Tas-Salvatur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tas-Salvatur
Ilustracja
Państwo  Malta
Położenie Żebbuġ
Wysokość 96[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Tas-Salvatur”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Tas-Salvatur”
Ziemia36°03′59″N 14°15′15″E/36,066389 14,254167

Tas-Salvatur (także Tas Salvatur[2], Tal-Merżuq[3][4]) – wzgórze[5] na Malcie, w gminie Żebbuġ, na wyspie Gozo. Ma wysokość 96[1] m n.p.m. (około 320 stóp[3][6]) i jest w kształcie stożka[3]. Na jego szczycie stoi statua Jezusa Chrystusa, a nazwa Tas-Salvatur do niej nawiązuje[2].

Statua[edytuj | edytuj kod]

Statua Jezusa Chrystusa na szczycie wzgórza

Historycznie na szczycie istniał drewniany krzyż[3]. Pierwotny posąg został umieszczony na wzgórzu w 1904 roku i poświęcony Jezusowi Odkupicielowi. Odtąd wzgórze stało się powszechnie znane jako "Tas-Salvatur", co oznacza Zbawiciela/Odkupiciela. Rzeźba nie była odporna na czynniki atmosferyczne i musiała zostać zastąpiona w latach sześćdziesiątych. Następny posąg został uszkodzony podczas burzy. Dzisiejsza rzeźba, zbudowana w latach 70. XX wieku, jest wykonana z betonu i jest odporna na warunki atmosferyczne. Jest to mniejsza kopia posągu Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro w Brazylii[6][4].

Wysokość pomnika wynosi 12 metrów. Postać Jezusa jest skierowana twarzą w kierunku centrum wyspy Gozo - Rabatu (Victorii)[7].

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Z miejscem związana jest popularna legenda oraz mit religijny. Zgodnie z tradycją, w dawnych czasach nad wzgórzem widziany był dym wychodzący do góry, co doprowadziło mieszkańców do przekonania, że w rzeczywistości jest to wulkan. Geologowie odrzucili jednak taką ideę. Inna legenda mówi, że po tym jak Bóg ukarał ludzi Gozo i pogrążył wyspę w ciemności na trzy doby, to właśnie z góry wyłonił się pierwszy promień światła (merżuq, stąd nazwa Tal-Merżuq), który ponownie oświetlił okolice[4][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b "Malta and Gozo" - Neil Wilson, Carolyn Joy Bain, Lonely Planet 2010, strona 148
  2. a b Paddy Dillon, Walking on Malta, wyd. Third edition, Milnthorpe: Cicerone, 2016, ISBN 978-1-85284-822-4, OCLC 961290371.
  3. a b c d Tas-Salvatur Hill: Saviour's Hill - Tas-Salvatur Hill Gozo, Malta Tip - VirtualTourist
  4. a b c Tas-Salvatur Hill - visitgozo.com
  5. - Tas Salvatur, Malta - T HLL 2562909 - geonames.org
  6. a b c Explore Gozo - Tas-Salvatur - Gozo.com
  7. Tas Salvatur | Gozo (Malta) - wnieznane.pl