowa pierwszego warownego zamku w Dzikowie
 • 1440 – pobyt Jana Długosza w Miechocinie
 • 1502 – król Aleksander Jagiellończyk wyznaczył Miechocin jako punkt zborny pospolitego ruszenia ziemi sandomierskiej na wojnę z Tatarami
 • początek XVI wieku – reformacja, przejęcie kościoła miechocińskiego przez kalwinów
 • 1522 – Andrzej Ossoliński sprzedał Janowi Spytkowi Tarnowskiemu zamek dzikowski
 • 1542 – czteromiesięczna wizyta króla Zygmunta Starego, królowej Bony wraz z dziećmi w posiadłościach Tarnowskich, w związku z krakowską epidemią „morowego powietrza”
 • 28 maja 1593 – przywilej fundacyjny na prawie magdeburskim nadany został kasztelanowi sandomierskiemu Stanisławowi Tarnowskiemu przez króla Zygmunta III Wazę w Warszawie
 • pierwsza ćwierć XVII w. – powstanie prawdopodobnie pierwszej drewnianej synagogi, początki intensywnego osadnictwa żydowskiego
 • ok. 1645 – budowa murowanego zamku w Dzikowie
 • 1655 – potop szwedzki: zniszczenie osady przez Szwedów i pogrom Żydów
 • 1657 – spustoszenie miasta przez Kozaków i Siedmiogrodzian
 • 1660 – 1664 – odbudowa miasta
 • 1676 – kontrreformacja, fundacja kościoła, sprowadzenie dominikanów
 • 1678 – cudowny obraz z dworu w Dzikowie przeniesiony został do kościoła dominikańskiego
 • 14 kwietnia 1681 – potwierdzenie lokacji miasta przez Jana III Sobieskiego, pierwsze rozszerzenie granic miasta, przyłączenie wsi Dzików
 • 1688 – podniesienie rangi klasztoru dominikańskiego do rzędu klasztorów przeorskich
 • 1693 – początek budowy murowanego zespołu klasztornego dominikanów i kościoła
 • początek XVIII wieku – klęski żywiołowe, epidemie, pożary, zniszczenia: pożary miasta (1703, 1709), dżuma (1708), przemarsze wojsk saskich, rosyjskich, powódź (1713), wielka susza, klęska głodu (1714), epidemie i zarazy (1715–1720)
Zdjęcie rynku z perspektywy pieszego. Na pierwszym planie charakterystyczna, czerwona kostka. Dookoła pastelowe budynki stylizowane na stare kamienice i nieliczne drzewa. W tle wysoki budynek sądu z charakterystyczną, kanciastą bryłą.
Rynek w Tarnobrzegu

Demografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ludność Tarnobrzega.

Piramida wieku mieszkańców Tarnobrzega w 2014 roku[11].
Wykres piramidy wieku. Wykres podaje przybliżone różnice między liczbą kobiet i mężczyzn zależnie od wieku. Rozkład jest podobny dla kobiet i mężczyzn. Kobiet jest więcej w niektórych grupach wiekowych w szczególności powyżej 50 lat. Dane na podstawie GUS.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Osiedla Tarnobrzega.
Uproszczona mapa osiedli (lista osiedli podana w artykule).
Podział Tarnobrzega na osiedla

Tarnobrzeg podzielony jest na 16 osiedli, stanowiących jednostki pomocnicze gminy. Potocznie, jak i w mediach, używa się zamiennie sformułowania „dzielnica”. Administracyjne osiedla nawiązują do dawnych, historycznych odrębnych jednostek (gmin, wiosek, osad). Większość z nich przyłączona została w 1976 r. Tarnobrzeg stał się wtedy jednym z większych miast Polski pod względem zasięgu terytorialnego. Nienaturalne rozszerzenie granic miasta związane było z silną rozbudową przemysłu siarkowego, powstawaniem nowych osiedli mieszkaniowych oraz ustanowieniem stolicy nowo powstałego województwa. Powody rozszerzenia należy upatrywać w prognozach związanych z rokiem 2000, szacowano wtedy, że miasto przekroczy 100 tys. mieszkańców oraz utworzy z Sandomierzem konurbację. Kolejnym powodem była chęć zmniejszenia dysproporcji pomiędzy ówcześnie 40-tysięczną Stalową Wolą a 26-tysięcznym Tarnobrzegiem – stolicą województwa[12]. Ustanowiony w 1976 r. zasięg administracyjny prawie w całości pokrywa się z dawnymi posiadłościami rodu Tarnowskich (wyjątek stanowi Trześń, która to znalazła się w gminie Gorzyce).

