Tarnowa Łąka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tarnowa Łąka
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat leszczyński
Gmina Rydzyna
Sołectwo Tarnowa Łąka
Liczba ludności (2011) 323
Strefa numeracyjna (+48) 65
Kod pocztowy 64-130
(poczta: Rydzyna)
Tablice rejestracyjne PLE
SIMC 0376248
Położenie na mapie gminy Rydzyna
Mapa lokalizacyjna gminy Rydzyna
Tarnowa Łąka
Tarnowa Łąka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tarnowa Łąka
Tarnowa Łąka
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Tarnowa Łąka
Tarnowa Łąka
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu leszczyńskiego
Tarnowa Łąka
Tarnowa Łąka
Ziemia51°45′31″N 16°36′55″E/51,758611 16,615278

Tarnowa Łąka (dawniej Tarnowałąka) (niem. Tharlang) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Rydzyna.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zapisy o Tarnowej Łące pochodzą z 1410r. W początku XV w. stała się własnością Jana z Czerniny i Rydzyny. W rękach Rydzyńskich pozostawała do lat 80. XVII w., istniały wówczas dwa folwarki, które przeszły w ręce Leszczyńskich. Folwark należał do klucza rydzyńskiego do 1937r., kiedy właścicielem została Gromada Tarnowa Łąka. Intensywny rozwój nastąpił pod koniec XIX wieku. We wsi były wówczas 3 karczmy, szkoła podstawowa, sklep, straż pożarna, świetlica wiejska, oraz leśniczówka. Od połowy XIX wieku zmianie ulegał skład narodowościowy mieszkańców. Niemcy wyjeżdżali do pracy w Zagłębiu Ruhry, a ich gospodarstwa, dzięki kredytom w Bankach Ludowych księdza Piotra Wawrzyniaka, kupowali Polacy. Był to klasyczny przykład klęski hakatowskiej polityki germanizacyjnej.

W wyniku Traktatu Wersalskiego wieś przekazano Polsce, gdyż ponad połowa ludności była Polakami. W okresie międzywojennym wieś leżała 2 km od granicy państwa. W pobliżu mieściła się strażnica pograniczników. Pomimo tego znaczna część mieszkańców utrzymywała się z przemytu. W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka 17 batalionu celnego, a potem placówka Straży Granicznej I linii „Tarnowa Łąka”[1]. Akcja polonizacyjna (m.in. zajęcia w szkole od połowy lat dwudziestych odbywały się wyłącznie po polsku), oraz trudna sytuacja ekonomiczna spowodowały dobrowolny wyjazd większości Niemców na sąsiedni Śląsk i do Nadrenii. Tuż przed II wojną światową grupa rezydujących Niemców zbiegła za granicę, a następnie po wkroczeniu administracji niemieckiej wróciła jako funkcjonariusze NSDAP i Hitlerjugend. Nastąpił okres represji niemieckich wobec Polaków, którzy nie przyjęli Volkslisty. Po II wojnie światowej wysiedlono pozostałych Niemców, a ich gospodarstwa przejęli Polacy.

W okresie socjalizmu nastąpił upadek wsi. Liczba domów zmniejszyła się o ok. 30%, co widać po numeracji. Szczególnie dotyczyło to części przy lesie. Na początku lat 50. w "resztówce" dawnego majątku utworzono spółdzielnię produkcyjną (tzw. kołchoz), która rozpadła się po 4 latach. Pod koniec lat 50. wieś zelektryfikowano.

W latach 60. we wsi działało Kółko Rolnicze oraz klubokawiarnia. W latach 70. zlikwidowano istniejącą ponad 100 lat szkołę podstawową. W 1988r. wybudowano kaplicę pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; 10 lat później we wsi został położony asfalt.

Dane statystyczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia 1 566,4 ha, w tym:

  • użytki rolne 1 004,58 ha
  • lasy 468,62 ha
  • drogi i zabudowania 57,12 ha
  • wody 29,8 ha
  • nieużytki 6,28 ha.

Transport i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez wieś przebiega droga powiatowa nr 21 209, która łączy się z drogą powiatową nr 21 302 (Poniec-Góra). Głównym przewoźnikiem w Tarnowej Łące jest Miejski Zakład Komunikacji w Lesznie; autobusy linii nr 12 codziennie wykonują kursy na trasie Tarnowa Łąka ↔ Leszno, zapewniając transport do szkół, pracy i sklepów w pobliskim Lesznie.

Szlaki rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość posiada niezliczoną ilość terenów leśnych; przez wieś przebiegają dwie powiatowe ścieżki rowerowe (ścieżka nr 11 i 13), co w połączeniu z dokładną mapą wielkopolskich szlaków rowerowych, sprawia, że Tarnowa Łąka i okolicę są idealnym miejscem do sportów rowerowych.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Półtora kilometra za miejscowością przepływa Rów Polski, który po obfitych i długotrwałych opadach wylewa, tworząc rozległe rozlewiska, które stają się miejscami żerowania żurawi, dzikich kaczek, łabędzi oraz innego ptactwa wodnego. Na terenach zielonych można napotkać m.in.:

Są to gatunki objęte ochroną, które zamieszkują jedynie czyste środowiska.

Na północ od miejscowości widoczna jest typowa rzeźba polodowcowa; w większości jednak teren jest płaski z nielicznymi wzniesieniami. Gleba jest raczej uboga w składniki mineralne (V i VI klasa gleby). Większość w lasach stanowią sosny i świerki

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na północ od wsi, wzdłuż linii kolejowej w latach 2012-2014 ma powstać droga ekspresowa S5 (Poznań-Leszno-Wrocław).
  • Tarnowa Łąka posiada zatwierdzony plan odnowy miejscowości w latach 2009-2018.
  • BIP

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. T. II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999, s. 22. ISBN 83-87424-77-3.