Tatarak trawiasty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tatarak trawiasty
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd tatarakowce
Rodzina tatarakowate
Rodzaj tatarak
Gatunek tatarak trawiasty
Nazwa systematyczna
Acorus gramineus Aiton
Hort. Kew. 1: 474 1789[2]

Tatarak trawiasty (Acorus gramineus Sol. ex Aiton) – gatunek byliny, należący do rodziny tatarakowatych (Acoraceae). Występuje w Azji południowo-wschodniej i wschodniej. Poza tym uprawiany jako roślina ozdobna, także w Polsce. Rośnie w gęstych lasach, na brzegach strumieni i na łąkach[3].

Rozmieszczenie[edytuj | edytuj kod]

Zasięg gatunku obejmuje rozległy obszar Azji południowo-wschodniej i wschodniej od północno-wschodnich Indii poprzez Półwysep Indochiński, Filipiny, Chiny po Japonię, Koreę i wschodnią Syberię[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój i organy podziemne
Roślina osiągająca d0 50 cm wysokości. Liście wyrastają dwurzędowo z czołgającego się kłącza o długości do 10 cm i grubości zwykle ok. 0,5 cm[3].
Łodyga i liście
Łodyga kwiatonośna na przekroju jest trójkanciasta, spłaszczona, nierozgałęziona, o wysokości od kilku do 20 cm. Zwieńczona jest kwiatostanem zepchniętym na bok (pozornie bocznym), z powodu pionowo ustawionej liściowej pochwy kwiatostanu (spatha) o długości 10-24 cm i szerokości poniżej 0,5 cm. Liście mieczowate, miękkie i skręcone, ciemnozielone, na szczycie zaostrzone, bez wyraźnego grzbietu. Osiągają zwykle długość 20-45 cm i szerokość od 0,5 do 1 cm[3][4].
Kwiaty
Zebrane w kolbowaty i walcowaty kwiatostan o długości 4–10 (rzadko do 14) cm i szerokości ok. 0,5 cm. Gęsto upakowane w kwiatostanie kwiaty są żółtozielone, małe (do 2 mm średnicy), obupłciowe. Kwiaty są zielone, żółtozielone do nieco białawych, o średnicy do 2 mm. Okwiat składa się z 6 błoniastych działek o długości do 1 mm, na szczycie zaostrzonych lub tępych. Pręcików jest 6, z nitkami nieco spłaszczonymi o długości do 1,5 mm i z pylnikami żółtymi. Słupek jest jeden, na szczycie gąbczasty, stożkowaty i zwieńczony bardzo drobnym znamieniem[3].
Owoce
Podługowato-owalne, gęsto upakowane jagody, o długości nieco ponad 3 mm i szerokości ponad 2 mm, zawierają kilka nasion[3].

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

Uprawiane są kultywary:

 • 'Aureovariegata' - o liściach ze żółtymi paskami,
 • 'Variegatus' - o liściach z kremowymi paskami[4],
 • 'Ogon' – liście obrzeżone kremowo[4],
 • 'Pusillus' – rośliny do 10 cm wysokości, odmiana uprawiana w akwariach[4].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

 • Roślina ozdobna. Ze względu na niewielkie rozmiary nadaje się do niedużych oczek wodnych. Stosowany także w paludariach i akwariach. Uprawia się go w płytkiej wodzie lub w wilgotnym gruncie strefy brzegowej. Tatarak trawiasty lubi miejsca nasłonecznione. Jest to istotne zwłaszcza dla kultywarów z barwnymi liśćmi - im więcej słońca, tym wyraźniejszy jest wzór na liściach.
 • Roślina lecznicza. Surowiec stanowią kłącza, które mają działanie ogólnie wzmacniające, korzystnie oddziałują na przewód pokarmowy; stosowane są w niestrawności, nieżycie żołądka, poza tym również w depresji, nerwicach lękowych i bezsenności[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-07].
 2. Acorus gramineus Aiton. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2014-04-16].
 3. a b c d e f Acorus gramineus Solander ex Aiton. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2014-04-16].
 4. a b c d Tony Rodd i in.: Botanica. Tandem Verlag, 2005, s. 54. ISBN 3-8331-1916-0.
 5. Teresa Lewkowicz-Mosiej: Rośliny lecznicze. Warszawa: Świat Książki, 2012, s. 324. ISBN 978-83-7799-557-0.