Oficjalny podział na osiedla został ustanowiony na mocy uchwały Rady Miasta z 23 stycznia 1991 roku[13]. Uchwalony wówczas podział utrzymał się prawie bez żadnych zmian do chwili obecnej, z wyjątkiem trzech zmian. Uchwała z 27 maja 1992 roku utworzyła osiedle Nagnajów z terenów przyłączonej do miasta 1 stycznia tegoż roku wsi o tej samej nazwie[14], z dniem 1 stycznia 1993 r. zniesiono osiedle Kajmów z wcieleniem jego terenów do osiedla Miechocin[15], zaś uchwałą z dnia 27 października 2011 roku z dotychczasowego osiedla Dzików wydzielono nowe osiedle Podłęże[16].

Osiedla miasta Tarnobrzega
Nazwa osiedla Ludność (2021)[17]
Dzików 2894
Miechocin 1259
Mokrzyszów 2387
Nagnajów 164
Ocice 598
Piastów 1499
Podłęże 1116
Przywiśle 5187
Serbinów 11 296
Siarkowiec 5596
Sielec 557
Sobów 1697
Stare Miasto 2271
Wielopole 5985
Wielowieś 1654
Zakrzów 995
Rysunkowa mapa centrum. Uproszczony układ głównych dróg. Na północy Muzeum Historyczne i Zamek Tarnowskich. Na wschodzie Wisła z przeprawą promową. Naokoło zaznaczone kierunki wyjazdowe - na północ Sandomierz, na wschód Stalowa Wola, na południe m.in. Rzeszów, a na zachód Ciszyca.
Tarnobrzeg – centrum

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Wydobywanie siarki[edytuj | edytuj kod]

Tarnobrzeg był centrum wydobywania i przetwarzania siarki i kwasu siarkowego (zobacz: „Siarkopol”), lecz zamknięto wszystkie kopalnie siarki, kiedy wydobycie stało się ekonomicznie nieopłacalne. Najpierw została zamknięta kopalnia w Piasecznie, następnie kopalnia Machów (po 40 latach wydobywania siarki – kopalnia Machów była największą odkrywkową kopalnią siarki w Europie), a na końcu, w latach 90., kopalnia Jeziórko. Ta ostatnia była eksploatowana nieco dłużej, gdyż stosowano tam nowocześniejsze metody wydobycia siarki (metodą podziemnego wytopu), co ograniczało liczbę potrzebnych ludzi do pracy i skutkowało przez długi czas rentownością produkcji. Obecnie kopalnie Machów i Piaseczno zalewane są przez wodę z Wisły i tworzone są tam sztuczne zbiorniki. Od lat 90. XX wieku na terenach zakładów Siarkopol działa Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Realizowane i przygotowywane inwestycje w Tarnobrzegu[edytuj | edytuj kod]

Budownictwo[edytuj | edytuj kod]

Niewielkie Stare Miasto składa się z kamienic skupionych wokół rynku. Pozostała część miasta (ponad 80%) powstała już po II wojnie światowej. Wraz z pojawieniem się przemysłu siarkowego masowo budowano osiedla mieszkalne (przeważnie w technologii wielkiej płyty), a także różnorakie obiekty, takie jak: stadion, sąd okręgowy, hala OSiR. W Tarnobrzegu zbudowano także ponad 8-kondygnacyjne budynki mieszkalne z wielkiej płyty. Obecnie, wykorzystując zalanie wyrobiska po kopalni Machów, władze miasta starają się zmienić wizerunek Tarnobrzega z „przemysłowego blokowiska” na ośrodek turystyczny.

