Tassilo von der Lasa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tassilo von der Lasa
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 października 1818
Berlin

Data i miejsce śmierci

27 lipca 1899
Osieczna

Obywatelstwo

Niemcy

Tassilo von Heydebrand und der Lasa (ur. 17 października 1818 w Berlinie, zm. 27 lipca 1899 w Osiecznej koło Leszna) – niemiecki szachista, teoretyk i historyk szachów, założyciel Berlińskiej Plejady.

Zamek w Osiecznej, w którym mieszkał Tassilo von Heydebrand

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował prawo w Bonn oraz Berlinie, w latach 1845–1864 dyplomata w służbie Prus.

Według encyklopedii Szachy od A do Z był uważany za najwybitniejszego historyka szachów przed H.J.R Murrayem. Od 1880 jako emeryt poświęcił się całkowicie studiom szachowym i opracowaniu swej kolekcji. Był właścicielem jednej z większych w owym czasie bibliotek manuskryptów, starodruków i książek na temat szachów. Kolekcja ta, częściowo rozsprzedana przez rodzinę, do 1945 roku znajdowała się w zamku w Osiecznej, a obecnie przechowywana jest w Bibliotece Kórnickiej PAN[1].

Rozegrane mecze[edytuj | edytuj kod]

Prace teoretyczne Tassilo von der Lasa obejmują słynny podręcznik Handbuch des Schachspiels z 1843 roku (wspólnie z Paulem Rudolfem von Bilguer), pracę z dziedziny historii szachów Zur Geschichte und Literatur des Schachspiels, Forschungen, a także liczne artykuły w Deutsche Schachzeitung. Członek honorowy Deutscher Schachbund (1898).

Prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]