Tasman Highway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A3
Początek drogi Hobart
Koniec drogi Launceston
Długość 410 km
Stany i terytoria City of Hobart,
City of Clarence,
Sorell Council,
Southern Midlands Council,
Glamorgan Spring Bay Council,
Dorset Council,
Break O’Day Council,
City of Launceston
Zdjęcie
Odcinek Tasman Highway przebiegający przez dzielnicę Montagu Bay w Hobart (w tle Most Tasmana)
Odcinek Tasman Highway przebiegający przez dzielnicę Montagu Bay w Hobart (w tle Most Tasmana)

Tasman Highway również A3 – droga stanowa w Tasmanii (Australia) łącząca stolicę stanu, miasto Hobart z miastem Launceston. Droga przebiega wzdłuż wschodniego wybrzeża Tasmanii położonego nad Morzem Tasmana, długości drogi stanowej wynosi 410 km.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Łączna długość drogi stanowej Tasman Highway wynosi 410 km i przebiega przez osiem obszarów samorządu lokalnego: City of Hobart, City of Clarence, Sorell Council, Southern Midlands Council, Glamorgan Spring Bay Council, Dorset Council, Break O’Day Council i City of Launceston[1].

Droga stanowa Tasman Highway rozpoczyna swój bieg w stolicy Tasmanii w mieście Hobart w jego centrum u zbiegu Brooker Highway (National Highway 1) i ulicy Davey Street i biegnie w kierunku północno-wschodnim. Następnie przez Most Tasmana przecina rzekę Derwent i podąża w kierunku Międzynarodowego portu lotniczego w Hobart i miasta Sorell. Za miastem Sorell droga wiedzie w kierunku miejscowości Orielton, gdzie krzyżuje się z drogą C350. Następnie droga prowadzi w kierunku wsi Buckland, za którą Tasman Highway krzyżuje się z drogami: C318 i C335 oraz prowadzi do wsi Orford nad zatoką Prosser Bay. Od wsi Orford droga Tasman Highway biegnie w kierunku północnym, wzdłuż wschodniego wybrzeża Tasmanii położonego nad Morzem Tasmana i przebiega przez miejscowości Triabunna, Swansea, wzdłuż wschodniej granicy Douglas-Apsley National Park oraz dalej ku północy przez miejscowości Chain Of Lagoons (skrzyżowanie z drogą A4), Scamander, aż do miasta St Helens. Od miasta St Helens droga biegnie w kierunku północno-zachodnim przez następujące miejscowości: Winnaleah, Derby, Branxholm i Scottsdale. Od miasta Scottsdale droga Tasman Highway biegnie w kierunku południowo-zachodnim do miasta Launceston. Kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą St Leonards Road (część drogi C401) w północnej części miasta[1].

Kategoria drogi[edytuj | edytuj kod]

Tasman Highway na odcinku pomiędzy miejscowościami Scottsdale i St Helens

Zgodnie z klasyfikacją dróg według Department of State Growth w stanie Tasmania wyróżnia się pięć kategorii dróg: główne drogi towarowe i pasażerskie (ang. Trunk Roads, kategoria I); regionalne drogi towarowe (ang. Regional Freight Roads, kategoria II); regionalne drogi dojazdowe dla ruchu towarowego (ang. Regional Access Roads, kategoria III); drogi dojazdowe zapewniające połączenia pomiędzy poszczególnymi ośrodkami turystycznymi i obszarami przemysłowymi (ang. Feeder Roads; kategoria IV) i pozostałe drogi (ang. Other Roads, kategoria V)[2]. Zgodnie z klasyfikacją Tasman Higway na poszczególnych odcinkach klasyfikowana jest jako droga następujących kategorii[2][1]:

 • odcinek: centrum Hobart – Międzynarodowy port lotniczy (Eastern Outlet), kategoria I;
 • odcinek: Międzynarodowy port lotniczy – Sorell – Orford/Triabunna, kategoria II;
 • odcinek: Orford/Triabunna – Swansea, kategoria III;
 • odcinek: Swansea – Bicheno – skrzyżowanie dróg A3 z A4, kategoria IV;
 • odcinek: skrzyżowanie dróg A3 z A4 – St Helens, kategoria III;
 • odcinek: St Helens – skrzyżowane dróg A3 z C423, kategoria IV;
 • odcinek: skrzyżowanie dróg A3 z C423 – Scottsdale, kategoria II;
 • odcinek: Scottsdale – Launceston, kategoria IV.

Eastern Outlet[edytuj | edytuj kod]

Eastern Outlet jest to 24 kilometrowy odcinek drogi Tasman Highway pomiędzy Hobart i Sorell, który łączy centrum Hobart z międzynarodowym lotniskiem oraz jest jedną z trzech głównych dróg dojazdowych do miasta (obok Brooker Highway i Southern Outlet), która zapewnia transport mieszkańców ze wschodniego brzegu rzeki Derwent do centrum miasta[3]. W 2015 roku średnie dzienne natężenie ruchu na Moście Tasmana wyniosło 65000 pojazdów. Most Tasmana jest najbardziej ruchliwą częścią zarówno odcinka Eastern Outlet, jaki i całej drogi Tasman Highway[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Tasman Highway (ang.). Google Maps. [dostęp 2018-08-15].
 2. a b c State of our Roads 2015 (ang.). Department of State Growth, 2015. [dostęp 2018-08-14].
 3. Linear infrastructure: freight and urban movement (ang.). Department of Infrastructure, Energy and Resources & Southern Tasmanian Councils Board. [dostęp 2018-08-14].