Współczesna architektura Tarnobrzega
Sąd Okręgowy i Rejonowy, Prokuratura Okręgowa i Rejonowa w Tarnobrzegu
Jeden z bloków wybudowanych przez TTBS
Nocna panorama osiedla Serbinów, w przeważającej mierze prostokątne bloki mieszkalne

Bezrobocie[edytuj | edytuj kod]

Wykres liniowy. Trzy linie zestawione razem porównują bezrobocie w mieście, województwie i w kraju. W latach 2004–2008 widać trend spadkowy z okresowymi wzrostami. Wszystkie 3 zmienne wydają się być skorelowane ze sobą w tych latach. W Polsce bezrobocie spada jednak nieco szybciej.

Powyższy wykres przedstawia bezrobocie w Tarnobrzegu w latach 2005–2008 na tle bezrobocia w Polsce oraz w województwie podkarpackim[18].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Publiczny transport zbiorowy[edytuj | edytuj kod]

 • PKP. Dworzec PKP znajduje się przy ulicy Dworcowej.
 • PKS. Dworzec PKS znajduje się przy ulicy Mickiewicza PKS Tarnobrzeg Sp z o.o. Obsługuje linie do innych miejscowości, w tym linię nr 11 (Tarnobrzeg–Sandomierz), a także linie miejskie w innych miastach. Kiedyś zajezdnia PKS Tarnobrzeg położona była przy ulicy Sikorskiego (obecnie znajdują się tam WORD w Tarnobrzegu oraz sklep budowlany). Aktualnie leży ona na terenie dawnej zajezdni MKS Tarnobrzeg przy ulicy Zwierzynieckiej.
 • Firma przewozowa POLKAR świadcząca usługi MPK na terenie miasta od czerwca 2013 roku. Firma obsługuje linie miejskie: A, B, C, 2, 3, 4, 6, 9, 9 BIS, 10, 12, 14, przewozy pracownicze oraz dowozy dzieci do szkół.
 • Prywatni przewoźnicy – świadczący usługi na terenie miasta i okolic.

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Tarnobrzeg przecinają trzy drogi wojewódzkie nr DW723, DW758 i DW871 (Wisłostrada) (dawniej droga krajowa nr 84). Przez część miasta przebiega także droga krajowa nr 9. Główne ulice Tarnobrzega to: Wisłostrada, Sienkiewicza, Sikorskiego, Warszawska, Mickiewicza, Orląt Lwowskich, Litewska (d. Bema), Kopernika oraz Kwiatkowskiego.

W listopadzie 2022 ukończona została obwodnica Tarnobrzega[19]. Obwodnica zaczyna się w pobliżu końca Wisłostrady (przy PKS), jedzie do stacji PKP i potem wzdłuż torów, a następnie dołącza do drogi na Sandomierz za stacją kolejową Sobów.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zabytki Tarnobrzega.

Przez Tarnobrzeg przebiega jedna z tras Szlaku Architektury Drewnianej[20] województwa podkarpackiego. Od 2007 r. także Szlak Chasydzki[21][22]. Z Tarnobrzega można alternatywnie rozpocząć Małopolską Drogę św. Jakuba, której nieprzerwany szlak prowadzi przez całą Europę do Santiago de Compostela.

W bezpośrednim sąsiedztwie Tarnobrzega znajdują się: Sandomierz, Koprzywnica (obie miejscowości znane choćby z przebiegającego przez nie Szlaku Cysterskiego), Ujazd z Krzyżtoporem, Klimontów oraz oddalony o ok. 14 km Baranów Sandomierski (do Baranowa prowadzi zielony szlak PTTK Sandomierz – Majdan Królewski).

Najważniejsze atrakcje turystyczne Tarnobrzega
Miejsce Administracyjne Osiedle Ważne informacje
Barokowy kościół i klasztor Dominikanów z końca XVII wieku Stare Miasto Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej (Tarnobrzeskiej), pierwszy punkt Tarnobrzeskiej Drogi św. Jakuba
Kaplica i klasztor Dominikanek wraz z kościołem św. Gertrudy i św. Michała z połowy XIX wieku Wielowieś przy klasztorze dominikanek znajduje się grób założycielki zgromadzenia służebnicy bożej Matki Kolumby Białeckiej
Pałac Tarnowskich w Dzikowie wraz z kompleksem parkowo – ogrodowym Stare Miasto
Nowy cmentarz żydowski Serbinów założony w 1930 roku, z zabytkowym Ohelem
Synagoga wybudowana w miejscu Starej synagogi Stare Miasto obecnie Miejska Biblioteka Publiczna
Gotycki kościół św. Marii Magdaleny z XIV wieku Miechocin
neogotycki Pałac Myśliwski (Szindlerów) Mokrzyszów zaadaptowany pod potrzeby Centrum Kształcenia Nauczycieli
Kościół M.B. Nieustającej Pomocy Serbinów liczne relikwie świętych i błogosławionych katolickich, monumentalny mozaikowy ołtarz
klasycystyczny Dwór Padewiczów Nagnajów położony tuż przy Wisłostradzie
Las Zwierzyniecki Serbinów pozostałość Puszczy Sandomierskiej
Jezioro Tarnobrzeskie Nagnajów/Miechocin sztuczny zbiornik powstały na terenach dawnej kopalni siarki, położony tuż przy Wisłostradzie
Niesakralne zabytki Tarnobrzega
Browar Tarnowskich
Stary spichlerz, siedziba Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego
Dworzec kolejowy z 1913 roku
Synagoga, obecnie Biblioteka Miejska
d. sąd powiatowy, obecnie Zespół Szkół Społecznych Nr 1

Oświata i szkolnictwo wyższe[edytuj | edytuj kod]

W Tarnobrzegu jest 8 żłobków i klubów dziecięcych (2 miejskie, Misie Tulisie, 2 Małe Bajki, Nazaret, Bociankowo, Akademia Malucha), 14 przedszkoli, 10 szkół podstawowych, 6 gimnazjów, 12 szkół ponadgimnazjalnych oraz 3 szkoły wyższe. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa powstała w 2001 roku (kształcąca na kierunkach humanistycznych na poziomie licencjackim). Wyższa Szkoła Handlowa – Zamiejscowy Wydział Nauk Ekonomicznych w Tarnobrzegu (powstał w 2003 roku) – kształci w zakresie ekonomii na poziomie licencjackim, inżynierskim oraz magisterskim, a także w zakresie stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa na poziomie licencjackim i inżynierskim. W 2016 roku Wydział został włączony do struktury Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, który umożliwia kontynuowanie nauki na studiach doktoranckich na trzech kierunkach: w dziedzinach nauk ekonomicznych, informatycznych oraz językoznawstwa.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Kultura w Tarnobrzegu.

Tarnobrzeg posiada sieć instytucji z dziedziny kultury. Tworzą ją m.in.: sieć bibliotek publicznych, biblioteki parafialne (klasztorna OO. Dominikanów, parafii serbinowskiej) i biblioteki szkolne (w tym uczelni wyższych). Główne życie miasta skupione jest w Tarnobrzeskim Domu Kultury (dawna nazwa Wojewódzki Dom Kultury). W nim odbywają się spektakle teatralne (w tym Barbórkowa Drama Teatralna) oraz projekcje filmowe. 8 stycznia 2008 roku zamknięto Kino Wisła[23] spełniające dotychczas tę funkcję. Amatorskie życie kulturalne skupiają także Środowiskowy Dom Kultury[24] działający przy Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz grupy teatralne i muzyczne powstałe na Serbinowie przy tamtejszej parafii[25]. Wymienione ośrodki w przeważającej mierze organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży. Sporadycznie koncerty muzyki poważnej organizuje Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Imprezy cykliczne[edytuj | edytuj kod]

Media[edytuj | edytuj kod]

 • Internet

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Religia w Tarnobrzegu.

Kościół rzymskokatolicki

Katolickie świątynie Tarnobrzega
Klasztor dominikanów – wnętrze kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z cudownym obrazem Matki Bożej Dzikowskiej (Tarnobrzeskiej)
XIX wieczny neogotycki klasztor dominikanek w Wielowsi
Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza w Mokrzyszowie
Rzymskokatolickie parafie Tarnobrzega według daty powstania
Nazwa Data erygowania parafii Administracyjne Osiedle Główny kościół (budynek) Kościoły filialne
parafia św. Marii Magdaleny[42] ok. 1132 Miechocin kościół św. Marii Magdaleny (wybudowany ok. 1160 r.) kościół filialny w Nagnajowie – Siedleszczanach
parafia św. Gertrudy i św. Michała[43] ok. 1215 Wielowieś kościół św. Gertrudy i św. Michała (pierwszy drewniany z XII wieku, obecny z 1884 r.) klasztor dominikanek
parafia Wniebowzięcia N.M.P.[44][45] 1922 Stare Miasto Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, klasztor dominikanów (pierwszy drewniany kościół z 1667 r., obecny z 1706 r.) kaplica Męki Pańskiej
parafia M.B. Częstochowskiej[46] 1969 Sobów Kościół M.B. Częstochowskiej (1991 r.)
parafia Dobrego Pasterza[47][48] 1972 Mokrzyszów kościół Dobrego Pasterza (1990 r.)
parafia M.B. Nieustającej Pomocy[49][50] 1980 Serbinów kościół M.B. Nieustającej Pomocy (drewniany z 1979 r., obecny z 1984 r.) kaplica Wszystkich Świętych (2009 r.)
parafia Nawiedzenia NMP[51] 1985 Zakrzów kościół Nawiedzenia NMP (1997 r.) kaplica św. Jacka w Sielcu (XIX wiek)
parafia św. Barbary[52][53] 1989 Siarkowiec kościół św Barbary (drewniany od 1988 r., obecny z 1994 r.)
parafia Miłosierdzia Bożego[54] 1997 Dzików kościół Miłosierdzia Bożego (1996 r.)
parafia Chrystusa Króla[55] 2003 Przywiśle kościół Chrystusa Króla (2003 r.)

Protestantyzm

Świadkowie Jehowy

Panorama Serbinowa
Panorama Serbinowa

Sport[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie murawy stadionu i nowych trybun.
Stadion Miejski w Tarnobrzegu
Zdjęcie grupowe. Tenisistki wraz z trenerem trzymają ręce w górze we wspólnym łańcuchu. Wszyscy są w strojach sportowych.
Tenisistki stołowe KTS Tarnobrzeg podczas prezentacji zespołu w sezonie 2011/2012
 • Siarka Tarnobrzeg – klub piłkarski[60] i koszykarski[61]
 • Klub Tenisa Stołowego Enea Siarka Tarnobrzeg – Zwycięzca Ligi Mistrzyń ETTU, zwycięzca Pucharu Europy, wielokrotny finalista Pucharu Europy i LM ETTU, 29-krotny drużynowy mistrz Polski w tenisie stołowym kobiet
 • Uczniowski Klub Sportowy „Wspólnota” Serbinów Tarnobrzeg[62]
 • Osiedlowy Klub Sportowy Wielowieś Tarnobrzeg[63]
 • Osiedlowy Zespół Sportowy „Iskra” Sobów Tarnobrzeg[64]
 • Osiedlowy Klub Sportowy Mokrzyszów Tarnobrzeg[65]
 • Osiedlowy Zespół Sportowy „Koniczynka” Ocice Tarnobrzeg[66]
 • OSiR – Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wisła”
 • TSSPS Bartosze – Klub Siatkarski

Tarnobrzeżanie[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie urodzeni w Tarnobrzegu.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Tarnobrzegiem.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Fotografowie związani z Tarnobrzegiem.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Trwanie życia” z 2012 roku, Tarnobrzeg zajmuje 1. miejsce w kraju pod względem średniej długości życia kobiet (82,7) oraz 4 pod względem średniej długości życia mężczyzn (75,5)[67].

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie frontu budynku. Budynek w stylu barokowym, jasno szary, z dachem z czerwonych dachówek. Do wejścia prowadzą schody z kamiennymi poręczami zakończonymi kolumnami.
Ratusz w Tarnobrzegu

Miasta i gminy partnerskie[68]:

Miasto współpracuje również z Federacją Stowarzyszeń Laickich w Francja Épinal[68].


Kwestie językowe[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miasta – Tarnobrzeg – sprawia problemy deklinacyjne. Szczególnie kłopotliwy jest dopełniacz: do Tarnobrzega, z Tarnobrzega / do Tarnobrzegu, z Tarnobrzegu. Mieszkańcy miasta używają formy do Tarnobrzega podkreślając, że jest to historyczna forma używana w samym mieście nawiązująca do pierwotnej nazwy Nowego Tarnowa. Zwolennicy formy do Tarnobrzegu podkreślają logiczną analogię miast Kołobrzeg i Brzeg. W radiowo-telewizyjnych językowych programach poradnikowych profesorowie Bralczyk i Miodek stali na stanowisku, że obie formy są poprawne, ze wskazaniem na formę do Tarnobrzega, gdyż, mimo że nie logiczna, bliższa jest miejscowej ludności, a do Tarnobrzegu jest formą stosunkowo nową i utożsamiana z ludnością napływową[70], przybyłą po odkryciu złóż siarki, a mimo że w mniejszości, próbującą narzucić własną odmianę.

„Poradnia językowa Polskiej Akademii Nauk” i „Uniwersalny słownik języka polskiego PWN” podają jako jedyną poprawną formę do Tarnobrzega[71][72]. Kuriozum w tej sytuacji jest nazewnictwo urzędów w mieście: Prezydent Miasta Tarnobrzeg, Urząd Miasta Tarnobrzeg, Rada Miasta Tarnobrzeg, co analogicznie porównywalne mogłoby być z niepoprawnymi formami Prezydent Miasta Warszawa, Prezydent Miasta Kraków. Na stronach tarnobrzeskiego Biuletynu Informacji Publicznej funkcjonuje Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzeg[73], jednak już na tej samej stronie przy odwołaniu do statutu Muzeum oraz na oficjalnej stronie Muzeum funkcjonuje nazwa Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega[74]. Podobnie formę Tarnobrzega przyjmują wszystkie inne instytucje, urzędy i obiekty użyteczności publicznej (np.: Biblioteka Miejska[75], Dni Tarnobrzega[76]). Jedynymi niedyskusyjnymi formami są: w Tarnobrzegu, o Tarnobrzegu, z Tarnobrzegiem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2008 r.. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2020-05-05].
 2. a b Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2022 r. Stan w dniu 31 grudnia. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2023-04-28].
 3. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa: Przegląd górniczy, Tom 42. Główny Instytut Górnictwa, 1986.
 4. Gerald Kutney: Sulfur: History, Technology, Applications & Industry. ChemTec Publishing, 2007-02-01.
 5. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 76-77.
 6. Nazwa miejscowa Tarnobrzeg pochodzi od nazwiska Stanisława Tarnowskiego, kasztelana sandomierskiego, który w 1593 roku założył miasto na terenie wsi Miechocin. Nazwa nie przyjęła się zbyt szybko, skoro zapisy z 1662 roku nie wymieniają miejscowości Tarnobrzeg, traktując ją jako małą wioskę należącą do Dzikowa. Pierwszy człon omawianej nazwy miejscowej Tarno- (od Tarnowskiego) połączony został z elementem -brzeg, wskazującym na nadwiślańskie położenie miasta. Kazimierz Rymut w Nazwach miast Polski (Wrocław 1987) zdecydowanie wskazuje na związek Tarnobrzega z geograficznym usytuowaniem miasta i z nazwiskiem jego założyciela. Natomiast Stanisław Rospond wysuwa także hipotezę, iż Tarnobrzeg mógł oznaczać brzeg Wisły porosły tarniną (por. Słownik etymologiczny miast i gmin PRL Wrocław 1984). Za: [1], dostęp 2010-07-01. Podobnie błędną interpretację przyjmuje dr Józef Staszewski w: Słownik geograficzny pochodzenia i znaczenia nazw geograficznych, Wiedza Powszechna 1968, s. 427.
 7. Tarnobrzeg, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-02-29].
 8. Faktyczna odległość między pl. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu a Rynkiem Starego Miasta w Sandomierzu, czyli dwóch centralnych punktów tych miejscowości to 14 km.
 9. Niezalezna.pl.
 10. Tarnobrzeg – Mokrzyszów – Tarnobrzeskie złoto. Atrakcje turystyczne Tarnobrzega. Ciekawe miejsca Tarnobrzega.
 11. Tarnobrzeg w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-01-04] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 12. Był to jedyny przypadek, kiedy to znacznie mniejsza miejscowość stała się stolicą województwa. Innym przykładem było województwo sieradzkie. Tam jednak Zduńska Wola była minimalnie większa, o ok. 300 mieszkańców.
 13. Uchwała Nr XIV/55/91 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 23 stycznia 1991 r. w sprawie utworzenia na terenie miasta Tarnobrzega osiedli.
 14. Uchwała Nr XXXIII/142/92 z dnia 27 maja 1992 r. Rady Miasta Tarnobrzega w sprawie utworzenia osiedla Nagnajów i nadania mu statutu.
 15. Uchwała Nr XXXVIII/180/92 z dnia 25 listopada 1992 r. zmieniająca uchwałę w sprawie utworzenia na terenie miasta Tarnobrzega osiedli.
 16. Uchwała nr XVII/250/2011 Rady Miasta Tarnobrzeg z dnia 27 października 2011 r. w sprawie podziału osiedla Dzików, utworzenia osiedli Dzików i Podłęże, nadania statutów oraz o zmianie niektórych uchwał. (Dziennik Urzędowy Woj. Podkarpackiego z dnia 18 listopada 2011 r., Nr 177, poz. 2583)
 17. Raport o stanie Miasta Tarnobrzega za 2021 rok, str. 13-14
 18. Wykres stworzony na podstawie strony Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu.
 19. Wioletta Wojtkowiak, Budowa obwodnicy Tarnobrzega zakończona. Już w poniedziałek 7 listopada oficjalne otwarcie nowej drogi. Zdjęcia nowego odcinka, Echo Dnia Podkarpackie, 7 listopada 2022 [dostęp 2022-12-12] (pol.).
 20. Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej. podkarpackie.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-30)]..
 21. Szlak chasydzki – atrakcją i szansą rozwoju.
 22. Mapa szlaku chasydzkiego.
 23. Tarnobrzeg: Kino „Wisła” znów zamknięte – 8 stycznia 2008.
 24. Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa :: Witamy na naszej stronie.
 25. Parafia MBNP Tarnobrzeg.
 26. Konkurs Piosenki Wygraj Sukces.
 27. XXXII Barbórkowa Drama Teatralna :: Tarnobrzeg info :: Tinfo – Tarnobrzeg, info i kropka.
 28. Miejska Telewizja Tarnobrzeg.
 29. INFORMACJE Z REGIONU / Strona główna – Radio Leliwa.
 30. Polskie Radio Rzeszów.
 31. Redakcja – Tygodnik Nadwiślański.
 32. SZTAFETA – Kontakt – Tygodnik Sztafeta – Stalowa Wola – Nisko – Tarnobrzeg – Leżajsk – Sandomierz.
 33. Tarnobrzeg – wiadomości, aktualności, forum, zdjęcia, informator – echodnia.eu/tarnobrzeg.
 34. Tarnobrzeg – nowiny24.pl – informacje, artykuły, wydarzenia.
 35. Super Nowości – dziennik południowo-wschodniej Polski – Redakcja.
 36. Kwartalnik Dzikovia.
 37. TwójRegion24.pl – Tarnobrzeg.
 38. Tarnobrzeg info :: Tinfo – Tarnobrzeg, info i kropka.
 39. NadWisla24.pl – Tarnobrzeg.
 40. Mojadolina.pl – Tarnobrzeg – Portal Dobrych Informacji.
 41. Info-Tarnobrzeg.pl – Darmowe Ogłoszenia Tarnobrzeg & Info Tarnobrzeg dla turystów, INFO-TARNOBRZEG.PL (pol.).
 42. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 43. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 44. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 45. Dominikanie z Tarnobrzega.
 46. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 47. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 48. Internetowa strona parafii.
 49. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 50. Parafia MBNP Tarnobrzeg. serbinow.sandomierz.opoka.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]..
 51. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 52. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 53. Strona internetowa parafii.
 54. Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.
 55. Diecezja Sandomierska: Instytucje Diecezjalne.
 56. Zbory. baptysci.pl. [dostęp 2021-12-05].
 57. KChB Tarnobrzeg. baptysci.tarnobrzeg.pl. [dostęp 2021-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 58. Strona zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Tarnobrzegu.
 59. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2018-10-18].
 60. KS Siarka Tarnobrzeg.
 61. Oficjalna strona internetowa klubu koszykarskiego ASK KS Siarka Tarnobrzeg.
 62. Strona klubowa Strona internetowa klubu Wspólnota Serbinów Tarnobrzeg. Aktualności, wyniki, mecze, tabele i statystyki. wspolnotaserbinow.futbolowo.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-31)]..
 63. Strona klubowa Strona internetowa klubu OKS Wielowieś. Aktualności, wyniki, mecze, tabele i statystyki. okswielowies.futbolowo.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-29)]..
 64. Strona klubowa Strona internetowa klubu Iskra Sobów Tarnobrzeg. Aktualności, wyniki, mecze, tabele i statystyki.
 65. Strona klubowa OKS Mokrzyszów. Aktualności, wyniki, mecze, tabele i statystyki.
 66. Oficjalna strona Koniczynki Ocice.
 67. Tu żyje się najkrócej. Spore zmiany na mapie polskiej długowieczności.. Gazeta.pl. [dostęp 2012-11-01].
 68. a b c d Miasta partnerskie. [dostęp 2012-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-06)].
 69. Banská Bystrica EN Sister cities. eng.banskabystrica.sk. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-03)]..
 70. Specyfiką ludności napływowej była jej pozycja w mieście. Często byli to ludzie wykształceni (inżynierowie zatrudniani w siarkowych zakładach przemysłowych, lekarze, prawnicy), co też sprawiało, że ich wpływ na miasto był większy, niż sugerowałaby to rzeczywista liczebność. Zdecydowana większość Tarnobrzeżan pochodzi z samego Tarnobrzega lub terenów współczesnych powiatów ziemskich: tarnobrzeskiego i sandomierskiego. Etnicznie ludność okolic Tarnobrzega zaliczana jest do grupy Lasowiaków, która wykształciła własną gwarę.
 71. Za wzorcową należy uznać formę podawaną przez Słownik nazw geograficznych oraz Słownik nazw miejscowości i mieszkańców: do Tarnobrzega. Drugą formę można zaakceptować w komunikacji potocznej.
 72. Wiele nazw własnych różni się w odmianie od równobrzmiących nazw pospolitych. Nazwy pospolite, przechodząc do kategorii nazw własnych, zmieniają funkcję, a niektóre też odmianę. Takim przypadkiem jest Nowy Świat – Nowego Światu, Tarnobrzeg – Tarnobrzega, chociaż coraz częstsze jest Tarnobrzegu.
 73. Biuletyn Informacji Publicznej – Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.
 74. Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.
 75. Samorządowa instytucja kultury miasta Tarnobrzega.
 76. Dni Tarnobrzega 2010, dostęp 21 sierpnia 2010.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Prace i materiały z badań etnograficznych ośrodka mokrzyszowsko-grębowskiego w powiecie tarnobrzeskim, Józef Rawski
 • Tarnobrzeg – Dzieje miasta 1593–1939: praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka
 • Tarnobrzeg Gród Leliwitów – Aleksandra Janas, Adam Wójcik, Marek Pietras
 • Tarnobrzeg: z dziejów miasta i powiatu – Michał Marczak
 • Tarnobrzeskie dziedzictwo kultury: tradycja i współczesność – praca zbiorowa, [aut.] Kazimierz Błasiak
 • Z dziejów Tarnobrzega, Dzikowa, Miechocina, Wielowsi i Mokrzyszowa: przegląd wydarzeń – oprac. Aleksandra Janas i Adam Wójcik
 • Dzieje miasta Tarnobrzega, Jan Wilk

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]